Skąd się biorą łóżkowe problemy po porodzie?

W sypialni po porodzie? To na początku trudne i dotyczy to bardzo wielu par.
Skąd się biorą łóżkowe problemy po porodzie?
fot. istock.com
27.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Na początku jest tak, że na samą myśl o seksie kobieta dostaje mdłości. Przypominają się dantejskie sceny z sali porodowej, kosmiczne bóle podczas parcia i od razu cieplej robi się na sercu, gdy mąż proponuje film lub kolacje zamiast pójścia do łóżka. Potem kobieta długo ma prawo źle się czuć, a jak poczuje się lepiej, to wciąż wolno jej zwlekać i odkładać pierwsze poporodowe zbliżenie na później. Nieuchronny jest jednak ten moment, gdy jednak wypada się przełamać. I okazuje się, że jest inaczej, gorzej, boli, jest sucho, nieprzyjemnie i przyświeca tylko jedna myśl – oby od tego nie zajść w ciążę. Co się dzieje z libido po porodzie? Czy to normalne? 

Skąd się biorą problemy łóżkowe po porodzie?

Czy wiesz, że po porodzie facetowi również nie jest łatwo? Po pierwsze nie przywykł do nieprzespanych nocy, stresu i nowej sytuacji. To wszystko może go zwyczajnie przytłaczać i sprawiać, że nie będzie miał ochoty na zbliżenia. Dodatkowo wzmaga w nim zazdrość, ponieważ dotychczas był w centrum  zainteresowań swojej partnerki, a tymczasem zszedł na dalszy plan. Wielu panów, którym spadło libido po porodzie swoich partnerek, twierdzi, że boją się skrzywdzić swoje żony, ponieważ wiedzą, że seks po porodzie bardzo boli. Uważają, że kobiety przeżyły w ostatnim czasie tyle bólu, że nie chcą, by jeszcze seks stanowił dla nich wyzwanie.

Zobacz więcej: Młody ojciec przestrzega przed związkiem z samotną matką: "To studnia bez dna".

Poza tym mężczyźni najczęściej nie mają pojęcia, ile trwa połóg i jak długo wszystko musi dochodzić do siebie, dlatego podświadomie nieraz chcą poczekać dłużej, by mieć pewność, że z żoną wszystko w porządku.

Problemy łóżkowe po porodzie
fot. istock.com

Problemy z libido po porodzie - trauma kobiety

Na spadek libido po porodzie duży wpływ ma przebieg ciąży. Jest ona dla kobiety tak dużym obciążeniem psychicznym oraz fizycznym, że po rozwiązaniu ochota na seks z partnerem może całkowicie zaniknąć. Niektóre panie zwierzają się, że chwilę po porodzie bały się niczym nastolatki, że od samego pocałunku mogą zajść w ciążę. Paranoicznie więc unikały jakiegokolwiek zbliżenia. Brak popędu może być również efektem zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym organizmie. Duże znaczenie ma także sam poród, który – jak wynika z badań – nawet dla 10 proc. kobiet jest wydarzeniem traumatycznym. Efektem odniesionych urazów w czasie porodu są później ból w czasie stosunku czy bóle w obrębie podbrzusza. Poza tym pochwy wielu kobiet rozciągają się podczas rozwiązania do tego stopnia, że jakość doznań płynących ze zbliżeń dla obu stron wyraźnie spada.

Zobacz więcej: Czy masturbacja w ciąży jest bezpieczna?

Problemy z libido - czy wszystkiemu winny Baby Blues?

Prawie 80 proc. kobiet doznaje tzw. baby blues, czyli stanu gorszego samopoczucia i złego humoru, który jest efektem zmian hormonalnych po porodzie. Typowe objawy baby blues to niepokój, poczucie wyczerpania i huśtawka nastrojów. Również na późniejszym etapie kobieta doświadcza wielu nieprzyjemności.

Brak seksu po porodzie

fot. istock.com

Problemy z libido - karmienie piersią

Podczas karmienia, piersiom daleko do ideału, niejednokrotnie są one różnej wielkości, a czasami tryska z nich mleko, co może albo śmieszyć, albo denerwować. Nijak ma się jednak do popędu seksualnego. Poza tym karmieniu piersią towarzyszy suchość pochwy i zbliżenie bez lubrykantów może okazać się niemożliwe, albo bardzo bolesne dla  kobiety.

Problemy z libido - brak chęci, siły i czasu

Niestety. To poważny cios w młodych rodziców. Nie obawiajcie się jednak, bo nie jesteście w tym sami. To zupełnie normalne, że wam się nie chce. Jesteście zmęczeni i w ogóle nie macie czasu dla siebie, więc gdy dziecko tylko położy się spać, macie ochotę na ciepły posiłek, herbatę lub zmianę bluzki. Nie sypiacie,  nie jadacie, nie rozmawiacie ze znajomymi. Seks w tej sytuacji, zdaniem wielu rodziców, również może poczekać. To poważne błędy. Drodzy Rodzice, nie popełniajcie ich!

Częstym problemem jest również współdzielenie sypialni lub łóżka z dzieckiem. To piękna idea, która sprawia, że Wasze rodzicielstwo jest jeszcze lepsze. Nie należy jednak zapominać, że potrzebujecie nie tylko dziecka, lecz również siebie nawzajem. Przeczytacie o tym tutaj.

Cokolwiek by się nie działo, inni mieli już tak przed Wami. Pamiętajcie jednak,  że Wasz seks może być równie udany jak wcześniej, ale potrzeba na to czasu! I chęci.

 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
tosia (Ocena: 5) 30.06.2020 14:15
u mnie były spowodowane chorobą tarczycy i źle dobraną antykoncepcją, teraz mam diafragmę caya i jest znowu super
odpowiedz
Polecane dla Ciebie