Połóg - co to jest, ile trwa i jak radzić sobie ze wszystkimi dolegliwościami?

Jak być mamą, gdy w organizmie następują takie zmiany? Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie? Co to właściwie jest połóg?
Połóg - co to jest, ile trwa i jak radzić sobie ze wszystkimi dolegliwościami?
fot. istock.com
06.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Połóg to czas po ciąży i porodzie, w którym stopniowo ustępują zmiany ciążowe, a ustrój wraca do stanu sprzed ciąży. Połóg z reguły trwa około sześciu tygodni.

Połóg - co to jest?

Czas połogu dzielimy na trzy okresy:

  • połóg bezpośredni - pierwsze 24 godziny po porodzie
  • wczesny połóg - pierwszy tydzień po porodzie
  • późny połóg - trwający do 6 tygodni po porodzie

U każdej z kobiet połóg przebiega inaczej. Niektóre kobiety przechodzą połóg stosunkowo łagodnie, innym poważnie daje się on we znaki. Zmiany połogowe w zachodzą zarówno w ciele, jak i w psychice oraz warstwie emocjonalne.

Zobacz więcej: 12 trudnych pytań o połóg. Odpowiadamy na nie wszystkie.

Połóg – pierwsze chwile po porodzie

W pierwszej dobie połogu, na skutek skurczu macicy, objętość krwi w organizmie kobiety po porodzie wzrasta o około 600 ml. W tym czasie również wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia poporodowej choroby zakrzepowej. Aby jej zapobiec należy wykonywać proste ćwiczenia oddechowe, ruszać się, wstawać z łóżka i często zmieniać położenie ciała. Pierwsza doba po porodzie to również czas występowania skrajnych emocji.

Połóg - ból brzucha

Przez pierwszy okres połogu doskwiera ból brzucha – dokładnie taki, jak w czasie okresu. Za skurcze i bóle brzucha w czasie połogu odpowiedzialna jest obkurczająca się macica. Proces ten nazywa się inwolucją macicy. Obkurczanie się macicy odczuwane jest najsilniej w pierwszych dniach po porodzie. Ból nasila się podczas karmienia.

Co to jest połóg?
fot. istock.com

Odchody połogowe - czym jest krwista wydzielina?

W czasie połogu mamy do czynienia z nieprzyjemnymi odchodami połogowymi. Początkowo krwista wydzielina z dróg rodnych jest wynikiem oczyszczania się macicy. Odchody połogowe mogą zawierać także skrzepy krwi. Po kilku dniach połogu wydzielina zmienia barwę na różową, później brązowieje, staje się śluzowata i w końcu, po około 5-6 tygodniach, znika.

Połóg - jak dbać o higienę?

W czasie połogu trzeba w szczególny sposób dbać o higienę. Częste podmywanie się (najlepiej podczas każdej wizyty w toalecie) przyspieszy proces gojenia się rany po porodzie. W czasie połogu należy używać bawełnianych podpasek. Podpaski trzeba zmieniać jak najczęściej. Warto również, by w czasie połogu jak najczęściej wietrzyć krocze.

Zobacz więcej: Połóg - czy naprawdę wiesz, co wtedy dzieje się z kobietą?

Połóg - jak sobie poradzić z trudnościami w oddawaniu moczu?

Szczególnie na początku połogu mogą pojawić się trudności  w oddawaniu moczu. Czasami sytuacja jest tak ekstremalna, ze potrzebna jest interwencja lekarza. W pierwszej dobie po porodzie zwiększa się ilość oddawanego moczu. Wiele kobiet ma problem z pierwszym oddaniem moczu po porodzie. Zazwyczaj ból trochę się nasila, ale nierzadko problem z oddaniem moczu to po prostu strach przed bólem. Należy jednak przezwyciężyć strach i korzystać z toalety jak najczęściej. Jeżeli bardzo boli, można spróbować oddać mocz pod prysznicem.

Połóg - jak sobie poradzić z trudnościami w oddawaniu stolca?

Jest to problemem prawie każdej kobiety po porodzie. Pierwsza dłuższa wizyta w toalecie bywa kolejną traumą. Problem stanowią bardzo rozciągnięte w czasie porodu mięśnie dna macicy i obolałe krocze. Nie bój się o szwy – na pewno nie pękną. Jeśli jednak nie potrafisz poradzić sobie z tym połogowym problemem – możesz sięgnąć po czopek glicerynowy.

Połóg - nabrzmiałe i bolące piersi

Piersi po porodzie są wrażliwe i nabrzmiałe. Ważne, byś pomimo wszystkich trudności przystawiała dziecko jak najczęściej. Pomoże Ci to uniknąć zapalenia piersi i nawału. Kontroluj swoje piersi, bo zalegający w nich pokarm może doprowadzić do bolesnego zastoju.

Czym jest połóg?
fot. istock.com

Połóg - jak wyglądają kolejne tygodnie?

Po porodzie bardzo często występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jest to wynikiem poporodowego uszkodzenia mięśni miednicy mniejszej i rozciągnięcia pęcherza moczowego. Aby temu zapobiec, powinnaś jak najszybciej zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla.

W czasie połogu bardzo często występuje anemia. Dobrze jest w tym czasie korzystać z suplementów diety, a w czasie dużego niedoboru żelaza należy skonsultować się z lekarzem.

Dodatkowo niekomfortową przypadłością w czasie połogu są gazy, nad którymi zazwyczaj nie ma się kontroli. Uważaj na baby blues i zadbaj o to, by najbliżsi wiedzieli, co to jest i jak w przypadku wystąpienia można ci pomóc.

Połóg po cesarskim cięciu

Wstań z łóżka najszybciej jak to będzie możliwe. Podczas pierwszych kroków możesz odczuwać dyskomfort, a nawet lekki ból. Rana po cesarskim cięciu może Cię lekko pobolewać i swędzieć. Po miesiącu rana nie powinna już sprawiać kłopotów. Po cesarskim cięciu macica kurczy się tak, jak po naturalnym porodzie.

Koniec połogu przypada na około 6 tydzień po porodzie. Po upływie tego czasu powinnaś skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badanie krwi.

A jak ty wspominasz swój połóg? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.07.2020 11:43
Problem z nietrzymaniem moczu... straszna sprawa po porodzie. U mnie sprawdził się na szczęście Pessar i ćwiczenia regularne
odpowiedz
Polecane dla Ciebie