OCZAMI POŁOŻNEJ: Jak oswoić salę porodową?

Dla kobiety rodzącej po raz pierwszy, sala porodowa może się jawić jako miejsce obce, zimne i niezbyt przyjazne.
OCZAMI POŁOŻNEJ: Jak oswoić salę porodową?
fot. istock.com
08.11.2021
Katarzyna Lemanowicz

Nie da się ukryć, że zderzenie z sytuacją bywa ciężkie i trudno jest się odnaleźć w nowej szpitalnej rzeczywistości. Co więc zrobić, by móc bez przeszkód cieszyć się tą najważniejszą chwilą w życiu, jaką jest przyjście na świat dziecka?

Przyszła mama w czasie ciąży powinna trochę czasu poświęcić na zdobywanie informacji o porodzie. Może to zrobić między innymi na zajęciach w szkole rodzenia. W ostatnim czasie, ta forma zdobywania skompensowanej wiedzy na wszelkie okołoporodowe tematy, staje się coraz bardziej popularna. Przy wyborze szkoły rodzenia warto wziąć pod uwagę tę funkcjonującą na terenie wybranego do porodu szpitala. Dlaczego?

Jak oswoić salę porodową?

Po pierwsze często wykładają tam położne pracujące na konkretnej sali porodowej. Jest to więc niepowtarzalna okazja do poznania choć paru osób z pracującego w danym szpitalu personelu medycznego. Poza tym, w ramach zajęć, często jest organizowana wycieczka na blok porodowy, co pozwala poznać panujące realia i oswoić nowe miejsce.

Zobacz więcej: Jak rozwijać poczucie własnej wartości u dziecka?

Jeśli z jakiegoś powodu uczestniczenie w szkole rodzenia nie jest możliwe, to pozostają inne, równie dobre możliwości przybliżenia sobie tego, co Cię na sali porodowej. Ciekawe informacje można znaleźć w skierowanych specjalnie do przyszłych mamuś portalach internetowych, czasopismach czy poradnikach.

Ciążafot. istock.com

Duże znaczenie ma też rozmowa z doświadczonymi już w tym temacie znajomymi mamami. Na pewno warto poznać wrażenia z porodów kobiet, które rodziły w wybranym przez przyszłą mamę szpitalu. Taka wiedza jest bardzo cenna, bo im więcej kobieta wie na temat tego, co się będzie z nią działo, to, paradoksalnie, tym mniej się boi.

Innym sposobem na zmierzenie się z nową sytuacją i szpitalną rzeczywistością jest przygotowanie przed porodem specjalnego planu. Dlaczego warto wypełnić plan porodu?

Choć zaplanowanie urodzenia dziecka wydaje się wręcz niemożliwe, to jest to świetny sposób na przemyślenie i usystematyzowanie swoich wyobrażeń. Dokument taki ma też ogromne znaczenie  w pozytywnym nawiązywaniu dialogu z personelem sali porodowej. Dzięki niemu położne i lekarze mogą choć w minimalnym stopniu zapoznać się z oczekiwaniami rodzącej kobiety. Często bowiem zdarza się, że po przyjęciu do szpitala, onieśmielona nową sytuacją pacjentka nie jest w stanie przekazać personelowi, na czym najbardziej jej zależy. Czasem też zbyt duże zaawansowanie porodu sprawia, że spokojna rzeczowa rozmowa nie jest już możliwa. Właśnie wtedy, przekazanie wypełnionego już planu porodu dyżurującej położnej jest zdecydowanie pomocne.

Czy jest jeszcze jakiś sposób, by dobrze poczuć się w pomieszczeniu wypełnionym miarową pracą kardiotokografu?

Świetnym pomysłem jest zabranie do szpitala „kawałka domu”. Możliwości są prawie nieograniczone. Jedynym warunkiem jest to, by dana rzecz wywoływała pozytywne skojarzenia, dobrze nastrajała i działała relaksująco. Dla jednej kobiety może to być ulubiony ciepły koc, poduszka czy zestaw muzyki do słuchania. Dla innej rodzącej będzie to ulubiony kubek, z którego będzie popijać ciepłą herbatę pomiędzy skurczami. Na szczęście w coraz większej ilości szpitali, w trakcie prawidłowo przebiegającego porodu, nie ma już przeciwwskazań do spożywania posiłków i napojów.

Oczywistym wydaje się też stwierdzenie, że nowe miejsce najlepiej oswaja się w towarzystwie kochanej osoby. I nie jest powiedziane, że zawsze koniecznie musi być to tata dziecka. Z różnych powodów może on nie chcieć lub nie móc uczestniczyć w porodzie. Wówczas może go godnie zastąpić bliska przyjaciółka, siostra, mama czy nawet teściowa. Ważne jest tylko, by kobieta czuła się naprawdę dobrze w towarzystwie wybranej osoby i była pewna, że otrzyma dużą dawkę bezwarunkowego wsparcia i pomocy.

Każdy z tych sposobów będzie dobry, jeśli będzie trafiać w potrzeby kobiety. Warto więc wsłuchać się w siebie i tak wybrać, by bez oporów oswoić nowe szpitalne środowisko. A dobre samopoczucie na porodówce, z pewnością będzie istotnym czynnikiem na drodze do porodowego sukcesu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie