Jak dojść do siebie po traumatycznym porodzie?

Niektóre porody powodują zespół stresu pourazowego.
Jak dojść do siebie po traumatycznym porodzie?
fot. istock.com
19.01.2021
Dominika Stanisławska

Każdy poród jest inny i nie zawsze przebiega tak, jak był pierwotnie planowany. Wiele kobiet po porodzie odczuwa rozczarowanie, złość lub strach. Jeśli poród był traumatycznym wydarzeniem ze względu na różne czynniki, jest kilka sposobów na otrząśnięcie się i wyjście na prostą po złych wspomnieniach. Oto, co mogą zrobić mamy.
Zobacz więcej: Jak się rodzi bliźniaki?

Jak dojść do siebie po traumatycznym porodzie?

#1 Przetwórz swoje doświadczenia

Na początku myślenie o tym, co się wydarzyło podczas porodu może powodować płacz i stan lękowy. Żeby jak najszybciej wrócić do normalnego funkcjonowania warto świadomie podejść do problemu i poprosić o pomoc specjalistę. Krótkoterminowa terapia powinna rozwiązać problem trudnego porodu. To, co można zrobić, to przeczytać dokumentację medyczną, która pomoże zrozumieć, to, co wydarzyło się na sali porodowej.
To, co można zrobić, to przeczytać dokumentację medyczną, która pomoże zrozumieć, to, co wydarzyło się na sali porodowej.
fot. istock.com

#2 Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji

Przez 9 miesięcy można myśleć o tym, jak wygląda macierzyństwo, ale najczęściej jest ono dalekie od sielanki. Życie weryfikuje wszystkie ideały, którymi żyły mamy. Można czuć się oderwanym od rzeczywistości i osamotnionym. Niektóre matki mówią nawet, że nie czują, aby ich dziecko było „ich”. Na szczęście można to zmienić. Spędzaj jak najwięcej czasu z dzieckiem, aby nie miało ono poczucia osamotnienia i czuło się bezpiecznie – tobie też to pomoże. Noszenie dzieci na rękach to kolejna pomocna strategia.

#3 Nie podejmuj pochopnych decyzji o zajściu w ciążę

Może się wydawać, że ponowne zajście w ciążę i przeżycie wszystkiego na nowo będzie miało inny wydźwięk niż to, co do tej pory mamy przeżywały. Pochopne zachodzenie w ciążę odbiera czas na dojście do siebie i przetrawienie traumatycznych wydarzeń. Dużo lepiej jest podejmować świadome decyzje, niż potem mieć ataki lęku, czy sytuacja z poprzedniego porodu się nie powtórzy.
Zobacz więcej: Cesarskie cięcie bez tajemnic

#4 Narodziny to dopiero początek relacji z dzieckiem

Przed tobą i twoim dzieckiem całe życie, więc jeszcze wiele się wydarzy. Wiele się zmieni na lepsze, dlatego nie należy myśleć o sobie źle już na początku relacji. Trudny poród nie przekreśla wspaniałej przyjaźni, która może rozwinąć się miedzy wami za 2-3 lata. Z tego powodu tak ważne jest, aby uzyskać profesjonalne wsparcie, które zweryfikuje wszystkie wątpliwości.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie