Dlaczego kobiety rodzą przez cesarskie cięcie? Ginekolog rozpętał burze swoimi wyjaśnieniami!

To dość kontrowersyjna teoria!
Dlaczego kobiety rodzą przez cesarskie cięcie? Ginekolog rozpętał burze swoimi wyjaśnieniami!
fot. istock.com
27.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Z roku na rok wzrasta liczba kobiet, które rodzą dzieci poprzez cesarskie cięcie. Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, że większości z nich można uniknąć. Liczba ta nie powinna przekraczać kilkunastu procent przypadków, a dziś niemal co drugi poród odbywa się w ten sposób. Dlaczego?

Wydaje się, że podstawową przyczyną jest strach przed bólem. Młode mamy wierzą, że zabieg chirurgiczny okaże się dla nich mniej traumatycznym przeżyciem, niż rodzenie siłami natury. Inne wolą mieć bliznę na podbrzuszu niż rozciągnięte i uszkodzone narządy płciowe. W tym temacie wciąż rządzą stereotypy.

Dlaczego kobiety rodzą przez cesarskie cięcie?

Te dotyczą jednak nie tylko pacjentek, ale także lekarzy. Udowadnia to kontrowersyjna wypowiedź brytyjskiego ginekologa.

 fot. istock.com

Słowa doktora Marco Gaudoina, wypowiedziane na antenie radia BBC, wywołały powszechne oburzenie. Zwłaszcza wśród kobiet, które poczuły się obrażone i upokorzone. W rozmowie z dziennikarzem ekspert wyznał, dlaczego jego zdaniem tak bardzo wzrosła liczba cesarskich cięć.

Wszystkiemu winna jest otyłość. Wraz z nadwagą powiększa się warstwa tłuszczowa w kanale rodnym, przez co dziecko ma utrudnioną drogę wyjścia. Mamy wtedy do czynienia z niewspółmiernością porodową - twierdzi.

Wytłumaczmy, że niewspółmierność porodowa to „sytuacja położnicza, która związana jest z wystąpieniem dysproporcji między wielkością główki płodu, a wielkością płaszczyzny wchodu miednicy”. Inaczej mówiąc: kiedy noworodkowi brakuje miejsca, by wydostać się na świat.

Słowa lekarza wywołały falę protestów i to także wśród koleżanek i kolegów po fachu. Jedną z nich jest cytowana przez thesun.co.uk dr Virginia Beckett, która zaprzecza, by niewspółmierność porodowa miała cokolwiek wspólnego z „otłuszczeniem pochwy”.

Ta sytuacja nie jest spowodowana wielkością waginy i poziomem tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj chodzi o sytuację, gdy dziecko ułożyło się w nieodpowiedniej pozycji albo kanał rodny jest węższy od główki - przekonuje.

Co nie oznacza, że nie ma w tym ziarenka prawdy. Według niej kobiety z nadwagą częściej rodzą duże dzieci, a te nie obracają się tak sprawnie, jak mniejsze. Wtedy faktycznie może dojść do sytuacji, gdy konieczne będzie cesarskie cięcie. Należy jednak zaznaczyć, że przyczyną nie jest tłuszcz odkładający się w drogach rodnych, jak twierdzi dr Gaudoin.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie