Zaskakujące fakty o połogu po cesarskim cięciu

Dowiedz się, co cię czeka, jeśli lekarze proponują ci operacyjne zakończenie porodu.
Zaskakujące fakty o połogu po cesarskim cięciu
fot. istock.com
08.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Cesarskie cięcie to czasem kwestia wyboru, jednak w większości przypadków jest ocaleniem życia nie tylko dziecka, ale również matki. Połóg po cesarskim cięciu jest z reguły dużo dłuższy i znacznie bardziej męczący w porównaniu z tym po porodzie naturalnym. Co może cię zaskoczyć?

Połóg po cesarskim cięciu - zaskakujące fakty

Złe samopoczucie i senność

W zależności od podanego znieczulenia, organizm kobiety może różnie reagować. Podczas cesarki i zaraz po możesz być bardzo senna. Pragnienie snu może być wręcz przytłaczające, nie do opanowania. W przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego kobieta nie powinna wstawać ani nawet siadać przez kilka godzin po przeprowadzonej operacji. Po operacji w takim znieczuleniu możesz odczuwać drżenie ciała, zimno, a także uczucie bezwładności nóg oraz silny ból głowy. Jeśli podano znieczulenie zewnątrzoponowe lub ogólne, już po kilku godzinach możliwe jest siadanie na łóżku. W wyniku podania znieczulenia mogą się pojawić bóle głowy, mrowienie stóp czy mdłości. Po narkozie często kobieta może czuć się mocno osłabiona. W przypadku tego rodzaju znieczulenia po wybudzeniu w płucach może zalegać wydzielina. Zaleca się wtedy odkasływanie i dynamiczne wydychanie powietrza. Ma to na celu pozbycie się wydzieliny.

Zobacz więcej: 12 trudnych pytań o połóg - odpowiadamy na wszystkie!

Zapomnisz, jak oddaje się mocz

Niby taka naturalna potrzeba i prosta rzecz do zrobienia, ale po usunięciu cewnika wcale nieoczywista. Często nawet pełen pęcherz niekoniecznie musi sygnalizować potrzebę. Zaraz po cesarce może się okazać, że nie potrzeba będzie cię wzywać do łazienki, ale będziesz musiała trochę zmusić.

Blizna po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu na początku nie wygląda zbyt dobrze, z czasem z czerwonej stanie się różowa, zblednie, aż w końcu stanie się niewidoczna. Z reguły po miesiącu od porodu rana nie powinna sprawiać ci większego bólu, choć są kobiety, które odczuwają zdrętwienie okolic blizny nawet kilka miesięcy po operacji.

Blizna po cesarskim cięciu

fot. istock.com

Problem ze wstaniem z łóżka

Kobietom przeszkadza nie tylko wygląd blizny, ale także ograniczenie ruchów. Wielkim wysiłkiem związanym z silnym bólem, zwłaszcza gdy znieczulenie przestaje działać, jest praktycznie każdy ruch. Problemem jest podniesienie się z łóżka. Będziesz musiała znaleźć technikę odpowiednią dla ciebie. Najłatwiej jest najpierw przekręcić się na bok, a potem podeprzeć ręką. Mimo bólu jednak nie powinnaś zwlekać ze wstawaniem z łóżka. W ten sposób pomożesz uruchomić krążenie w nogach. Podczas pierwszych prób chodzenia warto poprosić kogoś o pomoc. Nie wykonuj gwałtownych ruchów i zanim spróbujesz wstać, odczekaj dłuższą chwilę. Pierwsze kroki po cesarce mogą okazać się dla ciebie bolesne. Wiele mam podczas chodzenia odruchowo garbi się, jednak nie powinnaś się obawiać wyprostowanej pozycji.

Zobacz więcej: Połóg - co to jest, ile trwa i jak radzić sobie ze wszystkimi dolegliwościami?

Problemy z trawieniem w trakcie połogu

Po cesarce możesz doświadczać uporczywych i bolesnych zaparć, a także kłopotliwych wzdęć. Ich najczęstszą przyczyną są wahania hormonów w organizmie kobiety, otwarcie jamy brzusznej podczas operacji i spowolnienie perystaltyki jelit w trakcie cesarskiego cięcia. Jeśli przez 2 kolejne dni po operacji nie możesz oddać stolca, poproś położną o czopek glicerynowy. Warto też zadbać w tym okresie o odpowiednią lekkostrawną dietę obfitą w błonnik pokarmowy, który zapobiega zaparciom.

Karmienie piersią po cesarce

Na początku laktacja będzie skąpa, jednak nie powinnaś się obawiać. Pamiętaj, że regularne przystawianie dziecka do piersi wzmaga produkcję mleka. Przez kilka pierwszych dni po cesarskim cięciu karmienie piersią może być utrudnione. Wiele mam po cesarce decyduje się na karmienie w pozycji leżącej. Możesz też spróbować karmić dziecko spod pachy, tak by nóżki malucha nie leżały na twoim brzuchu.

Odchody połogowe

Po cesarskim cięciu zwykle odchody połogowe są mniej obfite niż po porodzie naturalnym. Przypominają krwawienia miesiączkowe – na początku są czerwone, potem różowe, następnie przechodzą w żółte, aż w końcu stają się bezbarwne.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie