Coraz więcej kobiet po 45. roku życia zachodzi w ciążę. Czy to moda na geriatryczne macierzyństwo?

Coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę w tak późnym wieku, ale przyczyną nie jest tylko moda.
Coraz więcej kobiet po 45. roku życia zachodzi w ciążę. Czy to moda na geriatryczne macierzyństwo?
fot. istock.com
02.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Powody są różne m.in. brak partnera, kariera, lęk przed samotnością. Wiele kobiet dopiero w bardzo dojrzałym wieku dochodzi do przekonania, że jest gotowa na dziecko.

Z badań przeprowadzonych w 2013 roku przez Instytut Badania Opinii Społecznej i Rynku wynika, że ponad 30% Polek decyduje się na późne macierzyństwo w obawie przed kłopotami w pracy, które mogą mieć miejsce po urlopie macierzyńskim. 45% Polek za przyczynę wskazuje brak zabezpieczenia materialnego. Zdarza się również, że późne macierzyństwo wcale nie było odkładane i dopiero po 40. roku życia udało się doczekać potomstwa. Dotyczy aż co piątego Polaka.

Kiedy jest najlepszy moment na dziecko?

Późna decyzja o macierzyństwie nie oznacza, że doczeka się upragnionego maluszka. Często okazuje się, że u kobiety pojawiły się niezdiagnozowane wcześniej choroby np. cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, nietolerancja węglowodanów, choroby serca. Zaledwie 5% kobiet powyżej 45. roku życia ma szansę na naturalne zajście w ciążę.

Na matki menopauzalne coraz bardziej otwarte są kliniki in vitro. W Polsce ok. 30% zapłodnień wykonuje się u kobiet w wieku ponad 50 lat. Kobiety, które przeszły menopauzę i nie zamroziły wcześniej jajeczek, korzystają z komórek anonimowych dawczyń lub z możliwości "adoptowania" zarodka.

Zobacz więcej: Jak obliczyć dni płodne?

Macierzyństwo

fot. istock.com

Takie rozwiązania rodzą pytania natury etycznej - Czy dziecko ma prawo znać swoje pochodzenie genetyczne? Co z naturalnym procesem starzenia się organizmu? Czy to nie egoizm decydować się na dziecko w tak późnym wieku? Ciąża w tak późnym wieku jest dużym obciążeniem dla organizmu, do tego dochodzi opieka nad maleńkim dzieckiem, która nawet dla młodych jest nie lada wyzwaniem. Dodatkowo dziecko obciąża się starością swoich rodziców, którymi będzie musiało się zająć znacznie wcześniej niż jego rówieśnicy. Zwolennicy późnego macierzyństwa uważają jednak, że dojrzałe kobiety są lepszymi matkami - mają więcej cierpliwości i są bardziej doświadczone.

Naukowcy z The Royal College of Paediatrics and Child Health w Glasgow przeprowadzili w 2012 roku badania. Okazało się, że późne macierzyństwo wcale nie jest takie złe. Dzieci mam, które rodziły po czterdziestce, wyróżniały się większą inteligencją od rówieśników, były od nich zdrowsze i rzadziej ulegały wypadkom i wymagały opieki w szpitalu. Badania wykazały również, że kobiety, które zdecydowały się na późne macierzyństwo, z większym spokojem wychowywały dzieci.

Jednak czy faktycznie wiek kobiety ma wpływ na "jakość matkowania"? "Zderzenie z rzeczywistością" po narodzinach dziecka jest szokiem dla każdego rodzica, bez względu na jego wiek. Dzieci tak samo płaczą i tak samo potrzebują opieki, kołysania, czy dźwigania, co wymaga sprawności fizycznej i dużo siły. A niestety z wiekiem chęci i sił może być mniej. Może się okazać, że poczucie "dojrzałości" do posiadania dziecka nie wystarczy. Jedno jest pewne - miłość matki do dziecka, jest zawsze taka sama - bez względu na wiek.

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Luna (Ocena: 5) 13.01.2022 00:53
Planując dziecko warto zaopatrzyć się w pomocnicze urządzenie do wyznaczania dni płodnych, ja korzystałam z testera owulacyjnego na ślinę Afrodyta i byłam zadowolona.
odpowiedz
Weronika (Ocena: 5) 29.12.2021 12:14
Ja to przyjmuję suplementy i używam do wyznaczania dni płodnych Afrodytę Smart, zapisy z aplikacji pokazuję lekarzowi na wizytach
odpowiedz
krysia (Ocena: 5) 19.11.2021 12:38
Nie wiedzę problemu. Jak kobieta obserwuje swoje ciało i ma regularne miesiączki, to czemu nie. Ja dzięki obserwacji i zapisie na komputerze cyklu MyWay planowałam z facetem dziecko, jak zaszłam w ciążę miałam 42 lata
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.10.2021 09:18
jak kontroluje się cykle to można planować dziecko kiedy się chce, jeżeli jest taka możliwość. Do kontroli płodności polecam termometr owulacyjny Cyclotest MySense
odpowiedz
Sylwana (Ocena: 5) 10.08.2021 22:04
Ciężkie czasy, ciężko się czegoś dorobić, a ktoś kto myśli, nie spłodzi dziecka, jak wie, że go nie utrzyma. Jak kobieta po 40stce czuje się dobrze, kontroluje płodność, to spoko. Fajne do kontroli płodności w domu są te testy owulacyjne Afrodyta
odpowiedz
Polecane dla Ciebie