Czy podczas pierwszego razu kobieta może zajść w ciążę?

Czy możesz zajść w ciążę, gdy jesteś matką karmiącą piersią, uprawiasz petting lub gdy kochasz się podczas okresu?
Czy podczas pierwszego razu kobieta może zajść w ciążę?
fot. istock.com
09.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Kiedy kobieta może zajść w ciążę?

Czy podczas pierwszego razu kobieta może zajść w ciążę?

Błona dziewicza w żadnym stopniu nie działa jak prezerwatywa czy jakikolwiek inny środek antykoncepcyjny. Szansa na zajście w ciążę wynosi około 2-5% jeżeli do pojedynczego współżycia doszło w okresie okołoowulacyjnym cyklu. Ryzyko ciąży wzrasta nawet do 20-40% jeżeli pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu akt płciowy miał miejsce wielokrotnie, np. kilka-kilkanaście razy. Maksymalna zdolność prokreacyjna ma miejsce pomiędzy 20 a 25 rokiem życia i z wiekiem spada.

Stosunek przerywany - jakie jest ryzyko zajścia w ciążę?

Stosunek przerywany nie chroni on przed ciążę gdyż nawet jeśli nie dojdzie do pełnego wytrysku w pochwie istnieje kwestia preejakulatu, w którym znajduje się ilość plemników wystarczająca do zapłodnienia komórki jajowej. Według wskaźnika Pearla ryzyko zajścia w ciążę to 8-12 (czyli 8-12 kobiet na 100 zachodzi w ciążę stosując tę metodę jako metodę antykoncepcję).

Zobacz więcej: Zastanawiasz się, jak długo jeszcze możesz zwlekać z zajściem w ciążę?

Czy uprawiając seks analny można zajść w ciążę?

Nie. Dolny odcinek przewodu pokarmowego nie ma bezpośredniego kontaktu z drogami rodnymi. Jedyną sytuacją w której może dojść do zapłodnienie jest wypłynięcie nasienia z odbytu do pochwy lub przeniesienie spermy na członku do pochwy. 

Czy uprawiając petting kobieta może zajść w ciążę?

Petting to forma aktywności seksualnej bez penetracji, czyli wprowadzania członka do pochwy. Ponieważ w trakcie pettingu nie następuje wprowadzenie członka do pochwy, szanse na zapłodnienie są znikome. W czasie pettingu kobieta i mężczyzna stymulują dotykiem erogenne strefy ciała, co w konsekwencji prowadzi do uzyskania przez obcujące ze sobą osoby częściowej lub całkowitej satysfakcji seksualnej. Do zapłodnienia w trakcie uprawiania pettingu może dojść w sytuacji gdy dojdzie do wytrysku bezpośrednio na narządy płciowe kobiety, a ta będzie akurat w okresie owulacyjnym.

Czy uprawiając seks oralny można zajść w ciążę?

Nie. Techniki seksualne oparte na pieszczotach oralnych zewnętrznych narządów płciowych nie niosą za sobą ryzyka zapłodnienia, pod warunkiem, że nie dojdzie do przypadkowego przeniesienia nasienia w okolice zewnętrznych narządów płciowych kobiety znajdującej się w okresie około owulacyjnym cyklu płciowego. 

Seks

fot. istock.com

Czy uprawiając seks podczas miesiączki kobieta może zajść w ciążę?

U większości kobiet współżycie w okresie miesiączki zazwyczaj nie jest związane ze zwiększonym ryzykiem zajścia w ciąże. Krew miesiączkowa z jednej strony uniemożliwiają penetrację nasienia do górnego odcinka dróg rodnych, a z drugiej strony wręcz niemożliwe jest zagnieżdżenie jaja płodowego w nieprzygotowanym hormonalnie endometrium. Jednak u kobiet mających krótki cykl, współżycie pod koniec misiaczki może wiązać się z podwyższonym ryzykiem zajścia w ciążę.

Czy istnieje ryzyko ciąży po intymnej kąpieli z partnerem?

Szansa na zapłodnienie w takiej sytuacji jest bliska zeru, o ile wytrysk nie nastąpił bezpośrednio do dróg rodnych kobiety. Ciepła i chlorowana woda nie sprzyja przetrwaniu plemników. Inną kwestią jest proces upłynnienia nasienia trwający około 30-60 minut (plemniki znajdujące się w spermie gotowe są do zapłodnienia dopiero po jej upłynnieniu). Zazwyczaj po takim okresie czasu kąpiel jest już zakończona.

Czy zajdziesz w ciążę, jeśli karmisz piersią?

Karmienie piersią to okres, w którym jajeczkowanie jest zahamowane, ale aby być tego pewnym, trzeba brać pod uwagę pewne restrykcje.

Okres naturalnej niepłodności podczas karmienia piersią może trwać kilka miesięcy, co najmniej 3 do 9. To niesamowite, że sama natura umożliwia kobiecie opiekę nad dzieckiem i chroni ją przed poczęciem następnego zbyt wcześnie. Jednak zasady, które muszą być spełnione, byście mogli współżyć bez obawy, że druga pociecha pojawi się zbyt szybko, są dość surowe, bo kobieta musi:

  • karmić wyłącznie piersią, bez podawania dodatkowych pokarmów i płynów,
  • uspokajać dziecko piersią, tzn. nie podawać mu smoczka,
  • podawać dziecku pierś na każde jego żądanie,
  • w ciągu doby przystawiać dziecko do piersi co najmniej 6 razy, a sumaryczny czas karmienia w ciągu 24 godzin powinien wynosić nie mniej niż 100 minut – i tu pojawiają się dodatkowe obostrzenia:

Przerwa między poszczególnymi karmieniami nie powinna być dłuższa niż 6 godzin i dotyczy to zarówno przerw nocnych, jak i dziennych; jeśli dziecko jest silne, je krótko - wtedy suma czasów karmienia może być mniejsza niż 100 minut i już warunki nie są spełnione; a kiedy dziecko silnie ssie, dobrze się najada, wkrótce będzie przesypiać noc i w tym momencie także skończy się karmienie ekologiczne, a nocne przystawianie do piersi jest bardzo ważne dla niepłodności laktacyjnej.

Zobacz więcej: Co ma wpływ na płeć dziecka?

Zatem wystarczy, że nie będziesz karmić tak, jak zostało to opisane powyżej, a niemal pewne jest, że pojawi się owulacja i to już około 6-8 tygodnia od porodu, jeśli nie wcześniej. Zatem współżyjąc po okresie połogu, gdy nie karmisz wyłącznie piersią, pomyśl o skutecznej metodzie antykoncepcji.

Polecane wideo

Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
Maria (Ocena: 5) 08.07.2022 11:07
ja na razie nie chce mieć dziecka, więc zabezpieczam się mechanicznie diafragmą Caya
odpowiedz
mini (Ocena: 5) 30.06.2022 18:30
ważne by cykle były kontrolowane, termometr owulacyjny MySense do wyznaczania dni płodnych może pomóc
odpowiedz
Yolanda (Ocena: 5) 13.01.2022 00:43
Nie wiem czego uczą teraz w szkołach, ale jak nie ma tam dobrej edukacji to warto douczać. Metoda objawowo termiczna jest tak samo skuteczna, jak wykonuje się wszystko regularnie. Ja na komputerze cyklu MyWay wyznaczam płodność i w dni płodne używamy barierowej ochrony
odpowiedz
Hela (Ocena: 5) 29.12.2021 12:12
Regularne monitorowanie płodności dużo daje, warto mieć monitor płodności, taki jak Afrodyta Smart. Tam jest też antykoncepcyjna aplikacja na smartfona połączona z monitorem, więc jest regularny zapis cyklu
odpowiedz
Anika (Ocena: 5) 19.11.2021 12:42
Ktoś ma jeszcze co do tego wątpliwości? Wszystkim młodym dziewczynom kazałabym kupic monitory cyklu i nauczyć się swoich cykli. Super sprzęt to Cyclotest MyWay
odpowiedz
Polecane dla Ciebie