Jak się przygotować do zapłodnienia in vitro?

Wiele osób zastanawia się, jak przygotować się do zapłodnienia in vitro. Sprawdź, jak to zrobić poprawnie i co czeka cię podczas wizyt kwalifikacyjnych.
Jak się przygotować do zapłodnienia in vitro?
fot. istock.com
16.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Proces zapłodnienia in vitro polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety w warunkach laboratoryjnych. Wskazaniami do wykonania zabiegu są przede wszystkim: obniżone parametry nasienia, niemożność wywołania owulacji, niedrożność jajowodów, endometrioza, niepowodzenia przy wykorzystaniu innych metod wspomaganego rozrodu oraz wszystkie sytuacje, w których nie można określić przyczyn niepłodności.

Zapłodnienie in vitro - jak się przygotować?

Wiele osób zastanawia się, jak  przygotować się do zapłodnienia in vitro. Pierwsza wizyta u lekarza związana z zapłodnieniem in vitro trwa około 40 minut i wymagana jest podczas niej obecność obojga partnerów. Wszyscy lekarze wymagają całej dokumentacji dotychczasowego leczenia niepłodności.

Po wstępnej rozmowie i zapoznaniu się lekarza z dokumentację medyczną,  przeprowadzana jest ankieta medyczna.

Lekarz podczas pierwszej wizyty wykonuje USG transwaginalne i zleca serię badań dla obojga – zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

in vitro
fot. istock.com

Ile trwa przygotowanie do in vitro?

W zależności od standardów kliniki, podejścia lekarza i zdrowia pacjentów, po pierwszej wizycie następują jeszcze co najmniej cztery. Czasami potrzebne są dodatkowe wizyty, górna granica nie jest ustalona, zależy ona od przebiegu leczenia.

Przygotowanie do in vitro jest standardowe dla każdej pary, a czas przygotowania jest uzależniony od szybkości wykonywania badań, zdrowia pary i konieczności wykonania ewentualnych pozostałych badań. Najszybszy przebieg procedury przygotowawczej trwa około miesiąca. Czas maksymalny potrzebny do przygotowania do zabiegu nie jest ustalony, ponieważ zależy od wielu czynników.

Przygotowanie do in vitro krok po kroku

Podczas drugiej wizyty lekarz zazwyczaj decyduje o wyborze techniki zapłodnienia in vitro. Jest ona nazywana wizytą kwalifikacyjną. Czasami zdarza się, że podczas drugiej wizyty nie można jeszcze podjąć decyzji o wyborze techniki zapłodnienia in vitro, ponieważ potrzebne są dodatkowe badania.

Pierwszą częścią przygotowania do procedury in vitro jest stymulacja hormonalna. Jej celem jest zwiększenie liczby dojrzałych komórek jajowych. Stymulacja trwa od 7 do 12 dni. Monitorowanie cyklu wymaga od 2 do 4 kontrolnych wizyt lekarskich. Po stymulacji hormonalnej na podstawie USG i wyników badań lekarz określa dokładną datę pobrania komórek jajowych do zapłodnienia in vitro.

Zobacz więcej: Jak zachować pozytywne nastawienie w walce o płodność?

Punkcja - część procedury przygotowawczej

Pacjentka zgłasza się do kliniki w wyznaczonym terminie. Powinna być na czczo. Podczas zabiegu, który wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, z jajników pobierany jest płyn pęcherzykowy razem z komórkami jajowymi. Zabieg trwa ok. 15 min. i odbywa się zwykle w godzinach porannych. Po skończonym zabiegu kobieta przebywa do 2 godzin na obserwacji w klinice.

Kolejny krok to pobranie nasienia

Partner pacjentki oddaje nasienie w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu w klinice.

in vitro
fot. istock.com

Zapłodnienie in vitro

W laboratorium embriologicznym sześć spośród wszystkich pobranych komórek jajowych łączy się z plemnikami. W ten sposób powstają zarodki. Może być ich maksymalnie sześć. Statystycznie tylko cztery zarodki rozwijają się prawidłowo i nadają się do transferu.

1 lub 2 zarodki wprowadza się je do jamy macicy przy pomocy cienkiego cewnika, aby mogły się tam zagnieździć. Zabieg wykonuje się od drugiej do piątej doby od zapłodnienia. Pacjentka przyjmuje leki zwiększające szansę na zagnieżdżenie się zarodków już od momentu pobrania komórek jajowych. Wszystkie pozostałe zarodki o zachowanym potencjale rozwojowym zostaną zamrożone i będą mogły być transferowane w kolejnych cyklach.

Pacjentka po transferze powinna prowadzić spokojny tryb życia, ograniczając aktywność fizyczną. Zalecana jest także wstrzemięźliwość seksualna do czasu wykonania testów ciążowych. Po 12 dniach od transferu kobieta powinna wykonać badanie określające poziom hormonu HCG, który potwierdza ciążę biochemiczną.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
beti (Ocena: 5) 12.10.2022 23:15
Przez nieregularne miesiączki muszę kontrolować hormony. W domu prowadzę też kontrolę i zapisy płodności przy pomocy termometru owulacyjnego cyclotest MySense z aplikacja na telefon
odpowiedz
Pam (Ocena: 5) 12.10.2022 22:56
Przez to, że miałam ciężką ciążę i nie chcę już więcej dzieci, mam skuteczne zabezpieczenie mechaniczne diafragmę Caya i polecam wszystkim zapobiegającym
odpowiedz
gienia (Ocena: 5) 12.10.2022 22:31
A ja tam nie chce teraz dziecka, więc zabezpieczam się mechanicznie za pomocą Diafragmy dopochwowej caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie