Czy spadek libido jest bezpośrednio związany z karmieniem piersią?

Dla niektórych karmiących mam seks mógłby nie istnieć. Spokojnie, to normalne!
Czy spadek libido jest bezpośrednio związany z karmieniem piersią?
fot. istock.com
29.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Czas połogu to czas, gdy organizm dochodzi do siebie po ciąży i porodzie. Świeżo upieczona mama to także mama karmiąca. Zanim unormuje się laktacja, zanim karmienie piersią stanie się rutyną, minie wiele dni, w których będziesz skupiona wyłącznie na swoim maleństwie. Okres laktacji to także czas, kiedy libido jest u kobiety niższe, niż zwykle.

Czy spadek libido jest bezpośrednio związany z karmieniem piersią?

Stan zobojętnienia seksem może potrwać nawet przez kilka miesięcy. Badanie przeprowadzone wśród świeżo upieczonych mam wykazało, że 20% z nich ma niewielką potrzebę lub zupełny brak potrzeby fizycznej miłości po trzech miesiącach od porodu, zaś 21% wykazało wręcz niechęć do tego typu aktywności. Nie martw się to czysta biologia!

Gdy karmisz, twój organizm wydziela prolaktynę – hormon hamujący apetyt na seks, a z drugiej strony oksytocynę - hormon szczęścia, który może powodować uczucie zaspokojenia. Oksytocyna to hormon, który uwalnia się w organizmie kobiety także podczas orgazmu. Do tego dochodzi niewyspanie i zwyczajnie, wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Cóż, matka natura tak to wymyśliła - organizm kobiety po porodzie nie jest zbytnio nastawiony na prokreację.

Karmienie piersią a spadek libido

Często ta niechęć do seksu u kobiety doznaje mocnego zdarzenia z ogromną chęcią mężczyzny, który po pierwsze nie jest tak bardzo wymęczony ciążą i porodem, niekiedy jest bardzo wyposzczony, szczególnie gdy ciąża była zagrożona lub z innych przyczyn tego seksu było mniej. Młoda mama po porodzie z pełnym biustem (dla ciebie mleka, dla niego po prostu pełnym), często także jest ucieleśnieniem kobiecości.

Jak dojść do siebie po porodzie?

fot. istock.com

Zobacz więcej: Skąd się biorą problemy łóżkowe po porodzie?

Twój partner musi wiedzieć, że twój osłabiony apetyt na seks nie jest wynikiem złej woli z twojej strony czy brakiem miłości, ale jest czymś naturalnym, niezależnym od ciebie i przejściowym. Wystarczy odrobina czasu i cierpliwości, byś wraz z czułym partnerem na nowo zbudowała satysfakcjonującą relację w łóżku.

Minimalny czas, potrzebny do rozpoczęcia współżycia na nowo, to okres połogu, tj. około 6 tygodni od porodu. W tym czasie kobieta powoli odzyskuje energię sprzed ciąży, regeneruje się też jej pochwa. Wchłonięcie szwów, zagojenie mikrourazów, odbudowanie śluzówki i flory bakteryjnej, a także powrót wrażliwości tej okolicy na bodźce, wymagają czasu. Bywa jednak, że kobieta potrzebuje znacznie dłuższego okresu, by jej ciało, ogólny stan zdrowia, a także stan psychiczny pozwalały na ponowne współżycie.

Czy seks po porodzie będzie taki sam?

Warto o seksie pomyśleć inaczej i nie oczekiwać, że będzie tak samo. Seks po porodzie może być tak samo dobry, jak przed, a nawet lepszy. Żeby to było możliwe, potrzebna jest cierpliwość, bliskość partnerów i wzajemne zrozumienie. Warto wykorzystać poporodową sytuację do odkrycia nowych form seksualnej satysfakcji. Mogą to być wszelkiego rodzaju masaże, dotyk w nieodkrytych wcześniej sferach, seks oralny lub analny, aromaterapia. Jedynym warunkiem jest zgoda obojga partnerów i zadbanie o bezpieczeństwo.

Zobacz więcej: Czy masturbacja w ciąży jest bezpieczna?

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 4.33 / 5
gość (Ocena: 5) 21.08.2020 08:35
Ja polecam odwiedzenie portalu Naturalna Płodność, zarówno metody antykoncepcji i planowania
odpowiedz
Amanda (Ocena: 5) 31.07.2020 23:22
Metody niehormonalne nie wpływają na libido także ja zdecydowałam się na monitoring cyklu na Cyclotesterze w domu
odpowiedz
katarzyna (Ocena: 4) 10.07.2020 09:40
Przy karmieniu piersią miałam ochotę na seks, jednak problem pojawił się jak zdecydowałam się na tabletki antykoncepcyjne... Dlatego od jakiegoś czasu stosuję metodę nie hormonalną, a objawowo- termiczną. Korzystam z termometra owulacyjnego cyclotest MySense
odpowiedz
tyśka (Ocena: 5) 30.06.2020 14:13
Ja pomimo dobrze dobranych pigułek miałam spadek libido, zmieniłam na diafragmę dopochwową caya i wszystko wróciło do normy
odpowiedz
gość (Ocena: 4) 02.06.2020 11:59
Libido to spada w trakcie przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. Ja odrzuciłam i teraz używam do wyznaczania dni płodnych monitora cyklu Afrodyta Smart. Do tego mam darmową apkę zainstalowaną na telefon i jestem zadowolona
zobacz odpowiedzi (1)
Polecane dla Ciebie