Co zwiększa szansę na poczęcie bliźniąt?

Istnieją pewne uwarunkowania, a także zabiegi, które mogą spowodować, ze zostaniesz mamą bliźniąt.
Co zwiększa szansę na poczęcie bliźniąt?
fot. istock.com
12.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Wygląda na to, że natura znalazła sposób na niż demograficzny. Bliźniąt rodzi się coraz więcej. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce 14 na 1000 ciąż to ciąże bliźniacze. W USA ciąże bliźniacze w 2012 roku stanowiły aż 3,3% wszystkich urodzeń. Lekarze i naukowcy przewidują, że już za 10 lat co dwudziesta ciężarna będzie rodziła bliźniaki.

Jeśli również masz ochotę na bliźnięta, a może na trojaczki, to warto, byś zdawała sobie sprawę, co zwiększa szansę na poczęcie więcej, niż jednego dziecka. Dowiedz się także, jak duży wpływ ty sama masz na to, by zostać mamą bliźniąt.

Co zwiększa szansę na poczęcie bliźniąt?

#1 Genetyczna zdolność do hiperowulacji

Hiperowulacja to wyprodukowanie przez jajniki w ciągu jednego cyklu owulacyjnego więcej, niż jednej komórki jajowej. Jest to najprawdopodobniej cecha dziedziczna, ale... Po pierwsze, dziedziczenie dotyczy tylko bliźniąt dwujajowych, a nie identycznych. Po drugie, dziedziczysz tylko ty - jeśli twoja mama, babcia albo prababcia urodziły bliźnięta, ty masz szansę urodzić je także. Jeśli bliźnięta przytrafiły się w przeszłości w rodzinie twojego męża, nie ma to dla Was żadnego znaczenia.

#2 Wiek

Bliźnięta trafiają się częściej u trzydziestoparolatek niż u młodszych kobiet, poniżej trzydziestki. Przysadka mózgowa starszych mam produkuje więcej hormonu folikulotropowego (FSH), który odpowiada za pękanie pęcherzyków Graafa i uwalnianie kilku komórek jajowych w ciągu jednego cyklu miesiączkowego. Jakie są szanse na zostanie mamą bliźniąt około 45 roku życia? Pewne 20%! I możesz być zaskoczona, ale gdybyś urodziła po pięćdziesiątce, to szansę na bliźniaki miałabyś jak 1 do 9.

Zobacz więcej: Maja Hyży o tym jak to jest być mamą trojga dzieci!

#3 Leczenie niepłodności i pigułki antykoncepcyjne

Zarówno kobiety, które brały leki na niepłodność (używając leków z grupy gonadotropin), jak i te, którym zdarzyło się nieregularnie zażywać pigułki antykoncepcyjne, mają nieco większą szansę na ciążę mnogą. Już dawno jednak dowiedziono, że nie jest to szansa bardzo duża. Kiedy normalne prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bliźniaczą wynosi 1-3%, tak po okresach zażywania leków hormonalnych wzrasta jedynie do 8%. W obu przypadkach powód jest taki sam: zażywane hormony stymulują hiperowulację. Wiele ciąż bliźniaczych powstaje także w wyniku zapłodnienia in vitro, ponieważ do macicy wszczepia się dwa zarodki, by zwiększyć szansę na rozwinięcie jednego z nich, ale niekiedy zdarza się, że przetrwają oba. 

Co zwiększa szansę na poczęcie bliźniąt?

fot. istock.com

#4 Kolejna ciąża

Masz większe szanse na bliźnięta przy trzeciej i czwartej ciąży oraz wtedy, gdy jesteś już mamą bliźniąt. W drugim przypadku istnieje prawdopodobieństwo urodzenia nawet trojaczków. Zatem kiedy masz już dużą rodzinę, to musisz być przygotowana na to, że może się ona znacznie powiększyć, gdy zdecydujesz się zajść ponownie w ciążę. Twoje szanse są wówczas czterokrotnie większe, niż u innej mamy. Historia po prostu lubi się powtarzać. 

#5 Zażywaj kwas foliowy

Możesz podnieść swoje szanse na podwójne szczęście, ale tylko troszeczkę, bo z maksymalnie 3 do 4,6%, stosując kwas foliowy przed zajściem w ciążę. Chodzi o długotrwałe przyjmowanie dużych dawek. Tak czy inaczej, przyjmuj tę witaminę według zaleceń lekarza, kiedy planujesz potomstwo, ponieważ kwas foliowy chroni rozwijające się w łonie matki dziecko przed wystąpieniem u niego wad wrodzonych cewy nerwowej i układu nerwowego.

Zobacz więcej: To najsłodsze co dzisiaj zobaczysz – film, który wzrusza - bliźnięta trzymające się za ręce podczas karmienia piersią

#6 Pij mleko

Pięciokrotnie wzrastają szanse na bliźnięta wśród kobiet, które nie stronią od produktów mlecznych. W mleku, które możemy kupić dziś w sklepach, powszechnie występuje substancja IGF czyli hormon wzrostu, który może także stymulować do rozwoju podwójne zarodki w pierwszych tygodniach ciąży. 

#7 Jeśli nie jesteś bardzo wysoka, to chociaż przytyj

Najnowsze badania wykazały, że kobiety z nadwagą dwa razy częściej rodzą bliźnięta, niż kobiety szczupłe. Badania te wskazują na bezpośredni związek między częstotliwością występowania ciąż bliźniaczych a BMI matek. Bliźnięta również, z jakiegoś powodu, znacznie częściej rodzą się mamom wysokim, niż tym niskim. 

Jak zwiększyć swoje szanse na poczęcie bliźniąt?

fot. istock.com

#8 Jedz bataty

Co takiego? Tak, bataty czyli słodkie ziemniaki. Skąd ten pomysł? Naukowcy udowodnili, że w Nigerii, gdzie spożycie batatów jest bardzo wysokie, kobiety zachodzą w ciążę bliźniaczą najczęściej na świecie, bo aż 1 raz na 22 przypadki ciąż. Prawdopodobnie w skórce słodkich ziemniaków znajduje się substancja, która powoduje hiperowulację. Więc jeśli chcesz mieć dwojaczki, przeczesz internet w poszukiwaniu przepisów na dania z batatów. 

Zobacz więcej: Starasz się o dziecko? O tych rzeczach zapomnij!

#9 Zajdź w ciążę, kiedy jeszcze karmisz piersią

Jeśli właśnie karmisz piersią swoje maleństwo, a chciałabyś mieć bliźnięta, to może być dobry pomysł, by starać się o nie właśnie teraz. Mamy, które karmiły piersią podczas poczęcia, zachodziły w ciążę bliźniaczą 9 razy częściej, niż mamy, które w momencie zajścia w ciążę piersią nie karmiły.

Czy wśród was są Mamy, które marzą o "podwójnym szczęściu"?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie