Późne macierzyństwo – tak czy nie?

Odkładasz w nieskończoność decyzję o posiadaniu dziecka? Uważaj, bo w pewnym momencie może być już za późno...
Późne macierzyństwo – tak czy nie?
fot. istock.com
06.12.2021
Katarzyna Lemanowicz

Niewiele kobiet odrzuca od siebie chęć posiadania dziecka. Zazwyczaj większość z nas prędzej czy później decyduje się na malucha. Są panie, które czują się stworzone do rodzenia i wychowywania potomków. Inne poprzestają na jednym dziecku, dzieląc swoje życie między pociechę, pracę i życiowe przyjemności.

Jaki wiek jest najlepszy na dziecko?

Trudno stwierdzić, w jakim wieku kobieta powinna zajść w ciążę. Dzisiaj wiele pań decyduje się jednak na dzieci znacznie później niż w przeszłości. Średnia wieku kobiet planujących świadome macierzyństwo wyraźnie przesunęła się w górę. Kobiety stawiają teraz na wykształcenie, karierę, samodzielność czy po prostu dobrą zabawę. Rola kury domowej – do niedawna tak oczywista w przypadku dojrzałej panny – dziś przestała nam odpowiadać. Coraz częściej w pogoni za karierą i przyjemnościami decyzja kobiety o dziecku znacznie się przesuwa. Czy jednak jest to dobre zjawisko? 

Późne macierzyństwo - jakie są plusy?

Późne macierzyństwo jest podobne do wczesnego – ma zarówno wiele minusów, jak i plusów. Sęk w tym, że wiek, który dla jednej kobiety oznacza „późno”, dla drugiej może oznaczać „wcześnie”. Energiczna, ambitna 30-latka może uważać, że ma jeszcze kilka lat na zajście w ciążę. Z kolei inna dziewczyna może w tym wieku mieć już dziecko chodzące do szkoły podstawowej. Dzisiejsze kobiety po trzydziestce są bardzo zadbane, atrakcyjne i radosne – znają swoją wartość. Mają również coraz młodszych partnerów, co jedynie podkreśla, że dziś kobieta w wieku ok. 35 lat może śmiało konkurować ze swoją młodszą o dziesięć lat koleżanką. Jest jednak jeden problem, o którym dojrzałe kobiety często zapominają – biologii nie da się oszukać. Kobieta zachodząca w ciążę po 30. roku życia może mieć o wiele większe problemy z jej donoszeniem niż 20-latka (choć, rzecz jasna, nie jest to regułą). Twój zegar nieubłaganie tyka i czujesz nieuchronny upływ czasu? Pomyśl o dziecku już teraz! Dlaczego nie warto z tym zwlekać?

Późne macierzyństwo - jakie są minusy?

Niestety, ciąża po 30. roku życia może nieść za sobą wiele powikłań – niebezpiecznych zarówno dla twojego dziecka, jak i dla ciebie. O ile jeszcze zajście w ciążę to mniejszy problem (choć łatwiej przychodzi to młodym kobietom), o tyle problemy mogą być z donoszeniem ciąży. Nieprawidłowe ułożenie łożyska, krwawienia, częste omdlenia to tylko niektóre przypadłości, na jakie możesz się uskarżać jako dojrzała mama. Pamiętaj również, że starsza ciężarna kobieta łatwiej choruje, łapie infekcje czy jest bardziej narażona na szkodliwe działanie słońca. Po 35. roku życia znacznie wzrasta również ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa! 

#1 Zmiana nawyków

O wiele trudniej jest zmienić przyzwyczajenia osobie starszej, dojrzałej i doświadczonej niż młodej, zwariowanej, wciąż czegoś poszukującej. Kobiety po 30. roku życia (podobnie zresztą jak mężczyźni) mają wiele nawyków, tak mocno w nich zakorzenionych, że wyzbycie się ich lub zmodyfikowanie może być szalenie trudne. Dotyczy to zwłaszcza osób, które są po ślubie. Tak zwane staropanieńskie bądź kawalerskie nawyki bardzo często kształtują osobowość dojrzałego człowieka, nie jest on w stanie się ich pozbyć. A gdy na świecie pojawia się dziecko, wszystko staje na głowie. Kobiecie, która ma już uporządkowane życie, może być ciężko dostosować się do tego, co zacznie się dziać wokół niej po porodzie. Dlatego również z tego względu lepiej jest czasem pomyśleć o wcześniejszym zdecydowaniu się na malucha. Na pewno osobie młodej będzie łatwiej się zmienić niż dojrzałej, która znalazła w życiu ostateczną drogę, jaką chciałaby podążać. 

#2 Śmierć dziadków

Choć wiele osób odradza wpuszczanie babć i dziadków (czyli waszych rodziców) do domu, w którym wychowujecie swoje dziecko, tak naprawdę ich pomoc może być nieoceniona. Babcia i dziadek okażą się bardzo potrzebni zarówno tobie, jak i twojemu maleństwu. Ty, dzięki ich pomocy, będziesz mogła śmiało skorzystać jeszcze z uroków życia, wyjść na kolację, imprezę, wyjechać na urlop. Kiedy z mężem jesteście zdani tylko na siebie, nawet zwykłe wyjście do kina może urosnąć do rangi ogromnego problemu. Nie każdego bowiem stać na niańkę, a poza tym obca osoba pod twoim dachem to nie to samo, co twoja mama opiekująca się swoją wnuczką... Im później decydujesz się na dziecko, tym – niestety – coraz większe ryzyko, że twoi rodzice nie będą mogli ci już pomóc. Co więcej, rodząc dziecko, np. w wieku 40 lat, ryzykujesz, że twoja kruszynka będzie wychowywać się bez babci i dziadka. 

Nie będziemy jednak ukrywać podstawowego faktu – czasy się  zmieniły i dzisiaj praktycznie normą staje się ciąża po trzydziestce. Bywa, że poczekanie z urodzeniem dziecka to słuszny wybór, pod warunkiem, że jest kontrolowany i świadomy. Plusami późnego macierzyństwa są: 

#3 Czas na szaleństwa

Wiele kobiet, które rodzą dziecko w młodym wieku, po jakimś czasie zdaje sobie sprawę, że przez zdecydowanie się na potomstwo, np. po dwudziestce, nie miały czasu na imprezy, szaleństwa, wzloty, upadki, próby, grzechy, radości. Szybko bowiem nadeszła proza życia, pieluszki, kąpiele, nieprzespane noce – słowem: arcytrudna sztuka wychowania dziecka! Brak tych wszystkich doświadczeń może być bardzo odczuwalny. Zwłaszcza kiedy znajomi bawią się w najlepsze, a ty musisz zostać w domu. Wtedy późne macierzyństwo jest bardzo dobrą opcją. Kobieta po 30. roku życia miała czas na szaleństwa, „wyszumiała” się. Decyzja o dziecku w jej przypadku będzie na pewno przemyślana i trafiona – bo im kobieta dojrzalsza, tym lepiej zna siebie i swoje potrzeby. 

Późne macierzyństwo - tak czy nie?

fot. istock.com

#4 Stabilna sytuacja finansowa

Wychowanie dziecka pochłania mnóstwo pieniędzy. Przez pierwsze lata, kiedy maleństwo intensywnie się rozwija, pieniądze na dobrą sprawę rozchodzą się w błyskawicznym tempie. Z tego względu wielu młodych rodziców decyduje się skorzystać z pomocy swoich opiekunów – sami bowiem mogliby sobie nie dać rady. Z kolei kobiety, które w późnym wieku decydują się na dziecko, są już finansowo zabezpieczone i mają stabilną sytuację. To bardzo ważne, bo mama może całkowicie poświęcić się wychowaniu maluszka. Dojrzała kobieta często ma również oszczędności zgromadzone przez tych kilka lat, odkąd zaczęła pracę na poważnie (bo nie wydawała pieniędzy na dorastające dziecko). Stabilna sytuacja finansowa to jeden z głównych argumentów przemawiających za tym, że czasem z dzieckiem warto zaczekać. 

#5 Sprawdzony partner

Młodych często ponosi szaleństwo. Chwila zapomnienia, euforia, radość, pasja – i okazuje się, że para, która spotyka się ze sobą od kilku miesięcy, będzie miała dziecko. Dla młodych ludzi często jest to szok ponad ich siły. Kobieta, która o córce lub synku myśli później, zazwyczaj ma wypróbowanego partnera, z którym spędziła lata, okazał się odpowiedzialny i którego świadomie, w pełni odpowiedzialnie wybrała na ojca swojego dziecka. Sprawdzony mężczyzna to dla kobiety pomoc nie do przecenienia. Siła, bezpieczeństwo i pewność, że pociecha będzie wychowywać się w komfortowych warunkach. 

Późne macierzyństwo to dzisiaj swego rodzaju trend. Czy jednak słuszny? Na jego korzyść przemawia wiele czynników. Pod warunkiem, że to późne macierzyństwo nie staje się bardzo późne lub nawet za późne... 

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.07.2022 11:20
Ważne by po porodzie zadbać o kontrolę cyklu, zakup monitora płodności Afrodyta Smart to być jak dla mnie strzał w dziesiątkę
odpowiedz
elka (Ocena: 5) 30.06.2022 18:25
jak się kobieta dobrze czuje, to czemu nie, kontrola płodności wskazana, może pomóc termometr owulacyjny Cyclotest MySense
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.06.2020 14:44
kontrola owulacji w domu i u ginekologa to dobra decyzja zwłaszcza po odstawieniu hormonów, ja tak robiłam i szybko zaszłam w ciążę, a monitorowałam cykle komputerem myway
odpowiedz
Polecane dla Ciebie