Jak wybrać położną? Kilka wskazówek dla przyszłych mam

Wybór położnej powinien nastąpić długo przed porodem.
Jak wybrać położną? Kilka wskazówek dla przyszłych mam
fot. istock.com
15.09.2020
Dominika Stanisławska

Wybór położnej to ważna sprawa dla przyszłej mamy, zwłaszcza jeśli będzie rodzić pierwszy raz. Zawczasu wybrana położna nie tylko zdąży poznać nas i nasze potrzeby, ale będzie doskonałym wsparciem przed i podczas porodu. Jak wybrać położną? Lepiej poprosić o pomoc prywatnie, czy szukać w szpitalu, w którym będziemy rodzić? Co robić, gdy kobieta chce rodzić w domu?
Zobacz więcej: Jak starania o dziecko wpływają na związek?

Jak wybrać położną?

Wybór położnej to bardzo ważne zadanie przyszłej mamy. Zanim wybierzemy odpowiednią pomoc, musimy przewertować internet, często też popytać koleżanki, które poród mają już za sobą oraz podjąć decyzję, czy rodzimy w domu, czy w szpitalu. Gdy już zabieramy się za wybór warto porozmawiać z kilkoma paniami. Zadać sobie pytanie, czy rozumieją nasze potrzeby, czy są w stanie zaangażować się w pomoc. Każda położna ma inne podejście, więc to też warto mieć na uwadze – w końcu niejeden poród już odebrały. Gdy uda nam się znaleźć odpowiednią osobę, trzeba z nią dokładanie przygotować plan porodu. Warto zrobić to dużo wcześniej i wszystko przećwiczyć, aby podczas akcji porodowej ograniczyć niespodziewane rzeczy do minimum. Doświadczona położna to także pewność, że ma się przy sobie specjalistę, który w razie potrzeby pobierze krew i poda znieczulenie oraz przyjmie dziecko na świat.
Wybór położnej to bardzo ważne zadanie przyszłej mamy.
fot. istock.com

Położna prywatna czy nie?

Jeśli masz możliwość nawiązać kontakt z dobrą położną, która pracuje w szpitalu, w którym rodzisz – zrób to. Oszczędzisz sobie czasu, pieniędzy i nerwów. Ponadto nie każdy szpital zgadza się na udział w porodzie położnej prywatnej. Plusem prywatnej położnej jest to, że będzie ona przy tobie cały czas i całą uwagę skupi na tobie. Jeśli poród zacznie się podczas dyżuru wybranej przez ciebie pani, może ona nie być w stanie ci pomóc. O takiej sytuacji powinnaś zostać wcześniej poinformowana.

Poród w domu czy w szpitalu?

Coraz więcej kobiet chce rodzić w domu. Są w przestrzeni, którą znają, czują się bezpiecznie i nie ma nikogo obcego obok. W takiej sytuacji prywatna położna do najlepsze rozwiązania, ale zanim dojdzie do wyrażenie zgody, położna musi przeprowadzić wywiad. Jeśli są jakiekolwiek przesłanki, że poród może być zbyt niebezpieczny w domu, to przyszła mama od razu zostanie o tym poinformowana.

Wybierając położną trzeba się kierować swoim instynktem. Warto sprawdzić jej kompetencje i zdobyć się na zaufanie. W końcu będzie nam towarzyszyć kobietą, której wcześniej nie znałyśmy, a która pomoże nam powitać naszego malucha na świecie.
Zobacz więcej: Chcesz mieć dziecko? Zadbaj o prawidłową wagę ciała

SONDA
Masz już wybraną położną?
Masz już wybraną położną?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie