Jak dojść do siebie po porodzie?

Organizm kobiety potrzebuje aż sześciu tygodni, aby wrócić po porodzie do normalnego funkcjonowania. To trudny i kłopotliwy moment dla świeżo upieczonej mamy. Nasz ginekolog odpowiada na intymne pytania związane z połogiem.
Jak dojść do siebie po porodzie?
fot. istock.com
20.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Organizm kobiety potrzebuje aż sześciu tygodni, aby wrócić po porodzie do normalnego funkcjonowania. To trudny i kłopotliwy moment dla świeżo upieczonej mamy. 

Połóg - czyli jak dojść do siebie po porodzie?

#1 Jak długo goi się krocze po porodzie? Po porodzie krocze jest bardzo obolałe, szczególnie gdy zostało nacięte i zszyte. Bezbolesne siedzenie jest wtedy raczej niemożliwe. Nabrzmiała skóra rozciąga szwy i krocze dłużej się goi (nawet ponad miesiąc). Powinnaś często podmywać krocze, stosując antybakteryjne i przeciwzapalne płyny do higieny intymnej oraz osuszać to miejsce papierowym ręcznikiem lub suszarką do włosów. Ukojenie przyniesie ci wietrzenie krocza (2 - 3 razy dziennie przez kwadrans; rozchylając nogi i podkładając pod pośladki podkład) i okłady z lodu. Zawsze siadaj na poduszce z otworem pośrodku lub dziecięcym kółku do pływania.

#2 Czy w czasie połogu można współżyć? Zależy to przede wszystkim od ogólnej formy kobiety. Jeśli rany szybko się zagoiły i nie ucierpiałaś bardzo po porodzie (szczególnie przy cesarskim cięciu), już 3 - 4 tygodnie po urodzeniu dziecka możesz rozpocząć współżycie.

#3 Jak długo po porodzie kobieta krwawi? Po każdym porodzie pojawiają się odchody połogowe, tzw. lochia. Zawierają one śluz, resztki tkanek łożyska oraz krew. W ten sposób oczyszcza się macica i goją się miejsce, gdzie było zagnieżdżone łożysko. Takie krwawienie trwa od 3 do 8 tygodni. Przez pierwsze 4 dni ma jasnoczerwony odcień, potem różowy lub brązowawy, a na końcu żółtawy. Stosuj wtedy podkłady poporodowe (np. Bella) – są duże i bardzo chłonne. W żadnym wypadku nie używaj tamponów, ponieważ zwiększają ryzyko zakażenia.

#4 Kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie? Jeśli nie karmisz dziecka piersią, miesiączka pojawi się szybciej – zwykle 4 - 8 tygodni po porodzie. U kobiet karmiących piersią jest to sprawa indywidualna. Czasami menstruacji nie ma nawet rok i dłużej, ale zdarza się, że miesiączka powraca już po 6 tygodniach. Po porodzie skurcze menstruacyjne są słabsze i mniej bolesne niż przed urodzeniem dziecka.

#5 Jak walczyć z zaparciami? Po porodzie możesz mieć duże kłopoty z wypróżnianiem. Młode mamy boją się bólu, pieczenia rany w kroczu i rozejścia się szwów podczas parcia. Aby ułatwić sobie tę nieprzyjemną powinność, pij dużo płynów i spaceruj. Stosuj łagodne środki przeczyszczające (np. czopki glicerynowe) oraz zadbaj o swoją dietę – jedz jabłka, otręby i suszone śliwki.

#6 Jak poradzić sobie z hemoroidami? Hemoroidy pojawiają się, gdy okres parcia był długi i intensywny. Na szczęście, ustępują one po kilku tygodniach. Aby przyśpieszyć ten proces, stosuj zimne kompresy i kąpiele, jedz dużo błonnika oraz używaj specjalnych maści i czopków.

#7 Czy po porodzie boli brzuch? Niestety, tak. Zaraz po porodzie macica się kurczy i od rozmiarów arbuza powraca do wielkości cytryny. Wywołuje to skurcze podobne do tych menstruacyjnych. Ból nasila się przy karmieniu piersią, kiedy wydziela się oksytocyna, pobudzająca skurcze. Silniej odczuwają je kobiety, które urodziły kolejne dziecko, ponieważ ich macica jest bardziej rozciągnięta i wymaga większej liczby skurczów. Pomocne mogą się wtedy okazać ciepłe okłady na brzuch, częste opróżnianie pęcherza oraz silne leki przeciwbólowe. Bóle ustępują po 7 dniach po porodzie.

fot. istock.com

#8 Jak wygląda połóg po cesarce? Zaraz po zabiegu bolesność jest większa niż po naturalnym porodzie. Należy się wtedy oszczędzać i pielęgnować miejsce cięcia. Przez pierwsze dwa dni połogu nie można moczyć rany na brzuchu. Blizna będzie się goić przez 7 - 10 dni, ale ból odczuwa się znacznie dłużej. Możesz przyspieszyć proces gojenia, naświetlając ranę lampą solux oraz smarując ją preparatami z arniki.

#9 Co robić, aby laktacja była prawidłowa? Jeśli będziesz zrelaksowana i karmiła dziecko odpowiednio często (10 - 12 razy na dobę), a maluch szybko nauczy się ssać, to od początku nie powinnaś mieć kłopotów z laktacją. Ważne jest również, abyś dużo piła (wodę, mleko, świeże soki, herbatki ziołowe).

#10 Jak najbezpieczniej dla piersi odciągać mleko? Nie ma żadnego znaczenia, czy robisz to ręką czy laktatorem. Wybierz metodę, która jest dla ciebie najwygodniejsza. Pamiętaj, jeśli robisz to ręką, nie ściskaj piersi!

#11 Jak zapobiec nawałowi pokarmu? Zbyt duża ilość pokarmu pojawia się, gdy maluch nie umie jeszcze regularnie i skutecznie ssać. Piersi stają się wtedy nabrzmiałe, twarde i bolesne. Zdarza się to najczęściej trzeciego dnia po porodzie i trwa 2 dni. Trzeba umieć sobie z tym radzić, aby nie pogorszyć sytuacji na przyszłość. Spróbuj więc karmić dziecko 10 - 12 razy na dobę i przystawiaj je do piersi nie rzadziej niż co 3 godziny. Rób kompresy ze schłodzonych, lekko zbitych liści białej kapusty oraz ciepłe okłady przed karmieniem, a zimne po. Pijąc 2 - 3 szklanki naparu z szałwii dziennie, zmniejszysz laktację.

#12 Co robić, gdy brodawki bolą i są poranione? "Jeśli ból jest nie do wytrzymania, możesz przestać karmić na 2 - 3 dni (odciągaj wtedy pokarm laktatorem, aby utrzymać laktację). Zwykle poranione brodawki są efektem nieprawidłowego karmienia, czyli niewygodnej dla dziecka pozycji. Maluch chwyta wtedy tylko brodawkę, a nie dużą cześć otoczki. Gdy piersi są mocno pokaleczone, smaruj je własnym mlekiem albo naparem z nagietka. Do każdego karmienia nakładaj specjalne silikonowe osłonki".

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Lidka (Ocena: 5) 25.03.2023 17:38
Połóg zniosłam ciężko, mega pomocny okazał się biobidet i najbliżsi bardzo się o mnie troszczyli. Teraz rzadko wspominam ten czas, moja córcia mi go całkowicie wynagradza
odpowiedz
Paulina (Ocena: 5) 24.03.2023 11:41
Po porodzie zmagałam sie ze skurczeniem pochwy, takim, że nie mogłam w ogóle uprawiać seksu przez kilka miesięcy aż poszłam do lekarza. Musiałam robić ćwiczenia z rozszerzaczami pochwy Vagiwell, nie życzę nikomu takich problemów
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.03.2023 10:49
Po porodzie polecam mechaniczną antykoncepcję dla kobiet. Diafragma Caya to dopochwowa błona, która dopasowuje się do ścian pochwy, należy ją aplikować kilka chwil przed seksem, wyjąc po odczekaniu po seksie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.03.2023 08:16
To wszystko brzmi jak koszmar.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie