7 rzeczy, które mogą zaskoczyć cię po porodzie

Tego nie znajdziesz w poradnikach dla rodziców.
7 rzeczy, które mogą zaskoczyć cię po porodzie
fot. istock.com
29.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Wiele mam przed porodem czyta podręczniki dla mam i ma poczucie, że wie co ja czeka. Niestety każda potem się przekonuje, że w poradnikach nie ma wszystkiego.

7 rzeczy, które mogą zaskoczyć po porodzie

#1 Korzystanie z toalety. Nie tylko pierwsze oddanie moczu może być trudne i nieprzyjemne, to jeszcze może się okazać, że jednocześnie będzie schodzić krew z dróg rodnych. Warto mieć przy sobie małą butelkę z wodą, by się obmyć. Może się nawet okazać, że przyda ci się pomoc położnej, lub kogoś bliskiego nawet w zmianie bielizny poporodowej.

#2 Pocenie się. Po porodzie z organizmu schodzi woda, która była nagromadzona podczas ciąży, możesz częściej odwiedzać toaletę, ale także się bardzo pocić. Warto mieć zawsze pod ręką druga koszule nocna, by móc się przebrać. Niestety antyperspirant nie pomoże, najskuteczniejsze będą częste prysznice i cierpliwość.

fot. istock.com

#3 Skurcze brzucha. Mimo że urodziłaś już dziecko, nadal możesz czuć bolesne skurcze macicy. Niektóre mamy twierdzą, nawet, że miały wrażenie, że to rodzi się kolejne dziecko.

#4 Uciskanie macicy. Lekarz lub położna może co jakiś czas przychodzić i naciskać macicę. Choć jest to konieczne, może być bardzo bolesne i nieprzyjemne.

#5 Karmienie piersią. Wiele mam, nawet doświadczonych uważa, że jest to najtrudniejsze zadanie świeżo upieczonej mamy (i maluszka). To jakby próbować się porozumieć z obcokrajowcem nie znając żadnych podstaw jego języka. Karmienie jest zarówno nauką i sztuką. Jedyna rada to cierpliwość, wyczucie i trening.

#6 Ból podczas siedzenia nawet miesiąc po porodzie. Mamy, które rodziły bardzo duże dzieci, krocze ich pękło lub były nacinane, mają problemy siadaniem przez długi czas. Zarówno siadanie, siedzenie i wstawanie może być równie nieprzyjemne, warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę.

#7 Czarna kresa nie znika po porodzie. Kresa, która zrobiła się ciemna w ciąży, niestety szybko nie znika. Na szczęście nie zostaje na zawsze tak ciemna, czasem potrzeba aż pół roku.

Drogie mamusie, było coś jeszcze, co was zaskoczyło? Czy było coś, na co nie byłyście gotowe w połogu?

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Lina (Ocena: 5) 30.04.2024 11:14
Wydaje mi się, że dużo kobiet odczuwa dyskomfort podczas seksu po połogu. Warto po połogu zadbać o mechaniczną antykoncepcję, u mnie była to diafragma dopochwowa. Nie wyobrażałam sobie tak szybko zajść w kolejną ciążę po porodzie.
odpowiedz
Maja (Ocena: 5) 29.04.2024 14:08
Połóg prawdę mówiąc wspominam nawet gorzej niż poród, dziecko duże i troche mnie poturbowało. Bolało mnie jeszcze długo po i wtedy też biobidet zamontowaliśmy, żebym mogła odpowiednio o higienę zadbać
odpowiedz
Polecane dla Ciebie