Najpopularniejsze mity na temat cesarki, w które wierzy większość kobiet

Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Najpopularniejsze mity na temat cesarki, w które wierzy większość kobiet
fot. unsplash
18.08.2019
Katarzyna Lemanowicz

Cesarskie cięcie to bardzo popularna metoda porodu, którą najczęściej wykonuje się, gdy ten naturalny nie jest niemożliwy. W Polsce prawie połowa dzieci rodzi się za pomocą cesarki, co zdecydowanie przewyższa zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, która podaje, że poród za pomocą tej metody w żadnym kraju nie powinien przekraczać 15%. Choć cesarkę wykonuje się od dawien dawna, wciąż krąży wiele mitów na jej temat, w które nadal wierzy mnóstwo kobiet.

Zobacz też: Ciężarne zabierają na porodówkę grzebień. Niewiarygodne, do czego może się przydać

Najczęstsze mity dotyczące cesarkifot. unsplash

#1 Poród za pomocą cesarskiego cięcia nie boli

Cesarskie cięcie to poważny zabieg operacyjny, który najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Sam poród rzeczywiście jest bezbolesny, jednak gdy znieczulenie przestanie działać, pojawia się ból. Rana na brzuchu długo się goi i początkowo sprawia ból podczas najmniejszego ruchu. 

#2 Jeśli miałaś cesarkę, w przyszłości nie będziesz mogła rodzić naturalnie

Jeżeli przy kolejnej ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań do porodu siłami natury, każda kobieta, która miała cesarkę może urodzić naturalnie. Wszystko zależy od zdrowia matki i dziecka, ułożenia i wielkości malucha czy innych czynników.

#3 Po cesarskim cięciu nie można karmić piersią

Decyzję o sposobie karmienia noworodka podejmuje matka. Cesarskie cięcie nie ma wpływu na pokarm, co prawda ten może pojawić się później, ale nie oznacza to całkowitego zaniku laktacji. Innych różnic nie odnotowano.fot. unsplash

#4 Po cesarskim cięciu na długo będziesz przywiązana do łóżka

To prawda, że okres rekonwalescencji po cesarskim cięciu trwa dłużej niż w przypadku porodu naturalnego. Nie oznacza to jednak, że kobieta musi całe dnie spędzać w łóżku. Lekarze wręcz zalecają spacerowanie jeszcze tego samego dnia, w którym wystąpił poród. Zazwyczaj pobyt w szpitalu po cesarce trwa od 3 do 6 dni, jeżeli nie wystąpiły żadne komplikacje.

#5 Podczas cesarki nikt z rodziny nie może przebywać na sali operacyjnej

Obecnie nie ma odgórnego zakazu w tej kwestii. Zazwyczaj zależy to od szpitala i lekarza odbierającego poród.

#6 Seks po cesarce jest bardziej udany

Nie ma takiej reguły. Co prawda narządy rodne nie zostały uszkodzone lub rozciągnięte, tak jak w przypadku porodu naturalnego, jednak jest to bardzo indywidualna sprawa. Cesarskie cięcie nie gwarantuje udanego seksu po urodzeniu dziecka. fot. unsplash

Zobacz też: Oto idealny wiek na to, aby zajść w ciążę. Jest tylko jeden problem...

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie