>

Narodziny lotosu – co to jest?

Czy ten coraz popularniejszy trend w mediach społecznościowych jest bezpieczny?
Narodziny lotosu – co to jest?
fot. istock.com
12.04.2023
Katarzyna Lemanowicz

Eksperci zastanawiają się nad korzyściami i ryzykiem tej alternatywnej praktyki porodowej.

Co to są narodziny lotosu?

To praktyka nieodcinania pępowiny po porodzie. Ten trend ma ponad 80 milionów wyświetleń na TikToku, a rodzice, którzy zdecydowali się na poród lotosowy zdobywa coraz więcej polubieni. I choć wydaje się, że narodziny lotosu to coś nowego, to jako nurt pojawiło się już w latach 70. XX wieku.

To alternatywna praktyka porodu, w której pępowina pozostaje nieodcięta, a noworodek pozostaje przyczepiony do łożyska. Dziecko i łożysko zwykle naturalnie rodzielają się w ciągu kilku dnia, maksymalnie do 15 dni. Praktyka ta wymaga szczególnej troski o łożysko po urodzeniu. Powinno być myte, solone i zawijane w celu utrzymania suchości, za pomocą chłonnego materiału, takiego jak pieluszka. Warto wspomnieć, że w celu ograniczenia nieprzyjemnego zapachu wytwarzanego przez łożysko można zastosować zioła czy olejki eteryczne.

fot. istock.com

Narodziny lotosu – czy są jakieś korzyści?

Istnieją udokumentowane korzyści z rezygnacji z odcięcia pępowiny, takie jak na przykład poprawa krążenia. Natomiast American College of Obstetricians and Gynecologist (ACOG) zaleca odczekanie co najmniej 30-60 sekund po porodzie, a nie kilkanaście dnia. Podobne korzyści nie zostały naukowo udowodnione w przypadku porodu lotosu.

Narodziny lotosu – ryzyko

Prawdę mówiąc ciężko znaleźć rozsądne źródła mówiące o bezpieczeństwie i korzyściach wynikających z porodu lotosu. Głównym ryzykiem jest możliwość infekcji. Nie ma formalnych zaleceń ani wytycznych organizacji medycznych dotyczących porodów lotosowych. Czy warto pójść za tym trendem? Szczerze? Na takie pytanie powinien odpowiedzieć twój lekarz prowadzący, ale warto zaznaczyć, że to co jest trendem, szczególnie na TikToku, niekoniecznie jest warte naśladowania.

 

Przeczytaj również:

 

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Zosia (Ocena: 5) 30.04.2023 14:12
Chciałabym zajść w ciążę... Koleżanka poleciła mi żel Prefert na pobudzenie plemników, mam zamiar wypróbować
odpowiedz
erynia (Ocena: 5) 30.04.2023 13:47
Po porodzie ważne jest to żeby się zabezpieczać, bo karmienie piersią to nie jest forma antykoncepcji. Polecam mechaniczne zabezpieczenie dla kobiet - diafragme dopochwową Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie