Jak dbać o siebie po porodzie? To ważne!

Właśnie zostałaś mamą. Jest radośnie, chwilami ciężko, mnóstwo nowych doświadczeń (przy każdym kolejnym dziecku jest inaczej) - jesteś w ferworze wielu wydarzeń. W tym wszystkim nie zapominaj o sobie.
Jak dbać o siebie po porodzie? To ważne!
fot. istock.com
24.10.2023
Katarzyna Lemanowicz

Nadeszła ta wspaniała chwila. Jesteś już po porodzie. Zostałaś szczęśliwą mamą. A moment, gdy po raz pierwszy przytuliłaś swojego Maluszka, sprawił, że jest dla Ciebie najważniejszy na świecie. I tak już będzie zawsze. Powinnaś jednak pamiętać, że w ferworze pierwszych radosnych dni po porodzie, musisz także zadbać o siebie.

Jak zadbać o siebie po porodzie?

Twoje ciało wykonało właśnie kawał dobrej roboty. W końcu wydało na świat małego człowieka. Nic więc dziwnego, że czujesz się po prostu zmęczona i obolała. Jeżeli urodziłaś drogami i siłami natury możesz odczuwać bóle mięśni, bolesność bioder czy okolicy kości ogonowej. Jest to konsekwencja wysiłku jaki włożyłaś w urodzenie dziecka oraz ucisku jego główki w trakcie porodu. I choć te dolegliwości mają prawo utrzymywać się przez jakiś czas, to możesz spróbować zniwelować ból, korzystając z ciepłego prysznica lub stosując delikatny masaż.

Okres połogu to też czas zapobiegania tak poważnym dolegliwościom jak nietrzymanie moczu czy obniżenie się narządu rodnego. W tym czasie należy więc unikać podnoszenia ciężarów oraz prac, które wymagałyby długiego pochylania się. Dodatkowo, jeżeli nie ćwiczyłaś w ciąży, już od pierwszej doby po porodzie warto rozpocząć ćwiczenia mięśni Kegla. Takie postępowanie umożliwi powrót mięśni i więzadeł miednicy do dawnej elastyczności.

fot. istock.com

Dbaj o krocze!

W trakcie porodu zdarza się, że krocze ulega samoistnemu pęknięciu lub jest nacięte. Nic więc dziwnego, że po porodzie możesz odczuwać drętwienie, ból czy ciągnięcie. Pielęgnacja tej okolicy jest więc, naprawdę, bardzo istotna. Warto przestrzegać paru zasad.

Należy zawsze myć ręce przed i po każdej zmianie podpasek. Po każdym oddaniu moczu i stolca najlepiej podmywać się letnią wodą bez środków myjących. Ewentualnie można używać bezzapachowego szarego mydła. Do osuszania tej okolicy warto używać jednorazowych chusteczek lub letniego strumienia suszarki do włosów. By nie doszło bolesnych odparzeń, najlepiej by używane wkładki higieniczne były wyłącznie bawełniane i pozbawione siateczki.

Warto, by w pierwszych dniach po porodzie używać jednorazowych majtek z siatki, które są nie tylko wygodne i rozciągliwe, ale i zapewniają dostęp powietrza. To znacząco wspomaga gojenie rany. W okresie połogu nie należy stosować nasiadówek, które mogą przyspieszać rozpuszczanie się szwów.

Jeżeli ból krocza po porodzie jest dokuczliwy, możesz stosować łagodne środki przeciwbólowe. Jeżeli karmisz piersią, zawsze należy sprawdzić w dołączonej ulotce czy stosowane środki są w tej sytuacji dozwolone. W przypadku spuchniętego krocza można stosować zimne okłady. Do tego celu może być wykorzystana schłodzona plastikowa butelka z woda lub gotowy okład żelowy. Nie należy ich jednak stosować bezpośrednio na ranę. Taki okład można, na przykład, owinąć tetrową pieluszką. W okresie poporodowej rekonwalescencji należy unikać zbyt długiego siedzenia i stania. Do karmienia dziecka w pozycji siedzącej można korzystać ze specjalnej poduszki z dziurką lub gumowego kółka do pływania. Warto też w pierwszych dniach połogu spróbować innej techniki wstawania. Należy zacząć od klęknięcia na łóżku w pozycji podpartej, zestawić nogi z łóżka i powoli się wyprostować.

Dbaj o odpoczynek!

Połóg, to taki czas, gdy twoje ciało stopniowo wraca do formy sprzed ciąży, a ty powoli uczysz się jak być Mamą. Oprócz zmian fizycznych, dokonuje się też w tobie wiele zmian emocjonalnych. Dlatego nie daj się ponieść presji jak najszybszego powrotu do „przedporodowej” formy. Daj sobie na wszystko czas. W tym czasie powinnaś jak najwięcej odpoczywać. Nie wstydź się i nie bój prosić o pomoc bliskich. W tych dniach jest ona bardzo cenna.  Każdą wolną chwilę staraj się wykorzystywać na regeneracyjną drzemkę. Skup się na sobie i swoim dziecku. I nie warto się przejmować, że nie zostaniesz perfekcyjną panią domu. Wystarczy, że zadbasz perfekcyjnie o siebie.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Ulka (Ocena: 5) 14.11.2023 07:48
Szczególnie trudny był dla mnie okres połogu, dobrze że wspierały mnie koleżanki, które miały to już za sobą. W tym czasie korzystałam też z gruszki biobidet, bedąc poza domem, żeby szybko podmyć, co też przynosiło ulgę w okolicach intymnych.
odpowiedz
Ramona (Ocena: 5) 29.10.2023 11:54
Po porodzie warto zadbać o skuteczną antykoncepcję mechaniczną. Polecam wkładke niehormonalną Caya.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie