Trudności w oddawaniu moczu po porodzie

Co jest normą, a co powinno zaniepokoić cię po porodzie?
Trudności w oddawaniu moczu po porodzie
fot. istock.com
16.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Problemy z oddawaniem moczu występują dosyć często u kobiet po porodach naturalnych. Jednak gdy trwają dłużej niż 6-8 tygodni, młoda mama powinna się zgłosić do lekarza. Na problemy z pęcherzem bardziej narażone są kobiety, które rodziły po raz kolejny. U kobiet otyłych ryzyko wystąpienia kłopotów z pęcherzem jest cztery razy wyższe, także predyspozycje genetyczne czy palnie papierosów, nie są bez znaczenia.

Problemy z oddawaniem moczu po porodzie

Zaraz po porodzie kobiety często boją się oddać mocz. Pierwszym próbom zazwyczaj towarzyszy ból i pieczenie, panie także obawiają się często o szwy. Kobieta po porodzie powinna oddać mocz najpóźniej 8 godzin po porodzie, w innym wypadku może zostać złożony cewnik. Aby sobie pomóc, można odkręcić wodę lub spróbować oddać mocz pod prysznicem. Trudności w oddawaniu moczu mogą się wiązać także z otarciami okolic cewki moczowej powstałymi podczas porodu. Jeśli oddaniu moczu towarzyszy szczypanie lub pieczenie, warto krocze polewać wodą z butelki lub oddać mocz pod prysznicem.

Zobacz więcej: Ból krocza po porodzie - jak sobie poradzić?

Nietrzymanie moczu

W czasie ciąży i podczas porodu osłabiły się mięśnie dna miednicy, które podtrzymują wszystkie narządy w jamie brzusznej. Wśród mięśni dnia miednicy ważny jest szczególnie jeden, tzw. łonowo-guziczny, który zamyka cewkę moczową. Kiedy mięsień ten jest rozluźniony, mocz wycieka. Już w ciąży warto zacząć treningi wzmacniające i ćwiczyć mięśnie Kegla. Dzięki codziennym ćwiczeniom, mięśnie będą mniej narażone na nadmierne rozciągnięcie, ale także poród przebiegnie sprawniej. Jeśli problem nie minie, lekarz może zalecić elektrostymulację mięśni dna miednicy, biofeedback, a czasami konieczne jest leczenie farmakologiczne.

Nietrzymanie moczu

fot. istock.com

Inny problem to pęcherz nadreaktywny

Oznacza to, że pęcherz jest nieszczelny, ponieważ kurczy się i zaciska wtedy, gdy nie powinien. Zwykle zaciska się on wtedy, gdy mu się na to pozwoli i jest pusty. Pęcherz w takiej sytuacji stara się opróżnić bez pozwolenia ze strony organizmu, co powoduje, że kobieta odczuwa niekontrolowaną potrzebę oddania moczu. Ten typ nietrzymania moczu jest bardziej popularny u starszych kobiet. W przypadku pęcherza nadreaktywnego można wytrenować go poprzez planowe wizyty w toalecie, co 3-4 godziny. Sposobem na nietrzymanie moczu jest picie odpowiedniej ilości płynów. Gdy płynów jest za mało, dochodzi do koncentracji moczu, co może podrażniać ścianki pęcherza moczowego, a gdy płynów jest zbyt dużo – mogą nasilić się problemy z pęcherzem. Napoje z kofeiną, kwaśne soki i owoce, napoje alkoholowe mogą podrażnić pęcherz i zwiększyć potrzebę oddawania moczu.

Infekcja dróg moczowych

Jeśli kobieta nie ma żadnej kontroli nad pęcherzem, odczuwa ból podczas jego opróżniania, mocz jest mętny, cuchnący lub pojawiła się gorączka, mogło dojść do infekcji dróg moczowych. Potrzebna jest wtedy wizyta u lekarza i podanie antybiotyków. Zakażenie może być także powiązane z infekcją macicy (gdy w macicy pozostał fragment łożyska). 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.07.2021 19:29
po porodzie trzeba o wszystko zadbać i nie wstydzić się jakichś dolegliwości pociążowych. Ja miałam do planowania dziecka monitor płodności Afrodyta Smart, a po porodzie też używałam, super. Idealny do wyznaczania dni płodnych
odpowiedz
Polecane dla Ciebie