Kiedy zacząć ćwiczyć po cesarskim cięciu?

Dziewięć miesięcy ciąży i trudy porodu są ogromnym obciążeniem dla organizmu. Dodatkowo pierwsze miesiące macierzyństwa też potrafią nieźle dać w kość! Organizm przeżywa szok. Nagle gwałtownie zmienia się konfiguracja kręgosłupa i środek ciężkości. Hormony wydzielające się podczas porodu jeszcze przez jakiś czas utrzymują się w krwiobiegu i wpływają na rozluźnienie stawów w organizmie i zwiększenie elastyczności krążków międzykręgowych oraz więzadeł kręgosłupa, co powoduje, że słabiej trzymają zawartość krążka międzykręgowego. W efekcie tworzą się wypukliny naciskające na korzenie nerwowe. Noszenie i długie karmienia w niewygodnej pozycji też nadwyrężają plecy...
Pierwszymi ćwiczeniami, jakie możesz wykonywać, są ćwiczenia jeszcze przed wstaniem z łóżka. Gdy znieczulenie przestanie działać, powinnaś zacząć ćwiczenia czynne nóg, bez udziału mięśni brzucha oraz ćwiczenia przeciwzakrzepowe wykonywane stopami. Przed wstaniem z łóżka należy powoli, bez napinania mięśni brzucha, czyli ze zgiętymi nogami, zacząć obracać się z leżenia na plecach do leżenia bokiem. Po cięciu cesarskim powinnaś również nauczyć się kaszleć, czy kichać z asekuracją rany pooperacyjnej.
Przez okres połogu, czyli 8 tygodni po cesarskim cięciu powinnaś dać organizmowi odpocząć. Jest to czas na regenerację po ciąży i porodzie. W tym czasie powinnaś natomiast wykonywać jak najwięcej ćwiczeń Kegla. W czasie połogu możesz też wykonywać ćwiczenia izometryczne – czyli napinanie i rozluźnianie poszczególnych mięśni. Ćwiczenia tego typu możesz wykonywać nawet podczas karmienia dziecka! Ćwiczenia te pomogą w regeneracji tkanek, wspomogą funkcjonowanie pęcherza moczowego i przewodu pokarmowego. Warto także jak najwięcej spacerować. Po zakończeniu połogu koniecznie udaj się na kontrolną wizytę i dowiedz się, czy możesz rozpocząć aktywność fizyczną.
Cięcie cesarskie jest operacyjnym sposobem ukończenia porodu. Obecnie cięcie cesarskie wykonuje się metodą poprzecznego cięcia nadłonowego. Pozostawia ono niewielką bliznę, zazwyczaj ukrytą pod bielizną, co pozwala na szybsze wprowadzenie ćwiczeń po cesarce. Pamiętaj, że przede wszystkim karmienie piersią pomaga szybciej obkurczać się macicy i wpływa bezpośrednio na zmniejszanie się brzucha, zadbaj także o odpowiednią pielęgnację skóry. Bezpośrednio po cesarskim cięciu, przez okres pierwszych kilku miesięcy, nie zaleca się wykonywania intensywnych ćwiczeń ani podnoszenia ciężarów. W momencie, gdy rana po cesarce, zabliźni się – możesz rozpocząć wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy.
Nie forsuj się, a przede wszystkim mięśni brzucha! Warto do ćwiczeń wykorzystać piłkę do ćwiczeń. Twoje ciało, utrzymując równowagę nawet podczas zwykłego oglądania telewizji, będzie wzmacniać nie tylko mięśnie dna miednicy, ale także inne, takie jak mięśnie nóg czy pleców.
Po upływie 6 miesięcy możesz zacząć myśleć o podjęciu ćwiczeń aerobowych. Możesz także zapisać się na jogę lub ćwiczenia dla pań po porodzie. Basen czy jazda na rowerze będą także dobrym treningiem. Początkowo możesz rozpocząć od wykonywania 15-minutowych treningów, które będziesz wydłużać. Ważne, by nie przesadzić z aktywnością fizyczną, by sobie nie zaszkodzić.
O to kilka przykładowych ćwiczeń, które możesz wykonać sama w dom, już kilka tygodni po porodzie: