Według nauki: rodzenie dzieci po 35 roku życia jest jak najbardziej w porządku!

I choć poród po 35 roku życia może wiązać się z większym ryzykiem powikłań, to jednak większość kobiet przejdzie ciążę bez problemów. Tak mówią badania!
Według nauki: rodzenie dzieci po 35 roku życia jest jak najbardziej w porządku!
fot. istock.com
01.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Prawdą jest, że kobieta w ciąży, powyżej 35 lat określane są jako mające „zaawansowany wiek macierzyński”. Ale pomimo powszechnego – błędnego – przekonania, nadal można przejść ciążę dobrze i urodzić zdrowe dziecko.

Ciąża po 35 roku życia – co warto wiedzieć?

To naturalne, że każda kobieta w ciąży martwi się o zdrowie nienarodzonego dziecka i to niezależnie od wieku. Ale prawda jest też taka, że im więcej mamy lat to ten stres jest większy. Często późne macierzyństwo wynika z problemów związanych z zajściem w ciążę i latami bezskutecznych prób. Często też ciąża po 35 roku życia kobiety określana jest jako ta wysokiego ryzyka. I prawdą jest, że ciąża po szczytowych latach reprodukcyjnych wiąże się z większym ryzykiem powikła, od stanu przedrzucawkowego, po poronienie, ale współczesna medycyna może pomóc i przezwyciężyć wiele problemów.

Posiadanie dzieci po 35 roku życia – co mówi nauka?

Według jednego z badań, najszybciej rosnącą grupą wiekową rodzących, są właśnie kobiety po 35 roku życia. Jedną z największych obaw związanych z ciążą w zaawansowanym wieku jest bezpieczeństwo dziecka. I choć prawdą jest, że poczęcie dziecka po 35 roku życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań, to wiele kobiet rodzi zdrowe dzieci. Oczywiście można podjąć odpowiednie kroki, aby zwiększyć swoje szanse na zdrową ciążę. Warto zadbać o zdrową dietę, regularne ćwiczenia, rezygnację z używek, takich jak papierosy czy alkohol, a także przeprowadzenie badań profilaktycznych i testów diagnostycznych odnośnie do ewentualnych obciążeń genetycznych.

fot. istock.com

Według trwającego badania na New England Centenarian Study (bu.edu), kobiety, które urodziły po 40 roku życia, miały cztery razy większą szansę na dożycie 100 lat, niż te które urodziły w młodszym wieku. Zdolność posiadania dzieci w piątej dekadzie życia, może być wyznacznikiem powolnego starzenia się i wynikającej z tego zdolności do osiągnięcia ekstremalnej długowieczności.

Być może jest w tym trochę prawdy, że posiadanie dzieci zapewnia młodość? Szczęście może odgrywać w tym pewną rolę. Bo prawda jest taka, że rodzice czerpią radość z posiadania dzieci. Poziom szczęścia, pozytywnych emocji i sensu życia jest dużo wyższy u osób posiadających dzieci, niż u tych, którzy nie są rodzicami.

Dodatkowo warto wspomnieć, że osoby, które urodziły dzieci, odnoszą korzyści z hormonów, które zalewają ciało i mózg podczas ciąży. W szczególności, ostatnia ciąża po 35 roku życia była pozytywnie związana z pamięcią werbalną w późniejszym wieku.

Przy odpowiednim wsparciu i opiece medycznej rodzice w każdym wieku mają powody by urodzić zdrowe dzieci.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
123 (Ocena: 5) 09.03.2023 10:18
2 dziecko urodzilam w weilku 36 lat ciaza bezproblemowa czulam sie o niebo lepiej niz w 1 ciazy 5 lat wczesniej
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.03.2023 19:18
Stare baby, potem taka stara matka , nie jest to fajne ani atrakcyjne
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 03.03.2023 15:16
Łyżka dziegciu w beczce miodu - czyli: nie martw się, ale jednak się martw. Nie jesteś stara w wieku 35 lat, ale jednak jesteś. Kiedy przestaniecie sprawować kontrolę umysłu nad kobietami, jak i kontrolę ich gonad żeńskich? I proszę mi przypadkiem nie zarzucać feminizmu - mam go tak samo powyżej dziurek nosa, jak i patriarchatu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.03.2023 13:57
artykuł sponsorowany przez rząd?
odpowiedz
Polecane dla Ciebie