12 trudnych pytań o połóg - odpowiadamy na wszystkie!

Jak dbać o higienę w czasie połogu? Czy można współżyć? Kiedy pojawi się miesiączka? To jedne z najczęstszych pytań młodych mam.
12 trudnych pytań o połóg - odpowiadamy na wszystkie!
fot. istock.com
04.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Organizm kobiety potrzebuje aż sześciu tygodni, aby wrócić po porodzie do normalnego funkcjonowania. To trudny i kłopotliwy moment dla świeżo upieczonej mamy. Nasz ginekolog odpowiada na intymne pytania związane z połogiem.

12 trudnych pytań o połóg

#1 Jak długo goi się krocze?

Po porodzie krocze jest bardzo obolałe, szczególnie gdy zostało nacięte i zszyte. Bezbolesne siedzenie jest wtedy raczej niemożliwe. Nabrzmiała skóra rozciąga szwy i krocze dłużej się goi (nawet ponad miesiąc). Powinnaś często podmywać krocze, stosując antybakteryjne i przeciwzapalne płyny do higieny intymnej oraz osuszać to miejsce papierowym ręcznikiem lub suszarką do włosów. Ukojenie przyniesie ci wietrzenie krocza (2 - 3 razy dziennie przez kwadrans; rozchylając nogi i podkładając pod pośladki podkład) i okłady z lodu. Zawsze siadaj na poduszce z otworem pośrodku lub dziecięcym kółku do pływania.

#2 Czy w czasie połogu można współżyć?

Zależy to przede wszystkim od ogólnej formy kobiety. Jeśli rany szybko się zagoiły i nie ucierpiałaś bardzo po porodzie (szczególnie przy cesarskim cięciu), już 3 - 4 tygodnie po urodzeniu dziecka możesz rozpocząć współżycie.

#3 Jak długo po porodzie kobieta krwawi?

Po każdym porodzie pojawiają się odchody połogowe, tzw. lochia. Zawierają one śluz, resztki tkanek łożyska oraz krew. W ten sposób oczyszcza się macica oraz goi się miejsce, gdzie było zagnieżdżone łożysko. Takie krwawienie trwa od 3 do 8 tygodni. Przez pierwsze 4 dni ma jasnoczerwony odcień, potem różowy lub brązowawy, a na końcu żółtawy. Stosuj wtedy podkłady poporodowe. W żadnym wypadku nie używaj tamponów, ponieważ zwiększają ryzyko zakażenia.

#4 Kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie?

Jeśli nie karmisz dziecka piersią, miesiączka pojawi się szybciej – zwykle 4 - 8 tygodni po porodzie. U kobiet karmiących piersią jest to sprawa indywidualna. Czasami menstruacji nie ma nawet rok i dłużej, ale zdarza się, że miesiączka powraca już po 6 tygodniach. Po porodzie skurcze menstruacyjne są słabsze i mniej bolesne niż przed urodzeniem dziecka.

#5 Jak walczyć z zaparciami?

Po porodzie możesz mieć duże kłopoty z wypróżnianiem. Młode mamy boją się bólu, pieczenia rany w kroczu i rozejścia się szwów podczas parcia. Aby ułatwić sobie tę nieprzyjemną powinność, pij dużo płynów i spaceruj. Stosuj łagodne środki przeczyszczające (np. czopki glicerynowe) oraz zadbaj o swoją dietę – jedz jabłka, otręby i suszone śliwki.

Zobacz więcej: Polki nie chodzą do ginekologa bo się wstydzą!

#6 Jak poradzić sobie z hemoroidami?

Hemoroidy pojawiają się, gdy okres parcia był długi i intensywny. W efekcie, w okolicach odbytu pojawiają się tzw. guzki krwawnicze, które są bolesne. Na szczęście, ustępują one po kilku tygodniach. Aby przyśpieszyć ten proces, stosuj zimne kompresy i kąpiele, jedz dużo błonnika oraz używaj specjalnych maści i czopków.

12 trudnych pytań o połóg

fot. istock.com

#7 Czy po porodzie boli brzuch?

Niestety tak. Zaraz po porodzie macica się kurczy i od rozmiarów arbuza powraca do wielkości cytryny. Wywołuje to skurcze podobne do tych menstruacyjnych. Ból nasila się przy karmieniu piersią, kiedy wydziela się oksytocyna, pobudzająca skurcze. Silniej odczuwają je kobiety, które urodziły kolejne dziecko, ponieważ ich macica jest bardziej rozciągnięta i wymaga większej liczby skurczów. Pomocne mogą się wtedy okazać ciepłe okłady na brzuch, częste opróżnianie pęcherza oraz silne leki przeciwbólowe. Bóle ustępują po 7 dniach po porodzie.

#8 Jak wygląda połóg po cesarce?

Zaraz po zabiegu bolesność jest większa niż po naturalnym porodzie. Należy się wtedy oszczędzać i pielęgnować miejsce cięcia. Przez pierwsze dwa dni połogu nie można moczyć rany na brzuchu. Blizna będzie się goić przez 7 - 10 dni, ale ból odczuwa się znacznie dłużej. Możesz przyspieszyć proces gojenia, naświetlając ranę lampą solux oraz smarując ją preparatami z arniki.

#9 Co robić, aby laktacja była prawidłowa?

Jeśli będziesz zrelaksowana i karmiła dziecko odpowiednio często (10 - 12 razy na dobę), a maluch szybko nauczy się ssać, to od początku nie powinnaś mieć kłopotów z laktacją. Ważne jest również, abyś dużo piła (wodę, mleko, świeże soki, herbatki ziołowe).

#10 Jak najbezpieczniej dla piersi odciągać mleko?

Nie ma żadnego znaczenia, czy robisz to ręką czy laktatorem. Wybierz metodę, która jest dla ciebie najwygodniejsza. Pamiętaj, jeśli robisz to ręką, nie ściskaj piersi!

Zobacz więcej: Idealne piersi u karmiącej mamy: porady i wskazówki

#11 Jak zapobiec nawałowi pokarmu?

Zbyt duża ilość pokarmu pojawia się, gdy maluch nie umie jeszcze regularnie i skutecznie ssać. Piersi stają się wtedy nabrzmiałe, twarde i bolesne. Zdarza się to najczęściej trzeciego dnia po porodzie i trwa 2 dni. Trzeba umieć sobie z tym radzić, aby nie pogorszyć sytuacji na przyszłość. Spróbuj więc karmić dziecko 10 - 12 razy na dobę i przystawiaj je do piersi nie rzadziej niż co 3 godziny. Rób kompresy ze schłodzonych, lekko zbitych liści białej kapusty oraz ciepłe okłady przed karmieniem, a zimne po. Pijąc 2 - 3 szklanki naparu z szałwii dziennie, zmniejszysz laktację.

#12 Co robić, gdy brodawki bolą i są poranione?

Jeśli ból jest nie do wytrzymania, możesz przestać karmić na 2 - 3 dni (odciągaj wtedy pokarm laktatorem, aby utrzymać laktację). Zwykle poranione brodawki są efektem nieprawidłowego karmienia, czyli niewygodnej dla dziecka pozycji. Maluch chwyta wtedy tylko brodawkę, a nie dużą cześć otoczki. Gdy piersi są mocno pokaleczone, smaruj je własnym mlekiem albo naparem z nagietka. Do każdego karmienia nakładaj specjalne silikonowe osłonki.  

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.08.2020 22:19
Nie zapomnę po porodzie męki z nietrzymaniem moczu. Ile wypłakałam, bałam się, że tak zostanie. Lekarz mi zlecił zakup i stosowanie Pessara i regularnych ćwiczeń. Ulżyło mi gdy ta dolegliwość ustępowała
odpowiedz
Ula (Ocena: 5) 31.07.2020 23:29
trzeba stosować ochronę odpowiednią y zbyt szybko nie zajść w kolejną ciążę i ja postawiłam na mechaniczne zabezpieczenie diafragmę caya z żelem
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.07.2020 11:54
Najważniejsze by po połogu przy seksie pamiętać o zabezpieczeniu. Można kontrolować płodność poprzez badanie temp na termometrze owulacyjnym. Ja kupiłam cyclotest MySense i byłam zadowolona
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.07.2020 12:21
Najgorsze były zaparcia... Piłam dużo, jadłam zdrowe rzeczy, a wraz je miałam. Mąż mi nawet biobidet kupił i dzięki niemu te dolegliwości szybko przechodził. Przy połogu też się często podmywałam za jego pomocą.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie