Nie chcę tego dziecka! Czyli kilka słów o depresji poporodowej!

Dlaczego młode mamy bywają nieszczęśliwe? Skąd się bierze zły nastrój i poczucie bezradności po urodzeniu dziecka?
Nie chcę tego dziecka! Czyli kilka słów o depresji poporodowej!
fot. istock.com
17.06.2022
Katarzyna Lemanowicz

Na świecie pojawiło się dziecko. Uważasz, że powinnaś się cieszyć, a tymczasem jedyne, co czujesz, to smutek i bezradność. To klasyczne objawy poporodowej depresji. Nie bój się o niej mówić, to w końcu problem wielu kobiet, wpędzający je niepotrzebnie w poczucie winy. Mimo troski, którą okazują świeżo upieczonej mamie bliscy, ona czuje się samotna. Na domiar złego wstydzi się podzielić swoimi odczuciami.

Depresja poporodowa - jak rozpoznać pierwsze objawy?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zjawisko depresji po porodzie jest całkowicie normalne i medycznie uzasadnione. Oczywiście lepiej, jeśli się ona nie pojawi, ale jeżeli cię już dotknęła, wiedz, że twoje osłabienie jest teraz normalne. Poród to bardzo ważne wydarzenie. Trudne fizycznie i przełomowe emocjonalnie, ciąża mocno rozchwiała cię hormonalnie i w efekcie może pojawić się załamanie.

Zwykle pierwsze objawy pojawiają się w ciągu kilku tygodni po porodzie, ale znane są przypadki, gdy wystąpiły nawet pół roku później. Na szczęście niezwykle rzadko depresja ma ciężki przebieg. Najczęściej nie trwa długo - kilka dni - ale trudno przewidzieć, u których kobiet wystąpi, a które nie zostaną przez nią dotknięte.

fot. istock.com

Charakterystyczne objawy depresji poporodowej:

  • bezsenność i ciągłe zmęczenie;
  • ogólne rozdrażnienie połączone z wybuchami złości;
  • apatia;
  • brak apetytu lub nadmierny apetyt;
  • brak poczucia więzi z dzieckiem;
  • lęki i obawa przed opieką nad dzieckiem.

Są pewne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się depresji. Należą do nich: brak wsparcia ze strony bliskich, ciąża w bardzo młodym wieku, życiowa tragedia (np. śmierć kogoś z rodziny) oraz urodzenie dziecka chorego. Mimo to każda kobieta może poczynić pewne kroki w celu zmniejszenia ryzyka zapadnięcia na depresję. Dużo odpoczynku i częste rozmowy z bliskimi to najprostsze z nich. Pomocna może okazać się również szkoła rodzenia.

Zobacz więcej: Lęk separacyjny u dzieci

Jak leczyć depresję poporodową?

Leczenie depresji poporodowej polega głównie na rozmowach i psychoterapii. Czasem stosuje się także łagodne leki albo tabletki hormonalne - jeśli istnieje podejrzenie, że to zachwianie gospodarki hormonalnej jest głównym powodem pojawienia się choroby. Jeżeli czujesz, że to twój problem, nie bój się prosić o pomoc! Zwierz się bliskim lub idź do psychologa. To, że cierpisz, nie znaczy, że jesteś złą matką.

Czy wiesz, że: Na depresję poporodową zapada też co 4. mężczyzna, który właśnie został ojcem. Niestety panowie radzą sobie gorzej niż kobiety, bo z natury są mniej chętni do mówienia o uczuciach. Dlatego, jeśli zauważyłaś coś niepokojącego w zachowaniu swojego partnera, nie bój się go zapytać o jego emocje. Na pewno wspólnie sobie poradzicie z problemem.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 2 / 5
Marta (Ocena: 2) 14.11.2022 21:37
Depresja jest straszną chorobą. Kobieto nie bój się prosić o pomoc! Jeśli doświadczyłaś depresji sama sobie z nią nie poradzisz, sama jej doświadczyłam. Wsparcie przede wszystkim i wizyta u specjalisty.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie