Uwaga - Picie kawy w ciąży może wiązać się z pewnymi problemami!

Są już dostępne najnowsze badania na temat wpływu picia kawy w ciąży na przyszły rozwój dziecka. Jesteście ciekawe?
Uwaga - Picie kawy w ciąży może wiązać się z pewnymi problemami!
fot. istock.com
12.06.2020
Katarzyna Lemanowicz

Najnowsze badania rzucają zupełnie nowe spojrzenia na dotychczasową wiedzę na temat spożywania kawy przez kobiety ciężarne. Większość matek boi się podwyższonego ciśnienia tętniczego albo przedwczesnego porodu. Nie to jednak było przedmiotem ostatnich badań naukowców.

Czy picie kawy w ciąży jest szkodliwe?

Okazuje się, że nawet minimalne spożywanie kofeiny przez kobiety ciężarne może mieć nieodwracalny wpływ na skłonności do nadwagi i otyłości w późniejszym życiu dziecka.

Naukowcy ze szwedzkich, norweskich i francuskich ośrodków naukowych przeanalizowali dane dotyczące ponad 50 tys. ciężarnych kobiet, a następnie przez osiem lat śledzili losy ich dzieci. Ustalili, że maluchy urodzone przez matki, które w trakcie ciąży piły kawę lub inne napoje zawierające kofeinę, w wieku szkolnym i przedszkolnym częściej cierpiały na nadwagę lub otyłość.

Okazuje się, że tendencje do nadwagi i otyłości zaobserwowano nawet u dzieci, których matki stosowały się do rekomendacji szwedzkiej Narodowej Agencji Żywności, która dopuszcza wypijanie w ciąży do trzech filiżanek kawy lub sześciu kubków czarnej herbaty dziennie.

Autorzy badania tak komentują swoje wyniki:

"W krajach nordyckich spożywa się głównie kawę, tymczasem na przykład w Anglii głównym źródłem kofeiny jest czarna herbata. Jeśli chodzi o kobiety z młodszej grupy wiekowej, kofeina często pochodzi z napojów energetycznych. W naszym badaniu uwzględniliśmy wszystkie te źródła i w przypadku każdego z nich znaleźliśmy powiązanie pomiędzy konsumpcją kofeiny a rozwojem dziecka (...). Być może dobrym pomysłem byłoby ograniczenie rekomendowanego maksimum trzech filiżanek kawy dziennie. Kofeina nie jest lekarstwem, które musi być przyjmowane".

A co wy o tym myślicie? Czy piłyście kawę w czasie ciąży?

Zobacz więcej: Picie kawy ma niewątpliwie również wiele zalet. Jakich? Dowiesz się tutaj.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie