3 rzeczy, których twój lekarz nie powie ci o połogu

Co należy wiedzieć o zdrowiu po porodzie?
3 rzeczy, których twój lekarz nie powie ci o połogu
02.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Poród to jedna z najbardziej zmieniających życie sytuacja. Nie bez powodu czas po porodzie nazywany jest czwartym trymestrem. Dość często zdarza się, że rodzice czują się nieprzygotowani na tę mentalną i wykańczającą fizycznie podróż. Czy można się na to jednak przygotować i na co zwracać uwagę tuż po porodzie? Tego dowiesz się poniżej!

3 rzeczy, których twój lekarz nie powie ci o połogu

Macierzyństwo to bez wątpienia piękny czas, ale też szalenie wymagający. Ważne jest w tym czasie, żeby pielęgnować nie tylko nasze dzieci, ale też siebie.

#1 Każda z nas potrzebuje planu poporodowego

Coraz częściej słyszymy o tworzeniu planu porodu, ale zapominamy w tym o pierwszych tygodniach po przyjściu dziecka na świat. To błąd! Bo kiedy wrócisz ze szpitala z dzieckiem i dopadnie cię codzienność, może okazać się, że te prozaiczne czynności przerosną twoje możliwości. Dlatego na początku trzeciego trymestru zastanów się jak zorganizować się w te pierwsze tygodnie życia dziecka. Masz możliwość skorzystania z pomocy mamy albo osoby, która chętnie wyręczy cię w niektórych czynnościach? Super! Nie bój się prosić o wsparcie i nie rób z siebie „Zosi Samosi”. Nie miej poczucia winy, że nie ogarniasz wszystkiego. Bycie zdrową egoistką daje tylko pozytywny rezultat.

W tych ostatnich tygodniach ciąży warto przemyśleć również kwestie żywienia i na przykład przygotować ulubione posiłki i je zamrozić. Albo jeśli macie taką możliwość wybierz odpowiedni do preferencji catering dietetyczny.

Skonsultuj się z innymi rodzicami, dowiedz się na co zwrócić uwagę podczas połogu. Cenne rady są zawsze warte wysłuchania i wprowadzenia w życie.

#2 Problemy ze snem często zaostrzają poporodowe problemy ze zdrowiem psychicznym

Wszyscy wiedzą, że czas poporodowy definiowany jest przez brak snu. I choć teoretycznie noworodki śpią do 18 godzin na dobę, to w pierwszych tygodniach różnie bywa. Karmienie dziecka na żądanie i wybijanie ze snu może niekorzystnie wpływać na zdrowie psychiczne. Kiedy dochodzi zmęczenie, monotonia, widzimy świat w zupełnie innych barwach, niekoniecznie tych pozytywnych. Dlatego, szczególnie na początku śpij, kiedy tylko możesz. Twoje dziecko ma drzemkę po karmieniu? Skorzystaj na tym i ty. Odpoczywaj, ile tylko możesz, to bardzo ważne dla zdrowia psychicznego.

#3 Najnowsze technologie są sprzymierzeńcami rodziców

Ale tylko wtedy, gdy korzystamy z nich rozsądnie. Gadżety mogą zmienić funkcjonowanie świeżo upieczonych rodziców, szczególnie kiedy za bardzo nie możemy liczyć na pomoc rodziny czy najbliższych przyjaciół. Inteligentne łóżeczka, które ukołyszą dziecko do snu. Elektroniczne nianie, dzięki którym spokojnie możesz zająć się czymkolwiek chcesz, w czasie, kiedy twoje dziecko śpi. Wybór gadżetów jest naprawdę szeroki i warto skorzystać z ich dobrodziejstw, jeśli tylko masz taką możliwość.

 

Przeczytaj również:

 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.07.2023 15:39
Niestety ja połogu dobrze nie wspominam... Po porodzie musiałam używać rozszerzaczy pochwy przez pewien czas... Kupiłam Vagiwell, pomogły na moje schorzenie, jednak nie było to nic przyjemnego...
odpowiedz
Polecane dla Ciebie