Po porodzie jesteś zupełnie inną osobą? Nauka to potwierdza!

Oczywiście, po porodzie zachodzi wiele zmian.
Po porodzie jesteś zupełnie inną osobą? Nauka to potwierdza!
04.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Gdy decydujemy się na posiadanie dzieci, wiadomym jest, że nie jesteśmy już tą samą osobą, która była przed urodzeniem dziecka. Większość z nas, mam, przyzna, że podczas ciąży nie raz zastanawiała się jak to będzie, kiedy na świecie pojawi się tak długo wyczekiwana pociecha. Myśli krążyły również wokół tego, co po porodzie się zmieni i jak bardzo my się zmienimy. Czy światopogląd ulegnie zmianie, czy plany, które do tej pory miałyśmy, a których nie udało się zrealizować ulegną zmianie.

Po porodzie jesteś zupełnie inną osobą? Nauka to potwierdza!

Te z nas, które planowany i konsekwentnie realizowały karierę zawodową po porodzie mogły zadręczać się myślą, czy po porodzie w równym stopniu zaangażują się w pracę.

Nie raz słyszymy, że: „kiedy urodzisz dziecko, wszystko się zmieni” albo „po porodzie musisz przewartościować swoje życie”, „po porodzie twoja kariera zwolni”, czy „po porodzie już nic nie będzie takie samo”. Często denerwujemy się na te teksty, bo czy taka jest faktyczna prawda? Czy naprawdę po porodzie wydźwięk wszystkiego jest tak negatywny? Czy jest tak, że po porodzie stajesz się nieistotną kobietą, gdzie liczy się tylko dziecko? I w końcu, czy po urodzeniu dziecka nie możemy już marzyć?

Bez wątpienia po porodzie zmieniają się priorytety i różne kwestie mają pierwszeństwo na różnych etapach życia dziecka. Życie z noworodkiem to świat daleki od tego, w którym nie byłaś mamą. Tak samo, jak później życie na różnych momentach rozwoju dziecka.

Głównym twoim zmartwieniem przed posiadaniem dziecka mogło być to czy wspinać się po drabinie kariery korporacyjnej, tak po porodzie martwisz się jeszcze o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, o to czy będziesz w stanie zapewnić dziecku wszystko to co najlepsze i w końcu, czy nie zapomnisz o sobie, swoich pasjach i marzeniach.

Nie ma się co dziwić, że taki stan rzeczy potwierdzają badania. Te opublikowane w 2006 roku dowodzą, że wszystkie samice ssaków przechodzą fundamentalne zmiany w czasie ciąży i po porodzie. Co więcej, hormony związane z ciążą i laktacja mogą wpływać na stałe zmiany w mózgu, przez zwiększenie rozmiary neuronów w niektórych regionach powodując zmiany strukturalne w innych.

Jeszcze inne badania wykazały, że połączenie hormonów ciążowych oraz doświadczeń związanych z ciąża poprawia naszą pamięć, zdolność adaptacji i uczenia się.

To od nas zależy, jak przyjmiemy te zmiany, czy będą pozytywnym punktem startowym dla dalszych działań. Że zmiany te, wykrzesują z nas energię, której nigdy wcześniej nie doświadczyłyśmy, i że będziemy mogły więcej, lepiej, że dopiero wtedy zrozumiemy co to znaczy tak naprawdę żyć.

Naukowcy z Holandii w 2015 roku udowodnili, że w czasie ciąży komórki płodowe wnikają i rozprzestrzeniają się po organizmie matki. Nazwano to zjawisko „mikro chimeryzmem”, czyli obecność w ciele komórek o innym podłożu genetycznym. Badanie to przeprowadzono na kobietach, które były w ciąży z synami i stwierdzono obecność chromosomów Y u wszystkich obserwowanych kobiet.

To solidny dowód na to, że po zostaniu mamą nie jesteś już tą samą osobą. Ale to do ciebie należy, kim po urodzeniu dziecka się staniesz.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
busia (Ocena: 5) 18.01.2023 07:59
Jako mama zauważyłam, że mam więcej siły. Jak moje dzieci śpią to włączam roombę i sama też biorę się za ogarnianie domu i całej reszty. Mąz i dzieci mają zawsze ugotowane, posprzątane, także nie ma co narzekać.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.01.2023 23:48
Każda kobieta ma swój zegar, jedna chcę dziecko w młodym wieku, inna w późniejszym, inna nie może dzieci itd. Ja stale kontroluję cykle na podstawie poziomu lh na testerze Afrodyta. Bardzo fajne urządzenie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.01.2023 00:05
Po porodzie to można mieć problemy. Ja nie mogłam po połogu kochać się z własnym mężem, bo miałam skurczenie pochwy! Teraz są super dilatory Femila, po takich ćwiczeniach wszystko wraca do normy
odpowiedz
Polecane dla Ciebie