Nietrzymanie moczu po porodzie - jak zapobiegać tej dolegliwości?

Masz problem z nietrzymaniem moczu, kiedy kichasz, śmiejesz się, podnosisz coś ciężkiego lub ćwiczysz?
Nietrzymanie moczu po porodzie - jak zapobiegać tej dolegliwości?
fot. istock.com
25.01.2024
Katarzyna Lemanowicz

Może to być objaw poważnego schorzenia, które dotyka głównie kobiety po urodzeniu dziecka i w wieku menopauzalnym. Dowiedz się, jak najlepiej zapobiegać NTM.

Po urodzeniu dziecka wiele mam zauważa, że ma problem z utrzymaniem moczu, kiedy kaszlą, śmieją się lub dźwigają. Czasem jest to tylko problem z powstrzymaniem strumienia podczas oddawania moczu, a niekiedy konieczność częstego chodzenia do toalety, aby nie "popuścić".

Nietrzymanie moczu po porodzie - jak zapobiegać?

W większości przypadków chodzi o wysiłkowe nietrzymanie moczu i jest ono dość powszechne po porodzie, szczególnie u kobiet, które rodziły kilkakrotnie. Przyczyn NTM jest kilka, ale do najczęstszych zalicza się ciążę i poród, kiedy to mięśnie dna miednicy rozciągają się i niekoniecznie wracają do swojej formy.

Słabe napięcie mięśni ścian pochwy utrzymujących cewkę moczową i pęcherz powoduje, że pęcherz może naciskać na osłabione porodem mięśnie, powodując uchyłek pęcherza lub uwypuklenie, będące w rzeczywistości przepukliną. Małej przepukliny można nawet nie zauważyć, ale duża może przesuwać się w kierunku ujścia pochwy, a nawet się nim przedostać, powodując dodatkowe dolegliwości.

Jak wzmocnić mięśnie Kegla?

Zanim urodzisz dziecko, przez całą ciążę powinnaś regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy i pochwy. W ciąży wykonuj je co najmniej 25 razy dziennie w różnych pozycjach: leżąc, siedząc na plecach lub oddając mocz.

Ćwiczenie Kegla polega na mocnym napinaniu mięśni wokół pochwy i odbytu (wykonywanie spięcia w sposób, jakbyś chciała powstrzymać oddanie moczu). Napnij mięśnie i trzymaj je napięte jak najdłużej: 8-10 sekund, a następnie rozluźnij je, odpręż się i po kilu sekundach powtórz czynności.

Po porodzie, aby całkowicie wyeliminować problem nietrzymania moczu i przywrócić mięśniom pochwy wigor sprzed ciąży ćwiczenia te powinnaś wykonywać tak często, jak to możliwe, nawet do 300 powtórzeń dziennie. Ćwiczenia rozpocznij bezpośrednio po porodzie. Chociaż na początku nie będziesz miała czucia w obolałym kroczu, to już wtedy wykonywane ćwiczenia przyniosą rezultaty.

Wykonuj ćwiczenia w łóżku, podczas karmienia, odpoczynku czy oddawania moczu. Wstrzymywanie strumienia moczu to bardzo dobry sposób ćwiczenia - wystarczy, że podczas każdej wizyty w ubikacji oddasz mocz na 3-4 raty - powstrzymując wypływ moczu, a następnie rozluźniając mięśnie.

Wykonując wcześniej opisane ćwiczenie Kegla przez kilka miesięcy po porodzie, wzmocnisz swoje mięśnie i całkowicie wyeliminujesz problem nietrzymania moczu. Jeśli właśnie jesteś w ciąży weź pod uwagę również to, że mocne mięśnie dna miednicy i pochwy to lżejszy poród, bez potrzeby nacinania krocza.

fot. istock.com

Gdyby jednak okazało się, że problem jest poważniejszy i nie daje się go usunąć zwykłymi ćwiczeniami, wówczas z pomocą może przyjść ginekologia plastyczna. Zabieg chirurgiczny wyeliminuje problem i umożliwi normalne funkcjonowanie oraz możliwość ponownego urodzenia dziecka drogami natury.

Jak donosi WHO, nietrzymanie moczu to powszechny problem nie tylko kobiet, które rodziły. Jakie są jeszcze przyczyny tej dolegliwości? Powinnaś o nich wiedzieć, by móc zawczasu je wyeliminować.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nietrzymanie moczu (NTM) to choroba społeczna, na którą cierpi około 5% społeczeństwa. Okazuje się, że wśród kobiet NTM występuje częściej niż inne choroby przewlekłe. Cukrzyca dotyka ok. 9% pań, depresja - ok. 20%, nadciśnienie tętnicze - ok. 25%, nietrzymanie moczu aż 35%. Oznacza to, że co trzecia kobieta może mieć problemy związane z NTM.

Do przyczyn NTM, specjaliści zaliczają też zaburzenia hormonalne związane z okresem menopauzy, operacje cewki moczowej, radioterapie i wrodzone wady tkanki łącznej. Nietrzymanie moczu może też być skutkiem operacji w okolicy miednicy i chorób neurologicznych.

Lista czynników, które mogą przyczynić się do powstania schorzenia jest niestety jeszcze dłuższa. Wśród nich są: zaparcia, palenie papierosów, infekcje dróg moczowych i choroby neurologiczne, jak np. Alzheimer, Parkinson, stwardnienie rozsiane, udar, cukrzyca, infekcje pochwy i układu moczowego, operacje oraz przyjmowanie dużych dawek leków np. moczopędnych i uspokajających. - Również otyłość może sprzyjać pojawieniu się NTM. Masa ciała naciska na pęcherz, obciąża mięśnie dna miednicy i tym samym je osłabia - tłumaczy dr Bednarska-Czerwińska.

Zatem drogie Mamy, dbamy o linię, nie palimy, dbamy o higienę i ćwiczymy mięśnie Kegla. Badania pokazują również, że kontynuacja ćwiczeń po okresie ciąży i połogu może przynieść wiele korzyści w sferze pożycia seksualnego: wykonywanie ich podczas stosunku płciowego jest jedną z najlepszych dróg do osiągnięcia pełnej satysfakcji.

 

Przeczytaj również:

 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ida (Ocena: 5) 27.01.2024 22:59
Nie wyobrażam sobie tego, więc nie chcę mieć dzieci! Zabezpieczam się skutecznie za pomocą diafragmy Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie