Co ma wpływ na płeć dziecka?

Amerykańscy naukowcy zaprezentowali zaskakujące wyniki najnowszych badań.
Co ma wpływ na płeć dziecka?
fot. istock.com
07.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Piękne kobiety zdecydowanie częściej rodzą córki niż synów. Tak wynika z dwóch niezależnych badań przeprowadzonych przez psychologów: Markusa Jokelę z Uniwersytetu Helsińskiego i Satoshiego Kanazawę z Londyńskiej Szkoły Ekonomicznej (London School of Economics).

Dr M. Jokela w swoim badaniu postanowił sprawdzić, ilu potomków doczekają się osoby cechujące się różną atrakcyjnością fizyczną. W tym celu przeanalizował przypadki ponad 2 tys. Amerykanów (1244 kobiety i 997 mężczyzn), urodzonych między 1937 a 1940 r. Urodę oceniano na podstawie zdjęcia wykonanego ok. 18 roku życia, a następnie sprawdzano, ile osoby te mają dzieci (po 40 latach). Piękne kobiety według niego miały o 6% więcej dzieci niż ich "brzydsze" rówieśniczki. Z kolei mniej przystojni mężczyźni mieli aż o 13% mniej dzieci niż atrakcyjni.

Zobacz więcej: 

Z kolei Satoshi Kanazawa przeanalizował przypadki 17 tysięcy dzieci urodzonych po 1958 roku w Wielkiej Brytanii. Analizę prowadził na podstawie danych z programu National Longitudinal Study of Adolescent Health (w ramach tego programu prowadzi się badania w zakresie zdrowia i seksualności ponad 15 tys. amerykańskiej młodzieży).

Kobiety, które jako 7-letnie dziewczynki były określane przez nauczycieli jako ładne, w dorosłym życiu okazało się, że najczęściej zostawały mamami… córek. Prawdopodobieństwo spłodzenia męskiego potomka przez najbardziej ładnych rodziców jest o 26% mniejsze niż żeńskiego. Co więcej, ładne dziewczynki, w życiu dorosłym mają więcej dzieci niż ich "brzydkie" koleżanki.

płeć dziecka
fot. istock.com

Kazanawa uznał, że "atrakcyjność fizyczna jest cechą dziedziczną w bardzo wysokim stopniu i nieproporcjonalnie bardziej zwiększa sukces reprodukcyjny córek niż synów". I dodaje: "Jeśli bardziej atrakcyjni rodzice mają więcej córek i atrakcyjność fizyczna jest dziedziczona, to oznacza, że kobiety stopniowo, na przestrzeni wielu pokoleń stają się przeciętnie bardziej urodziwe niż mężczyźni".

Choć to badania naukowej, raczej należy traktować je z przymrużeniem oka, niż jako wyznacznik tego, jaką płeć będzie miał maluszek.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie