Kiedy wrócić do życia erotycznego po ciąży?

Niedawno zostałaś mamą? Kiedy przychodzi czas na ponowną aktywność seksualną?
Kiedy wrócić do życia erotycznego po ciąży?
fot. istock.com
06.04.2023
Katarzyna Lemanowicz

Seks po ciąży, seks po porodzie – jakby tego nie nazwać, jest to niezwykle istotna kwestia dotycząca kobiecego zdrowia. Mówi się, że po ciąży potrzeby seksualne kobiety znacznie maleją, a wielu mężczyzn skarży się, że dla ich wybranki najważniejsze staje się dziecko. Faktycznie, gdy na świecie pojawia się maluch, może na tym ucierpieć życie seksualne obojga partnerów. Tak było w przypadku Kasi z Lublina, która przyznaje, że po porodzie nie uprawiała seksu przez trzy miesiące. Powód? Po prostu bała się bólu. – Musiałam pokonać barierę psychologiczną, a to wymaga cierpliwości – wyznaje. Z kolei Agata obawiała się, że po porodzie partner nie zaakceptuje jej blizn. – Wydawało mi się, że po zszyciu jestem strasznie oszpecona. Dopiero gdy za namową męża obejrzałam się w lusterku, okazało się, że blizna była kompletnie niewidoczna. Wtedy wszystko wróciło do normy – opowiada.

Kiedy wrócić do życia erotycznego po ciąży?

#1 Przeczekaj połóg

Żeby również w twoim przypadku po ciąży wszystko wróciło do norm, warto zdobyć podstawową wiedzę na ten temat. O seksie po porodzie często mówi się, że jest jak „drugi pierwszy raz”. Chodzi o to, że zwykle jest bolesny. Dlatego każda kobieta po urodzeniu dziecka powinna powstrzymać się od uprawiania seksu przez około 6 tygodni. Tyle trwa połóg. Jest to okres, w którym dochodzi do cofania się zmian, jakie wystąpiły w organizmie kobiety podczas ciąży i porodu. Następuje wtedy m.in. obkurczanie się macicy połączone ze zmniejszeniem jej masy, gojenie ran poporodowych, ponowna aktywność jajników oraz rozpoczęcie wydzielania pokarmu przez gruczoły mleczne. W tym czasie seks może sprawiać kobiecie największy ból. Dlatego zamiast skreślać dni w kalendarzu zanim rozpoczniesz współżycie, dotknij swoich miejsc intymnych i sprawdź, czy nie sprawia ci to bólu. Jeśli wciąż odczuwasz dyskomfort, jest za wcześnie – seks będzie dla ciebie gehenną a nie przyjemnością.

#2 Jak poradzić sobie z barierą psychologiczną

Przed seksem kobietę może powstrzymywać również bariera psychologiczna. Po porodzie myśli kobiety krążą głównie wokół dziecka. Poza tym świeżo upieczona mama czuje się zmęczona, nieatrakcyjna, jest osłabiona i brakuje jej sił. A gdy dodatkowo wpadnie w depresję poporodową, na nic starania partnera – z seksu nici! Lekarze uspokajają jednak, że to stan całkowicie naturalny, który mija po około dwóch miesiącach. Do tego dochodzi wspomniana wcześniej kwestia: lęk przed bólem. Kobiety obawiają się, że seks będzie nieprzyjemny, więc go unikają. Do tego mogą również dojść względy natury biologicznej. Po porodzie wiele kobiet może mieć problem z suchością pochwy. Konieczne staje się wtedy użycie lubrykantu, inaczej odbycie stosunku może być niemożliwe.

fot. istock.com

Sesja ze specjalistą - kiedy zgłosić się po pomoc?

Zanim zaczniesz kochać się po ciąży, porozmawiaj z lekarzem. Tylko specjalista może stwierdzić, czy nie ma przeciwwskazań do współżycia. Pamiętaj, że w przypadku słabo zagojonych ran, może nawet dojść do ich rozerwania. Na początku połogu nietrudno również o zapalenie rany krocza oraz zakażenie wstępujące jamy macicy. Wizyta u lekarza rozwieje wszelkie wątpliwości. Są również kobiety, które nie spieszą się do ponownego uprawiania seksu, bo... odczuwają dyskomfort przez wyciekające z piersi mleko. Z czasem jednak wszystko wraca do normy. I jeszcze jedno: nawet jeżeli czujesz się pełna życia oraz zdrowia po porodzie, a dotyk miejsc intymnych nie sprawia ci bólu, lepiej przed igraszkami kontrolnie spotkać się z lekarzem, chociażby po to, żeby wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji. Przyjmuje się, że kobieta może ponownie zajść w ciążę po kilku tygodniach od porodu.

Jest niezwykle ważne, żeby po porodzie partner był delikatny. Początkowo seks powinien być powolny – wymyślne pozycje i gadżety erotyczne lepiej zostawić na później. Sprawdzą się tutaj klasyczne pozycje – misjonarska, kobieta na górze, na boku. Ale kobiety żądne seksu informujemy: orgazm wpływa korzystnie na powrót do formy sprzed ciąży. Dzięki szczytowaniu poprawia się ukrwienie pochwy, a jej mięśnie szybciej się regenerują.

Ćwiczenie mięśni Kegla to klucz do udanego życia seksualnego

Bardzo dobre efekty po ciąży daje ćwiczenie mięśni Kegla. Dzięki temu można szybciej wrócić do formy i ponownie rozkoszować się urokami seksu. Mięśnie Kegla znajdują się u dna macicy – zaciskasz je, gdy robisz siusiu. Trening polega na naprzemiennym zaciskaniu ich i puszczaniu. Przytrzymaj przez około 10 sekund, a następnie puść. Powtórz pięć powtórzeń, systematycznie dodając sobie kolejne, aż dojdziesz do 25. Ćwiczyć możesz wszędzie – wannie, łóżku czy nawet siedząc przy biurku. Jednak mięśnie Kegla to jedno, a odpowiednia atmosfera w sypialni to co innego. Ważne jest, aby kobieta czuła się pewnie. Kluczową rolę ogrywa tutaj partner – powinien z nią porozmawiać, zapewnić jej spokój i poczucie bezpieczeństwa, a także utwierdzić wybrankę w przekonaniu, że wciąż jest dla niego najpiękniejszą i najatrakcyjniejszą kobietą na świecie. Niedobrze, gdy mężczyzna uparcie namawia partnerkę do uprawiania seksu. Powinien zrozumieć stan, w jakim się ona znajduje i pozwolić kobiecie wrócić do pełni sił w swoim tempie.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Martyna (Ocena: 5) 27.08.2023 12:49
Po porodzie czekała mnie koniecznośc używania rozszerzaczy pochwy (kupiłam Vagiwell), także do seksu szybko nie wróciłam...
odpowiedz
Sara (Ocena: 5) 27.08.2023 12:44
Ja lubię seks nawet podczas okresu! Używam wtedy specjalnych kubeczków menstruacyjnych Beppy Cup przeznaczonych właśnie m.in. do stosowania podczas menstruacji!
odpowiedz
Wiktoria (Ocena: 5) 27.08.2023 12:17
Polecam zabezpieczać się. Fajną alternatywą dla prezerwatyw jest błona dopochwowa Caya dla kobiet
odpowiedz
Seksowna kobieta (Ocena: 5) 09.04.2023 22:09
Wow chce tak
odpowiedz
Polecane dla Ciebie