Czy masa ciała może wpływać na płodność kobiety?

Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą negatywie wpływać na płodność kobiet, a także przebieg ciąży.
Czy masa ciała może wpływać na płodność kobiety?
fot. istock.com
15.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

W badaniach naukowych dowiedziono, że u kobiet z BMI powyżej 25 stężenie białka wiążącego hormony płciowe jest niższe. Dlatego kobiety otyłe, o BMI powyżej 30, ponad dwukrotnie częściej zmagają się z zaburzeniami płodności z powodu zaburzeń jajeczkowania. Nadmiar tkanki tłuszczowej może zaburzać działanie jajników czy rozwój pęcherzyków Graafa, w których są komórki jajowe. Hormony wydzielane przez tkankę tłuszczową mogą także utrudniać zagnieżdżenie zarodka w macicy.

Niskie BMI - jak wpływa na płodność kobiety?

Kobiety ze zbyt niską masą ciała to takie, u których BMI jest poniżej 18,5. Wskaźnik masy ciała BMI (Body mass index) wylicza się w ten sposób, że wagę podaną w kilogramach, dzielimy przez wzrost mierzony w metrach podniesiony do kwadratu. U kobiet zbyt szczupłych może dojść do zaburzenia owulacji - np.: nieregularne jajeczkowanie, czy brak miesiączki.

Czy masa ciała wpływa na płodność kobiety?
fot. istock.com

Z badań wynika też, że zmniejszenie nadmiernej masy ciała u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS, ang. polycysic ovarian syndrome) poprawia parametry układu rozrodczego. Zmniejszenie masy ciała o 5 proc. może zmniejszać objętość jajnika i liczbę pęcherzyków Graafa, co znacznie zwiększa szansę na regularne miesiączki i zajście w ciążę.

Badania pokazują ponadto, że zdrowy styl życia, w tym zbilansowana dieta, mogą zmniejszyć ryzyko niepłodności, spowodowane zaburzeniami owulacji, prawie o 70 proc.

Za mało waży mama, za mało waży dziecko

Z powodu długotrwałego niedoboru składników odżywczych w diecie przyszłej matki łożysko może być mniejsze, co zaburza transport składników odżywczych z krwi kobiety do płodu. Z powodu niedoborów żywieniowych dziecko może wolniej rosnąć, a w skrajnych przypadkach może dojść do zaburzeń w jego rozwoju fizycznym i psychicznym. Warto więc, aby szczupła, przyszła mama przed ciążą zasięgnęła porady lekarza.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Milena (Ocena: 5) 30.06.2020 14:27
u mnie dietetyczka powiedziła że jak nie zrzucę oponki to może być słabo z kolejną ciążą a byłam po 35 roku życia więc się postarałam zwróciłam uwagę na dni płodne- kontrolowałam je testerem afrodyta a dołączona aplikacja wszystko wspierała i udało się
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.05.2020 17:27
No i warto w domu sobie wszystko sprawdzać, być na bieżąco, a na to pozwala monitor płodności Cyclotest My Way - oprócz wyznaczania owulacji, ró∑nież jest tam kontrola BMI
odpowiedz
Polecane dla Ciebie