Pęknięcie czy nacięcie? Przygotowanie krocza do porodu okiem fizjoterapeuty

Od wielu lat w bardzo licznej części szpitali stosuje się tzw. profilaktyczne nacięcie krocza rodzącej podczas porodu.
Pęknięcie czy nacięcie? Przygotowanie krocza do porodu okiem fizjoterapeuty
fot. istock.com
04.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Lecz czy jest to konieczne? Jaka jest różnica między pęknięciem a nacięciem krocza? Nacięcie krocza, inaczej epizjotomia, to rutynowo wykonywany rodzaj działania podczas porodu naturalnego, którego celem jest poszerzenie ujścia kanału rodnego. Nacięcie stosuje się w celu zapobiegnięcia samoistnemu pęknięciu krocza i ewentualnym jego powikłaniom.

Profilaktyczne nacięcie krocza podczas porodu - czy jest potrzebne?

- Jednak nadal nie ma wystarczających dowodów naukowych wskazujących przewagę rutynowego nacięcia krocza nad samoistnym pęknięciem, można powiedzieć nawet więcej- nie ma dowodów na to, że nacięcie krocza chroni przed pęknięciem krocza, szczególnie pęknięciem III i IV stopnia, którego wszyscy najbardziej się boją, ponieważ może doprowadzić do problemów z trzymaniem stolca. A to powikłanie jest bardzo trudne do leczenia - mówi mgr Joanna Matwiejuk z centrum odnowy biologicznej Wy-SPA w Białymstoku.
ACM02224.jpg
Pęknięcia III i IV stopnia występują bardzo rzadko - 0,6-2,3% i w 20-57% powodują one problemy z trzymaniem stolca. Jak więc pokazują dane, nie jest to częste powikłanie porodu naturalnego, a nawet gdy występuje, to nie zawsze prowadzi do późniejszych problemów proktologicznych.
 - Ważnym pytaniem, które należy sobie zadać jeszcze przed porodem, jest to, czy można zapobiec pęknięciu krocza? Odpowiedź nie jest oczywista i nie wszystko da się zaplanować, również w tym wypadku. Możliwość urazu krocza wzrasta wraz z masą dziecka (>3,5kg), postępem porodu lub jego brakiem, podaniem oksytocyny, nieprawidłowym ustawieniem główki dziecka, a także w przypadku pierwszego porodu w życiu – dodaje specjalistka z Wy-SPY. 

Co może zrobić kobieta, aby zmniejszyć lub zapobiec uszkodzeniu krocza w czasie porodu?

Należy regularnie stosować masaż krocza w trzecim trymestrze ciąży (zaleca się rozpocząć go od 34/35 tyg. ciąży). Dobrze jest ćwiczyć w sposób odpowiedni mięśnie dna miednicy z akcentem na rozluźnianie w ostatnich tygodniach ciąży. Bardzo ważne jest przygotowanie miednicy na pracę podczas porodu, czyli uwolnić napięcia z mięśni, ścięgien i więzadeł miednicy i struktur towarzyszących. Podczas porodu należy ruszać się, korzystać z piłki, zmieniać pozycje na wertykalne etc.
Wszystkie ćwiczenia przygotowujące do porodu, terapię manualną oraz instruktaż masażu krocza kobiety mogą uzyskać w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego. Korzystanie z możliwości, jakie daje współczesna opieka okołoporodowa w zdecydowany sposób niweluje powikłania pojawiające się w czasie porodu lub tuż po nim oraz daje kobietom narzędzia do pracy z własnym ciałem.
Na koniec warto jednak wspomnieć, że gdy poród jest skomplikowany, muszą zostać użyte kleszcze lub należy jak najszybciej wydobyć dziecko- nacięcie jest wykonywane obligatoryjnie i w takich wypadkach powinno być ono przez kobietę akceptowane. Natomiast z blizną po nacięciu krocza również można pracować w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
kris (Ocena: 5) 07.07.2022 14:53
po porodzie trzeba zadbać o kontrolę cyklu, dla mnie super zapisy tworzy aplikacja do termometru owulacyjnego cyclotest MySense
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.06.2022 18:08
nic z tych rzeczy, najlepiej zabezpieczać się aby nie zajść w ciążę, polecam diafragmę caya dla kobiet
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.10.2021 16:20
Ja też masowałam i ćwiczyłam, ale z tego skoro w polskich szpitalach nacina się krocze rutynowo i się tego nadużywa. Potem mnie luźno zeszyli w dodatku.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.10.2021 14:56
JA stosowałam masaż i ćwiczyłam mięśnie Kegla i uniknęłam i nacięcia i pęknięcia więc działa
odpowiedz
Polecane dla Ciebie