4 kłamstwa na temat porodu, w które wierzą mamy

Jak bardzo można się pomylić?
4 kłamstwa na temat porodu, w które wierzą mamy
fot. istock.com
20.01.2021
Dominika Stanisławska

Wiele przyszłych mam tak bardzo cieszy się ze swojego błogosławionego stanu, że wszystkie rady przyjmuje bez krytyki, a swoim szczęściem dzieli się z każdym. Kobiety dowiadują się czym powinien być poród, i jak powinien wyglądać, tym samym zapominając o własnym szczęściu i podejściu do rodzenia dzieci oraz sposobów przechodzenia przez ciążę. Oto 4 kłamstwa na temat porodu, w które wierzą przyszłe mamy.
Zobacz więcej: Ona rodziła, a on jadł pizzę...

4 kłamstwa na temat porodu, w które wierzą mamy

#1 Najlepszy sposób na poród

Medycyna ciągle się rozwija po to, aby nam pomagać. Wiele kobiet nadal uważa, że tylko poród naturalny i bez znieczulenia się jedyną słuszną opcją. Często dzieje się tak za sprawą wielu opinii, które słyszymy wokół siebie. To błąd. Znieczulenie lub cesarskie cięcie nie sprawią, że dziecko lub mamy będą gorsze. Przyszłe mamy mogą bez wyrzutów sumienia prosić o znieczulenie. Poród u każdego wygląda inaczej, dlatego jest niesamowitym przeżyciem. Myślenie, że jeden sposób rodzenia jest lepszy od drugiego to nieporozumienie.
Myślenie, że jeden sposób rodzenia jest lepszy od drugiego to nieporozumienie.
fot. istock.com

#2 Musisz dzielić się planami z każdym

Wiele przyszłych mam wierzy, że musi podzielić się przebiegiem ciąży i planami z każdym. Wybór imienia, plan narodzin, rosnący brzuch to sprawy, o których chce rozmawiać każdy. To, że ludzie chcą wiedzieć wszystko, nie znaczy, że trzeba im wszystko mówić. Rozmowa o planach może pełnić funkcję terapeutyczną pod warunkiem, że rozmawiasz z ludźmi, którzy są ci przychylni i są twoimi przyjaciółmi. Z tego powodu lepiej nie mówić nic kuzynce, która ma tendencję do oceniania wszystkich i wszystkiego, bo może ci to popsuć humor i odebrać radość.

#3 Musisz słuchać wszystkich rad

Kochający ludzie z dobrymi intencjami będą chcieli udzielić porad i podzielić się swoimi historiami narodzin. Zwykle z chęci pomocy, ochrony i wiedzy, którą już mają. Często jednak dzieje się odwrotnie. Nie krępuj się prosić ludzi, aby powstrzymali się od swoich rad i historii, gdy wiesz, że na nic się nie przydadzą, a tylko popsują ci nastrój. Zwłaszcza starsze pokolenia chcą narzucić swoje zdanie na temat imion, porodu i wychowywania dzieci.
Zobacz więcej: Dlaczego poród w domu może być lepszy niż w szpitalu?

#4 Podczas porodu musisz się kontrolować

Poród to także ból, dlatego nie ma obowiązku wstrzymywania swoich emocji. Jeśli chcesz krzyczeć to krzycz – nawet jeśli personel dziwnie się na ciebie patrzy. Dla ciebie to ogromne wydarzenie i stres, który w jakiś sposób musisz rozładować. Kobiety myślą, że ich krzyk będzie przeszkadzał komuś w pracy, ale pracą dla osób, które zajmują się rodzącymi jest m.in. akceptowanie czyjegoś bólu. Nie myśl, że musisz się kontrolować dla wygody innych.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.01.2022 06:30
Tak nietrafionych 4 porad dawno nie czytałam. Znam tylko same przypadki gdzie kobiety wyły z b9lu i błagały o znieczulenie, a nigdy go nie dostały. I mówienie o wstrzymywaniu wycia i krzyku z bólu jest jakimś nieporozumieniem. To jest ból jak obliczyli naukowcy jak łamanie 24 kości jednocześnie. Tu nie ma mowy żeby wstrzymać krzyk, płacz itp. Wiadomo są też bardzo lekkie porody i tylko można pozazdrościć ale w większości to niewyobrażalny ból
odpowiedz
Polecane dla Ciebie