Kobiety pokolenia millenialsów częściej mają depresję w ciąży

Nowe badania, które powstały w oparciu również o doświadczenie lekarzy, niestety nie wyglądają najlepiej.
Kobiety pokolenia millenialsów częściej mają depresję w ciąży
fot. istock.com
27.04.2020
Katarzyna Lemanowicz

Ciąża radykalnie zmienia życie rodziny, nie tylko kobiety. Zanim urodzi się dziecko, wyobrażamy sobie jak to wszystko wpłynie na naszą codzienność i jak wiele rzeczy ulegnie przewartościowaniu. Jak się jednak okazuje, częściej myślimy o pozytywnych rzeczach, a spychając na bok wszystkie negatywy, trudniej nam poradzić sobie z trudną rzeczywistością, która nastaje, jak na świat przychodzi dziecko.

Kobiety pokolenia millenialsów częściej mają depresję w ciąży

Nie pomaga też ogólna otoczka ciąży - social media promują idealny obraz życia z dzieckiem, coraz rzadziej wspominając o rzeczach, których pokazanie na Instagramie nie koniecznie zaowocuje masą nowych serduszek i followersów. Nowe badanie, opublikowane w zeszłym tygodniu w czasopiśmie American Medical Association: Network Open (JAMA) donosi, że depresja dotyka częściej ciężarne kobiety z pokolenia millenialsów, niż ich matki i babcie. Badanie oceniało zdrowie psychiczne kobiet w ciąży we wczesnych latach 90. XX wieku, a następnie śledzono, w jaki sposób ich córki lub partnerki ich synów radziły sobie w czasie ciąży kilka pokoleń później.

Newsweek z kolei mówi, że obecnie wskaźniki depresji są o 51% wyższe u kobiet w ciąży, niż w poprzednich pokoleniach. W tym badaniu wzięły udział dwa pokolenia kobiet w Anglii, które były w ciąży w wieku od 19 do 24 lat.

Wnioski? Naukowcy odkryli, że ciężarne kobiety w okresie od 2012 do 2016 roku były znacznie bardziej depresyjne niż te, które swoje dzieci urodziły w latach 1990-1992. Różnice w zdrowiu psychicznym kobiet były również widoczne po porodzie. Mimo, że tylko 17 procent z prawie 2400 matek pierwszego pokolenia wykazało oznaki depresji, objawy takie jak poczucie winy, lęk i problemy ze snem były u nich znacznie niższe, niż u ich córek i synowych.

Jakie są przyczyny depresji poporodowej?

Stres w pracy, ekonomiczny oraz brak czasu dla rodziny. Co ciekawe, badania wykazały również powiązanie między... depresją matki a późniejszą depresją córki w okresie ciąży. Co oznacza, że nasze dzieci również mogą być narażone na stres w życiu, jeśli my same na nią cierpiałyśmy. Dodatkowo zauważono również większy odsetek depresyjnych młodych kobiet w ciąży, niż ich starszych koleżanek.

Twórcy badań biją na alarm: interwencja w zakresie zdrowia psychicznego kobiet jest priorytetem, jeśli chcemy wychować zdrowe psychicznie kolejne pokolenie. Autorzy mają też nadzieję, że badania zmotywują innych do podejmowania rozmowy w tym temacie oraz kampanii społecznych. Istnieje wiele dowodów na to, że leczenie depresji i interwencje mogą znacząco zmienić podejście do tego tematu. Depresja jest poważną chorobą, która ma ogromny wpływ na życie nie tylko osoby chorej, lecz także jej rodziny i otoczenia. Bardzo ważne jest zapewnienie osobie chorej pomocy oraz wsparcia lekarskiego, bez względu na powody depresji oraz etapu życia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie