Połóg - czego nie robić w tym czasie?

Nikt tego od ciebie nie oczekuje!
Połóg - czego nie robić w tym czasie?
fot. istock.com
07.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Przez termin "świeżo upieczona mama" w tym tekście będziemy rozumieć kobietę w okresie połogu, czyli przez sześć tygodni po porodzie. Często dzień narodzin maluszka rozumie się jako koniec taryfy ulgowej dla mamy. Po części jest to prawda, ponieważ już sama opieka nad noworodkiem jest wyczerpująca. Niestety, niektórzy uważają, że prosto po porodzie należy już wyglądać i funkcjonować tak, jak przed ciążą. Nie jest to prawdą, ponieważ organizm kobiety potrzebuje tych kilku tygodni na ogarnięcie się i przyzwyczajenie do nowej sytuacji. Droga Supermamo, postanowiłam wypisać tu dla ciebie listę czynności, które w okresie połogu spokojnie możesz sobie odpuścić. Nie chcesz się przecież na samym wstępie wykończyć, prawda?

Połóg - czego nie robić w tym czasie?

Sprzątanie - zapomnij w trakcie połogu

Mniejszy lub nawet większy bałagan powinien na jakiś czas przestać ci przeszkadzać. Maluszek pochłania tyle uwagi, że nie warto zaprzątać sobie głowy sprzątaniem, jeśli tylko bałagan nie utrudnia poruszania się. Naczynia spokojnie mogą przeleżeć nawet dobę w zlewie, do niemytej przez tydzień podłogi też raczej nikt się nie przylepi. A jak przyjdą goście? O ile nie są z Sanepidu, bardziej im zależy na odwiedzeniu was i zobaczeniu dzidziusia niż na kontroli porządku w domu.

Goście - to oni mogą obsługiwać ciebie

Połóg jest tym wyjątkowym czasem, kiedy nie musisz obsługiwać gości, za to goście mogą obsługiwać ciebie. Naprawdę! Nikt normalny nie obrazi się, jeśli będzie musiał sam sobie zaparzyć herbatę, a do tego jeszcze zrobi jedną dla ciebie. Szykowanie poczęstunku też nie jest konieczne. Oprócz prezentu dla maluszka goście często przynoszą też coś, co moglibyście razem przekąsić. Jeśli nawet nie przynoszą, z powodzeniem zadowolą się szklanką wody.

Zobacz więcej: 12 trudnych pytań o połóg. Odpowiadamy na nie wszystkie.

Połóg - W co się ubierać?

I do tego pełny makijaż. Dziewczyno, wyluzuj! Nikt przy zdrowych zmysłach nie uważa, że kobieta świeżo po porodzie we własnym domu będąc powinna wyglądać jak prezenterka telewizyjna. Chociażby przyszło ci do głowy powitać gości w szlafroku, będzie ci to wybaczone. Na drugi dzień po moim powrocie z córką ze szpitala wparował mój braciszek odebrać klucze. Ponieważ akurat karmiłam, drzwi otworzył mój mąż, a ja powitałam gościa nawet bez szlafroka... Braciak nie był w najmniejszym stopniu zażenowany, zwłaszcza, że sam jest ojcem już od 10. lat. Ja też nie przejęłam się szczególnie, dlatego i wam polecam, żebyście się przesadnie nie spinały, bo "co ludzie powiedzą?".

Połóg - kiedy wrócić do formy?

Wiadomo, że wiele z nas chciałoby po urodzeniu dziecka mieć figurę mistrzyni świata w tańcu towarzyskim (ot, taki przykład). Powiem wam, że nawet jest to możliwe do osiągnięcia, jednak... po co zaczynać od razu? Czym innym są ćwiczenia ułatwiające gojenie się ran i obkurczanie macicy, a czym innym trening z usilnym parciem na idealną figurę. Nadmierny wysiłek w połogu zwiększa krwawienie i powoduje ból w dole brzucha, co może sprawić, że wasz powrót do formy wcale nie będzie trwał krócej, a wręcz dłużej. Toteż ćwiczcie, trenujcie wasze ciała, by uzyskać zgrabną sylwetkę, ale poczekajcie z tym parę tygodni dla własnego dobra.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie