Ból krocza po porodzie - jak sobie poradzić?

Poznaj domowe metody, które ci pomogą.
Ból krocza po porodzie - jak sobie poradzić?
fot. istock.com
15.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Wiedziałaś, że poród będzie bolał i zdążyłaś się mniej lub bardziej na niego przygotować psychicznie. Niestety po porodzie minie jeszcze trochę czasu, zanim dojdziesz do siebie w pełni. Na bóle, które mogą cię męczyć w połogu, możesz przyjmować środki przeciwbólowe, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie są bezpieczne dla dzieci matek karmiących piersią. Oto domowe metody, które mogą ukoić ból kobiecych narządów, zanim sięgniesz po tabletkę.

Skuteczne sposoby na ból krocza po porodzie

Obrzęki i otarcia mogą sprawić, że po porodzie korzystanie z toalety będzie bardzo nieprzyjemne (w tym korzystanie z papieru toaletowego). Warto zaopatrzyć się w niewielką butelkę najlepiej w formie bidonu lub z rozpylaczem. Jeśli czujesz pieczenie podczas oddawania moczu, polewaj lub psikaj wodą, by rozcieńczyć mocz, który może wywoływać pieczenie. Pamiętaj jednak, że nie wolno lać wody bezpośrednio do pochwy. Wykorzystaj wodę także do podmycia się po skorzystaniu z toalety i wytrzyj się przykładając delikatnie papierowy ręcznik (bez pocierania). Niektóre mamy do wody dodają kilka kropel oleju drzewa herbacianego, który ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe. Eksperci ostrzegają jednak, że olejek z drzewa herbacianego nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Ponadto wiadomo, że powodują poważne reakcje alergiczne.

Ból mogą zmniejszyć zimne okłady – kilka kostek lodu, chłodzący kompres lub zmrożony oczar wirginijski owiń w czystą bawełnianą tkaninę i przyłóż do krocza na 10–15 minut. Chłodzenie krocza pomaga zmniejszyć stan zapalny oraz obrzęk.

Kąpiele nasiadowe były stosowane przez nasze babcie jako skuteczny sposób na wiele przykrych dolegliwości. Leczono w ten sposób m.in. zapalenie pęcherza, infekcje miejsc intymnych, hemoroidy. Obecnie tego typu zabiegi wracają do łask. Nasiadówki i kąpiele mają działanie ściągające, przyśpieszają gojenie, łagodzą pieczenie i ból. Ciepła woda wpływa na krążenie krwi i jej zwiększony napływ do zanurzonego obszaru, co umożliwia przyspieszenie leczenia i zmniejszenie dyskomfortu. Jeśli po trzech dobach dolegliwości nie mijają, spróbuj nasiadówek z naparu kory dębu, kwiatu lawendy albo osolonej wody. Mogą być one ciepłe lub zimne, w zależności od tego, co przynosi ci ulgę.

fot. istock.com

Po umyciu krocza delikatnie osusz je jednorazowym papierowym ręcznikiem – musi być miękki i dobrze wchłaniać wodę. Nie pocieraj krocza, by nie naruszyć szwów. Aby miejsce to osuszyć jak najdokładniej (wilgoć sprzyja bakteriom), po osuszeniu papierem użyj suszarki do włosów. Strumień powietrza powinien być ciepły i delikatny. Często zmieniaj podpaski i wietrz ranę dwa–trzy razy dziennie. Używaj także jednorazowej lub bawełnianej bielizny. 

Gorąca, mokra torebka herbaty ekspresowej jest znakomitym okładem. Herbata zawiera taninę, która ma właściwości wysuszające i bakteriobójcze. Herbata może być także przydatna do robienia okładów na obolałe brodawki. Pamiętaj tylko, o dokładnym umyciu piersi przed karmieniem dziecka.

Jeśli nic nie pomaga, wybierz taki środek, który możesz przyjmować przy karmieniu piersią. Ibuprofen jest lekiem nie tylko przeciwbólowym, ale także przeciwzapalnym.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Hanna (Ocena: 5) 22.05.2024 22:45
Po porodzie może pojawić się nietrzymanie moczu, co jest bardzo uciążliwe, niekomfortowe i wstydliwe. Polecam w takiej sytuacji stosować pessar podcewkowy Efemia na nietrzymanie moczu. Jest skuteczny i łatwo się do wkłada i wyjmuje.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie