>

To są najpopularniejsze mity na temat cesarskiego cięcia

Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
To są najpopularniejsze mity na temat cesarskiego cięcia
fot. istock.com
09.06.2023
Katarzyna Lemanowicz

Cesarskie cięcie to bardzo popularna metoda porodu, którą najczęściej wykonuje się, gdy ten naturalny nie jest niemożliwy. W Polsce prawie połowa dzieci rodzi się za pomocą cesarki, co zdecydowanie przewyższa zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, która podaje, że poród za pomocą tej metody w żadnym kraju nie powinien przekraczać 15%. Choć cesarkę wykonuje się od dawien dawna, wciąż krąży wiele mitów na jej temat, w które nadal wierzy mnóstwo kobiet.

Najczęstsze mity dotyczące cesarskiego cięcia

#1 Poród za pomocą cesarskiego cięcia nie boli: Cesarskie cięcie to poważny zabieg operacyjny, który najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Sam poród rzeczywiście jest bezbolesny, jednak, gdy znieczulenie przestanie działać, pojawia się ból. Rana na brzuchu długo się goi i początkowo sprawia ból podczas najmniejszego ruchu. 

#2 Jeśli miałaś cesarskie cięcie, w przyszłości nie będziesz mogła rodzić naturalnie: Jeżeli przy kolejnej ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań do porodu siłami natury, każda kobieta, która miała cesarkę może urodzić naturalnie. Wszystko zależy od zdrowia matki i dziecka, ułożenia i wielkości malucha czy innych czynników.

#3 Po cesarskim cięciu nie można karmić piersią: Decyzję o sposobie karmienia noworodka podejmuje matka. Cesarskie cięcie nie ma wpływu na pokarm, co prawda ten może pojawić się później, ale nie oznacza to całkowitego zaniku laktacji. Innych różnic nie odnotowano.

fot. istock.com

#4 Po cesarskim cięciu na długo będziesz przywiązana do łóżka: To prawda, że okres rekonwalescencji po cesarskim cięciu trwa dłużej niż w przypadku porodu naturalnego. Nie oznacza to jednak, że kobieta musi całe dnie spędzać w łóżku. Lekarze wręcz zalecają spacerowanie jeszcze tego samego dnia, w którym wystąpił poród. Zazwyczaj pobyt w szpitalu po cesarce trwa od 3 do 6 dni, jeżeli nie wystąpiły żadne komplikacje.

#5 Podczas cesarki nikt z rodziny nie może przebywać na sali operacyjnej: Obecnie nie ma odgórnego zakazu w tej kwestii. Zazwyczaj zależy to od szpitala i lekarza odbierającego poród.

#6 Seks po cesarce jest bardziej udany: Nie ma takiej reguły. Co prawda narządy rodne nie zostały uszkodzone lub rozciągnięte, tak jak w przypadku porodu naturalnego, jednak jest to bardzo indywidualna sprawa. Cesarskie cięcie nie gwarantuje udanego seksu po urodzeniu dziecka. 

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.08.2023 11:24
Przeraża mnie fakt, że po naturalnym porodzie mogłoby mi się tam wszystko porozciągać, porozluźniać i w ogóle... Ja na razie nie planuję dzieci, używam antykoncepcji mechanicznej w formie błony dopochwowej Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie