Poród naturalny. Czy można się do niego jakoś przygotować?

Masz wpływ na złagodzenie bólu, a nawet na przyspieszenie akcji porodowej.
Poród naturalny. Czy można się do niego jakoś przygotować?
fot. istock.com
31.05.2023
Katarzyna Lemanowicz

 

Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety. Przeważnie słyszymy o nim same negatywne uwagi, które sprawiają, że ogarnia nas przerażenie. Co prawda nie mamy wpływu na wiele aspektów porodu, ale możemy sprawić, że będzie krótszy, mniej stresujący oraz łagodniejszy. Tym razem będzie mowa o porodzie naturalnym. Jeżeli czeka Cię wydanie na świat potomka siłami natury, przeczytaj, jak się do niego przygotować i co robić, aby przebiegło najbezpieczniej oraz najbardziej komfortowo dla ciebie oraz malca.

Poród naturalny - jak się do niego przygotować?

Kup ładną koszulę: Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim chodzi o twój komfort psychiczny. Poród jest wystarczająco upokarzającym przeżyciem dla kobiety. Zrób więc wszystko, żeby czuć się ładnie. Chociaż w kontekście porodu brzmi to abstrakcyjnie, nie jest pozbawione sensu. W znoszonym, przykrótkim podkoszulku będziesz czuła się jeszcze gorzej. Nawet jeżeli wyrzucisz tę rzecz po porodzie, kup coś nowego. Koszula powinna być odpowiedniej długości (przed kolano) i najlepiej z większym dekoltem albo rozpięciem pod szyją (ułatwi karmienie). Wybierz luźniejszy rozmiar.

Ćwicz mięśnie Kegla: Mięśnie Kegla to mięśnie dna macicy i krocza. Podczas ciąży oraz porodu ulegają zwiotczeniu, dlatego warto je ćwiczyć. Odpowiadają m. in. za doznania seksualne, kontrolowanie pęcherza oraz podtrzymywanie macicy. Ćwiczenia polegają na zaciśnięciu mięśni pochwy oraz odbytu na kilka sekund. Potem trzeba je rozluźnić. To nie wiąże się z wielkim wysiłkiem. W szkołach rodzenia otrzymasz dokładne instrukcje.

fot. istock.com

Rób masaż krocza: Dzięki masażowi przygotujesz do porodu drogi rodne. W ten sposób zmniejszasz ryzyko pęknięcia czy nacięcia krocza. Wcześniej skonsultuj się z lekarzem, gdyż mogą być ku temu pewne przeciwwskazania. Masaż wykonuje się od 34. tygodnia ciąży, ok. 4-5 razy w tygodniu. W Sieci znajdziesz instrukcje, jak to robić.

Bądź aktywna: Aktywność w trakcie ciąży sprawi, że wydanie dziecka na świat będzie odrobinę łatwiejsze. Lekki wysiłek przygotuje ciało na trud porodu. Możesz spacerować, pływać albo wykonywać ćwiczenia w domu. Pamiętaj jednak o tym, aby wcześniej skonsultować to z lekarzem.

Miej przygotowaną wyprawkę dla dziecka: Dzięki temu nie będziesz się stresować w kulminacyjnym momencie. W wyprawce powinny znaleźć sie pieluchy tetrowe, jednorazowe, ubranka, kocyk, krem przeciw odparzeniom, chusteczki nawilżające i mydło do stosowania od pierwszego roku życia. Jeżeli chodzi o twoją osobę, przygotuj wyniki badań, skierowanie do szpitala, ubrania, środki higieniczne oraz rzeczy, które pomogą ci się zrelaksować. Np. słuchawki z odtwarzaczem.

Zrób lewatywę: Podczas porodu mogą się dziać różne rzeczy, m. in. wydzielanie kału. Dla własnego komfortu zrób lewatywę. Co prawda nie ma stuprocentowej pewności, że nie dojdzie do wypróżnienia, ale ryzyko jest znacznie mniejsze. Co jeszcze przemawia za zrobieniem lewatywy? Przyspiesza poród. Kobiety w komentarzach polecają lewatywę i powołują się na słowa położnych, że poród przebiega dzięki niej szybciej. Ale to tylko od ciebie zależy, czy się zdecydujesz.

Weź na porodówkę zaufaną osobę

Psychiczne wsparcie jest bardzo ważne! Będziesz się czuła bezpieczniejsza. Poza tym druga osoba może ci zrobić masaż pleców, pomóc zmienić pozycję, podać wodę, trzymać za rękę, wycierać pot czy po prostu zabawiać rozmową podczas pierwszej fazy porodu. Nie musi to być ojciec dziecka. Jeżeli obawiasz się, że jego uczestnictwo w porodzie negatywnie odbije się na waszych relacjach, weź ze sobą siostrę, kuzynkę lub przyjaciółkę.

Poproś o masaż: Może go wykonać osoba, która ci towarzyszy, albo położna. Kobiety, mające już za sobą pierwszy poród, twierdzą, że najgorszy jest ból pleców. Masaż może go złagodzić. Nastąpi rozluźnienie mięśni oraz wydzielenie endorfin w wyniku szybszego przepływu krwi. Nie lekceważ tej metody, bo wiele kobiet zapewnia, że przyniosła im ulgę.

Skorzystaj z prysznica: Kobiety, które już rodziły, potwierdzają, że ciepła woda to doskonałe rozwiązanie. Pod prysznicem można przesiedzieć nawet kilka godzin. Nie eliminuje on bólu całkowicie, ale relaksuje i sprawia, że staje się bardziej znośny.

Podążaj za radami położnej: Pamiętaj o tym, aby nie ulegać panice. Przez to ból stanie się bardziej dotkliwy, a może nawet dłuższy. Położna jest twoim sprzymierzeńcem. Niejedno widziała, więc wie, co dla ciebie najlepsze. Oczywiście powinna to być osoba sprawdzona, najlepiej zarekomendowana przez znajome kobiety. Słuchaj się jej i staraj jak najlepiej wykonywać polecenia. Pomożesz w ten sposób zarówno sobie, jak i dziecku.

Poproś o znieczulenie: Nie udawaj bohaterki. To, że inne kobiety rodziły bez znieczulenia, nie znaczy, że ty też musisz. Każdy organizm jest inny. Nie ma co porównywać jednego porodu do drugiego, więc nie daj się wkręcić w medialną spiralę oceniania. Przy porodzie naturalnym często jest stosowane znieczulenie zewnątrzoponowe. Nie będziesz czuła bólu, ale jednocześnie odczujesz, kiedy trzeba przeć.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Izusia (Ocena: 5) 20.06.2023 14:16
Wszystkie te informację są przydatne, ale nigdy nie wiadomo jak będzie jestem w 8 miesiącu ciąży cuje się przygotowana a ze strony sensillo zamawiałam całą wyprawkę miemowlęcą.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie