Połóg - sześć tygodni, które dają w kość

Połóg to czas, kiedy kobieta powinna być pod opieką bliskich osób.
Połóg - sześć tygodni, które dają w kość
fot. istock.com
09.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Wracanie „do formy” to codzienna walka z różnymi dolegliwościami.

Połóg – co warto o nim wiedzieć?

#1 Połóg - ból brzucha

Po porodzie macica, która przed porodem ważyła 1,5 kg, obkurcza się do 50 gramów, dlatego bóle brzucha w tym czasie są normalne. Ten ból świadczy o „zwijaniu się” macicy i jest prawidłowym objawem. Ból jest najsilniejszy w pierwszych dobach po porodzie. Może pojawić się, gdy karmisz piersią – to również prawidłowy objaw. W czasie karmienia piersią wytwarza się oksytocyna, hormon odpowiedzialny nie tylko za wypływ mleka z piersi, ale również za skurcze macicy. Karmienie naturalne przyśpiesza obkurczanie się macicy. Jeśli ból jest bardzo dokuczliwy, możesz zażywać doustne środki przeciwbólowe, np. paracetamol (2-3 razy dziennie).

#2 Połóg - rana po nacięciu krocza

W miejscu na cięcia może pojawić się ból, drętwienie czy ciągnięcie. Rana powinna zagoić się po 10. dniach, ale czas gojenia zależy od tego, jak duże było nacięcie lub pęknięcie. W pierwszych dniach po porodzie bardzo ważna jest prawidłowa higiena okolic intymnych. Poza tym warto zmienić sposób wstawania, lepiej będzie klęknąć na łóżku w pozycji podpartej, zestawić nogi z łóżka i dopiero później wyprostować się. Warto unikać długiego stania i siedzenia (można siadać na specjalnej poduszce z kółkiem w środku). Czasem zdarza się, że miejsce wokół, rany puchnie, wtedy trzeba je schłodzić zimnym okładem. Gdy ból bardzo Ci dokucza, można zażyć lek przeciwbólowy. Jeśli odczuwasz pulsujący ból w jednym miejscu, to być może tworzy się krwiak, w tej sytuacji skontaktuj się z lekarzem.

#3 Połóg - blizna po cesarskim cięciu

Ból brzucha poczujesz, gdy tylko znieczulenie przestanie działać. Tak jak w przypadku porodu naturalnego, pojawią się odchody poporodowe, jednak nie będą tak obfite. Możesz mieć problem ze wstawaniem z łóżka i chodzeniem. Będziesz wolała siedzieć. Zanim wstaniesz z łóżka, usiądź na chwilę i powoli wyprostuj się. Jeśli karmisz piersią, podawaj pierś na leżąco lub układaj dziecko na specjalnej poduszce w kształcie rogala. Pamiętaj, że świeżej rany nie powinno się zbytnio moczyć. Po kąpieli, trzeba bardzo dokładnie osuszyć ranę, najlepiej jednorazowym ręcznikiem. Obserwuj ranę. Jeśli pojawi się siniak lub wybrzuszenie, zgłoś się do lekarza.

Zobacz więcej: Zaskakujące fakty o połogu po cięciu cesarskim

Kobieta ból brzucha po cesarskim cięciu

fot. istock.com

#4 Połóg - brzuch po porodzie

Może wyglądać jak duży balon, z którego uchodzi powietrze. Skóra jest pofalowana a brzuch jest nadal duży, choć już nikt w nim nie mieszka. Minie trochę czasu, zanim wróci do normy, czasem nawet pół roku. Co może przyśpieszyć ten proces? Karmienie piersią i ćwiczenia mięśni brzucha. W okresie połogu nie zaleca się rozpoczynania żadnej diety odchudzającej czy treningów, noszenie pasa wyszczuplającego również nie jest wskazane. Czas to najlepsze lekarstwo. Mięśnie są rozciągnięte, macica obkurcza się w swoim tempie, nie warto przyśpieszać tego procesu. Poza tym uważaj na dźwiganie ciężkich przedmiotów, jak np. wanienka z wodą do kąpieli dziecka. Dźwiganie to zakaz, nieprzestrzeganie ma poważne konsekwencje dla organizmu: mięśnie brzucha mogą nie powrócić do swojego kształtu, może dojść do obniżenia narządu rodnego i problemów z nietrzymaniem moczu.

#5 Połóg - jak poradzić sobie z emocjami?

Po porodzie nie tylko pojawia się ból fizyczny. Pojawiają się również zmiany hormonalne, które mogą przyczynić się do zaburzeń nastroju, prawdziwej huśtawki emocjonalnej. Niektóre mamy reagują zmęczeniem i sennością (to może być też reakcja na trudny poród, organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować, ale bywa, że ciągłe zmęczenie utrzymuje się przez cały połóg), inne ciągle płaczą.

Połóg oczami mamy

Oto relacja pewnej mamy, która ma dwoje dzieci i dwa razy przechodziła przez połóg: „Ja przeżyłam dwa połogi. Za pierwszym razem mogłam płakać i śmiać się jednocześnie, nie miałam siły na gotowanie, w ogóle na nic, mogłabym spędzić w łóżku cały dzień, chodziłam jeszcze w ciążowych ciuchach, blizna po cięciu cesarskim goiła się powoli, nie chciało mi się malować przed wyjściem na spacer, ani w ogóle dbać o siebie...

Zobacz więcej: Połóg, czego nie robić w tym czasie?

Na szczęście po upływie tych 6. tygodniu samo przeszło. Przy drugim dziecku nie miałam czasu, żeby się mazgaić. Musiałam zajmować się dwulatką i noworodkiem, nie było łatwo, dzieci wymagały ode mnie sporo, ale dzięki temu szybciej wracałam do normy. Bolał mnie brzuch, ale najbardziej pamiętam ból opuchniętych nóg. Szybciej wróciłam do makijażu i zależało mi na dobrym wyglądzie, chciałam poczuć się jak kobieta, nie tylko jak mama. Szybko wróciłam do gotowania, sprzątania – oczywiście na miarę swoich możliwości. W czasie drugiego połogu nie płakałam tak często, ale czułam, że emocje związane z porodem dały mi jakąś pozytywną siłę do sprostania codziennym obowiązkom.”.

Połóg nie musi być złym czasem. Trzeba nabrać dystansu do tego, co dzieje się z twoim ciałem, wtedy czas połogu szybko mija.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie