Jak obliczyć dni płodne?

Poznaj różne metody, by ustalić najlepszy dzień na poczęcie.
Jak obliczyć dni płodne?
fot. istock.com
21.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Szanse na zajście w ciążę u zdrowej pary w każdym cyklu wynoszą ok. 15-20 %. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, należą do nich m.in. zaburzenia na poziomie genetycznym, hormonalnym, immunologicznym itd. Co warte podkreślenia - powyższe szacowania dotyczą zdrowej pary, która regularnie uprawia seks w dniach okołoowulacyjnych!

W całym cyklu jest zaledwie kilka dni, w których może dojść do połączenia się plemnika z komórką jajową. Zakładając, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, natomiast plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, dni płodnych jest zaledwie kilka.

Jak obliczyć dni płodne?

Długość cyklu a płodność

Długość cyklu może mieć wbrew pozorom duże znaczenie dla kobiecej płodności. Przeciętny cykl kobiety trwa 28 dni. Przyjmuje się, że długość cyklu wahająca się pomiędzy 23-35 dniami jest prawidłowa. Zarówno długie (powyżej 35 dni), jak i krótkie cykle (poniżej 23 dni) mogą znacząco zmniejszać szanse na zajście w ciążę.

W każdym cyklu owulacja występuje tylko raz. Dochodzi do niej w momencie, gdy pod wpływem hormonów, pęcherzyk dominujący uwalnia komórkę jajową. Jest wiele sposobów na wykrycie owulacji.

Zobacz więcej: Czy to możliwe, by odbywanie stosunku w określonej pozycji ułatwiało poczęcie dziecka?

Ile dni po okresie są dni płodne

Szczyt płodności jest wtedy, gry komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika (owulacja) i przez około 24 godziny może zostać zapłodniona. Najprostszy sposób na określenie, kiedy wypada u ciebie owulacja, to po prostu odjęcie 14 dni od długości cyklu. Na przykład:

  • Jeśli masz 28-dniowy cykl, to owulacja wypada około 14 dnia;
  • Jeśli masz 31-dniowy cykl, to owulacja wypada około 17 dnia.

Komórka jajowa wyrzucona z pęcherzyka podczas owulacji czeka na plemnik od 12 do 24 godzin. Pamiętaj, że plemniki mogą przeżyć nawet 3 do 7 dni, więc przyjmuje się, że w każdym cyklu każda kobieta ma ok. 11 dni płodnych. 6 dni przed owulacją i 4 dni po niej. Ponieważ ciężko jest określić dokładny dzień, specjaliści zalecają kochać się kilka razy w tygodniu, by nie “przegapić” owulacji.

Dni płodne i niepłodne kalkulator

Jeśli nie możesz się doliczyć swoich dni płodnych, w sieci znajdziesz kalkulator, metoda taka sprawdza się, jeśli masz regularne miesiączki. Po zaznaczeniu długości cyklu i daty ostatniej miesiączki kalkulator wyliczy prawdopodobny dzień owulacji. Możesz także zainstalować na telefonie aplikację. Aplikacje dają możliwość wprowadzania wielu danych, generują wykresy i przewidują terminy kolejnych dni płodnych czy miesiączki.

Test owulacyjny

Możesz w aptece lub drogerii zakupić test owulacyjny. Test taki bada poziom hormonu luteinizującego w moczu, który wzrasta tuż przed najbardziej płodnym dniem cyklu. Dodatni wynik testu oznacza, że w ciągu najbliższych 24-36 godzin dojdzie do jajeczkowania. Na opakowaniu znajdziesz informację, kiedy najlepiej wykonać test owulacyjny. Należy go wykonać kilka dni z rzędu o tej samej porze. Na rynku są też dostępne testy owulacyjne ze śliny w okresie okołoowulacyjnym, struktura śliny zmienia się, kiedy wzrasta poziom estrogenu.

Dni płodne a śluz

Jeśli starasz się o dziecko, warto przyjrzeć się własnemu organizmowi. Daje on wiele znaków, że jest gotowy na poczęcie. Kiedy masz dni płodne, zmienia się śluz w pochwie. W czasie dojrzewania komórki jajowej w pęcherzyku zwiększa się stężenie estrogenu we krwi, a to powoduje wytwarzanie śluzu. Na różnych etapach cyklu śluz zmienia się.

Gęsty i lepki śluz, który z czasem będzie bardziej przejrzysty i rozciągliwy i będzie przypominał białko jaja kurzego. Taki śluz to sygnał, że masz dni płodne. Przez kilka dni możesz mieć wilgotną bieliznę. Pod koniec fazy występowania śluzu rozciągliwo-przejrzystego następuje jajeczkowanie.

Zobacz więcej: Czy hałas wpływa na płodność?

Jak obliczyć dni płodne?
fot. istock.com

Owulacja: objawy

Organizm daje także inne znaki, że to jest "ten czas". U niektórych pań występuje ból owulacyjny. Zazwyczaj jest zlokalizowany po prawej lub lewej stronie podbrzusza. Może mu towarzyszyć ból lędźwi. Zazwyczaj owulacja występuje 1-2 dni po dolegliwościach bólowych.

By rozpoznać dni płodne, powinnaś mierzyć temperaturę spoczynkową, czyli po co najmniej trzygodzinnym odpoczynku, bez wcześniejszego wstawania z łóżka, zawsze o tej samej porze. Ważne jest, aby nie zmieniać miejsca pomiaru w danym cyklu miesiączkowym. Temperaturę można mierzyć w ustach, pochwie lub odbycie. W pierwszych dniach po miesiączce temperatura jest niska, potem ma miejsce gwałtowny wzrost temperatury (o ok. 2 kreski) i faza jej utrzymywania się (przynajmniej przez trzy dni) na podwyższonym poziomie, gdzie sześć dni wstecz i trzy dni po dniu wzrostu temperatury przyjmuje się jako dni płodne, pozostałe to dni niepłodne. Metoda termiczna jest skuteczna, ale wymaga systematyczności.

Niektóre kobiety są w stanie rozpoznać zmiany w szyjce macicy. W fazie niepłodności szyjka macicy jest sucha, twarda, zamknięta oraz obniżona w pochwie. W płodne dni szyjka macicy staje się miękka, mokra, szyjka znajduje się wyżej niż w fazie niepłodnej.

U kobiet, u których cykle są nieregularne, sprawdza się monitorowanie owulacji. Taki monitoring cyklu przeprowadza się za pomocą aparatu USG. Pierwsze badanie przeprowadza się zawsze na początku cyklu, a następnie w wyznaczone dni. Na monitorowanie owulacji składają się zwykle 3-4 badania, które wykonuje się w ciągu całego cyklu.

Innym rozwiązaniem jest komputer cyklu. Komputer taki jest nowoczesnym urządzeniem ułatwiającym rozpoznanie fazy cyklu, w której obecnie znajduje się. Urządzenia tego typu działają na zasadzie wprowadzania informacji o temperaturze, występowaniu miesiączki, obserwacji śluzu. Kobieta nie musi sama analizować danych, komputer podaje gotowy wynik określający czy dany dzień jest dniem płodnym, czy nie.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.06.2021 00:44
ja mam termometr owulacyjny z aplikacja na telefon. bardzo fajne pomocne urządzenie. To jest cyclotest MySense jakby co
odpowiedz
Daria (Ocena: 5) 30.05.2021 17:46
Największy problem jest przy nieregularnych cyklach. Długo się zmagałam z problemami i kuzynka mi pokazała swój monitor płodności i mi go dała na wypróbowanie, spodobał mi się. Później zamówiłam sobie swój monitor afrodyta smart i do dziś korzystam. Dni płodne wyznacza na podstawie poziomu lh w ślinie
odpowiedz
Polecane dla Ciebie