Na problemy z zajściem w ciążę mogą wpływać fast foody i owoce w diecie przyszłej mamy - tak wynika z badań

Dowiedz się szczegółów...
Na problemy z zajściem w ciążę mogą wpływać fast foody i owoce w diecie przyszłej mamy - tak wynika z badań
fot. istock.com
13.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Uczeni analizowali wyniki 5598 wywiadów z ciężarnymi kobietami, zebranych przez australijskie, nowozelandzkie, brytyjskie i irlandzkie położne w trakcie wizyty przedporodowej. Ankietowane opowiadały na pytania dotyczące diety, jak i czasu, którego potrzebowały, aby zajść w ciążę. 8 proc. z nich (468) miało z tym problem przez co najmniej rok i były podejrzewane o niepłodność, 340 leczyło się z jej powodów.

Czy dieta może wpływać na problemy z zajściem w ciążę?

Analiza zebranych w ten sposób danych ujawniła, że panie, które przez co najmniej miesiąc przed poczęciem jadły owoce mniej niż 1-3 razy dziennie, zachodziły w ciążę miesiąc później, w porównaniu z kobietami, które jadły je trzy lub więcej razy dziennie.  

Podobnie kobiety, które cztery lub więcej razy w tygodniu jadły fast foody (burgery, pizzę, smażonego kurczaka z frytkami), miesiąc później zachodziły w ciążę, w porównaniu z paniami jedzącymi fast foody rzadko lub w ogóle.

Zobacz więcej: Czy można "zarazić" się ciążą?

Ponadto  okazało się, że wśród przyszłych mam, które jadły najmniej owoców, niepłodność wykazywało 12 proc., w porównaniu do 8 proc. pozostałych pań. Wśród wielbicielek fast foodów niepłodnych zaobserwowano 16 proc.  - o 100 proc. więcej.

- Nasze odkrycia dowodzą, ze wysokiej jakości dieta, w skład której wchodzą owoce i w której minimalną role odgrywają fast foody, poprawia płodność oraz skraca czas niezbędny do zajścia w ciążę – konkluduje prof. Claire Roberts, szefowa zespołu przeprowadzającego badania.

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
mariolcia (Ocena: 5) 12.10.2022 21:29
Najważniejsze jest to by kobieta dobrze znała swój cyjl i robiła zapisy, u mnie sprawdza się zapisywanie płodności na monitorze Afrodyta Smart
odpowiedz
ela (Ocena: 5) 12.10.2022 21:25
przy planowaniu można wspomagać próby żelem pobudzającym plemniki Prefert
odpowiedz
Magda (Ocena: 5) 30.06.2020 14:31
dieta wpływa na każdy etap naszego życia, ja osobiście jadłam wszystko tak jak przed planowaniem a jedynie zwróciłam uwagę na kontrolę owulacji, miałam komputer owulacyjny co sprawdzał lh i to się sprawdziło
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.05.2020 02:18
Ja generalnie starałam się z facetem dwa lata i zmieniłam dietę na zdrową, ogólnie tryb życia, ale to nic nie da przy nieregularnych cyklach. Kupiliśmy komputer cyklu My Way i w bodajże drugim cyklu zaszłam w ciążę. Super sprawa, bardzo dokładnie wyznacza owulację, jestem zadowolona
odpowiedz
Polecane dla Ciebie