Wypróbuj te 3 pozycje jogi, aby bezpiecznie wywołać poród

Dowiedz się dlaczego warto trenować jogę prenatalną.
Wypróbuj te 3 pozycje jogi, aby bezpiecznie wywołać poród
fot. istock.com
04.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Joga prenatalna to sposób na bezpieczną aktywność w ciąży. Jej celem jest przygotowanie ciała jak i umysłu do porodu. Joga to pogłębienie relacji z ciałem, a trenowanie jej w czasie ciąży może przynieść same korzyści. Oczywiście jakąkolwiek aktywność fizyczną skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym i dopiero kiedy da ci zielone światło na treningi rozpocznij przygodę z jogą.

Joga prenatalna jest idealnym rozwiązaniem na końcówkę w ciąży, w trzecim trymestrze, kiedy już zaczynasz myśleć o porodzie. Ba! Nawet niektóre pozycje mogą pomóc przygotować twoje ciało na dzień porodu. Jedno to wykonywanie odpowiednich ruchów i pobudzenie mięśni, drugie to, że joga pozwala wytwarzać oksytocynę, hormon szczęścia, który w czasie treningu uwalniany jest naturalnie z naszych przysadek mózgowych. Co więcej, oksytocyna jest hormonem biorącym udział w skurczach porodowych.

Czy joga prenatalna pomaga wywołać poród?

Niezupełnie, ale zdecydowanie pomaga. Przecież nie przeskoczymy biologii, kiedy dziecko nie jest jeszcze ułożone we właściwej pozycji lub szyjka macicy nie jest przygotowana. Pewne ćwiczenia z jogi prenatalnej działają, ale tylko wtedy, gdy jest już odpowiednia pora na poród.

3 pozycje jogi, które pomagają wywołać poród

#1 Malasana czyli przysiad jogiczny

Nazywana jest również pozą girlandy. To delikatne przysiady, które otwierają biodra i miednicę – to idealna pozycja do przygotowania do porodu. To również naturalna pozycja, w której niektóre kobiety rodzą. Malasana pozwala na rozluźnienie dna miednicy, co jest równie ważne podczas porodu.

Jak zrobić Malasanę? Zacznij od ustawienia stóp na szerokość bioder z palcami skierowanymi lekko na zewnątrz. Wyprostuj się, ręce trzymaj na udach, kiedy już czujesz się pewnie w tej pozycji zacznij zginać kolana i obniżać biodra do przysiadu. Pamiętaj cały czas o prostych plecach.  

Malasana

#2 Poza bogini

Ta poza to świętowanie wewnętrznej bogini płodności, pięknie otwiera biodra. Dzięki ustawieniu obu nóg w rotacji zewnętrznej, pozycja ta pomaga otworzyć miednicę i zrobić miejsce dla dziecka.

Jak zrobić pozę bogini? Ustaw stopy szerzej niż szerokość bioder. Pięty ustaw do środka, a palce na zewnątrz. Zegnij kolana, opuść biodra. Następnie unieś pięty i wytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Goni 🇰🇷📍🇭🇰🇬🇧🇰🇷 (@goni.jung)

#3 Baddha Konasana czyli pozycja kąta związanego

To siedząca pozycja jogi, idealna do otwierania bioder i miednicy. A wszystko po to, by pomóc dziecku przyjść na świat. Dodatkowo pozycja kąta związanego wzmacnia mięśnie bioder, pomaga uspokoić umysł i przygotować się do tego najważniejszego i długo wyczekiwanego dnia.

Jak zrobić Baddha Konasanę? Zacznij od siadu, złącz stopy, a kolana ustaw jak najszerzej. Napnij pośladki i mięśnie pleców. Skoncentruj się na lekkim rolowaniu pośladków, wszystko po to, by rozciągnąć tył ciała i wewnętrzne pachwiny.

Co ważne, jeśli nigdy wcześniej nie trenowałaś jogi i nie masz pewności jak zareaguje twoje ciało na trening koniecznie skonsultuj się z lekarzem czy położną przed rozpoczęciem ćwiczeń.

 

Przeczytaj więcej: 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
natura (Ocena: 5) 30.11.2022 20:22
Planowanie dziecka polecam wspomagać zapisami płodności na komputerze cyklu Cyclotest MyWay
odpowiedz
Polecane dla Ciebie