Ciąża po ciąży - czyli kiedy jest właściwy czas na kolejne dziecko?

Kiedy jest właściwy czas na kolejne dziecko?
Ciąża po ciąży - czyli kiedy jest właściwy czas na kolejne dziecko?
fot. istock.com
11.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Ciąża to olbrzymi wysiłek i obciążenie dla organizmu kobiety. W trackie ciąży ciało kobiety zmienia się - między innymi objętość krwi zwiększa się o połowę, a co za tym idzie zwiększa się ilość krwi przepompowywanej przez serce. Także płuca i nerki muszą stać się bardziej wydolne, by zaspokoić potrzeby kobiety i dziecka. Biodra ciężarnej stają się szersze, a ruchomość kości miednicy względem siebie ograniczona. Ciążowy brzuch zmienia środek ciężkości kobiety. Nasila się krzywizna lędźwiowo-krzyżowa oraz wzrasta napięcie mięśni przykręgosłupowych. Macica powiększa się czternastokrotnie! Zmienia się gospodarka hormonalna, która wpływa na niemal każdy element funkcjonowania organizmu. 

Ile powinien wynosić odstęp między ciążami?

Wszystkie składniki odżywcze dostarczane drogą pokarmową mają zaspokajać potrzeby rosnącego dziecka, a dopiero w drugiej kolejności kobiety. Wysiłek, jaki podejmuje organizm przyszłej kobiety ciężarnej jest olbrzymi. Wszystkie te zmiany i procesy odbijają się na zdrowiu kobiety, która po porodzie potrzebuje czasu na pełną regenerację.

Zobacz więcej: Męska niepłodność - jakie mogą być jej przyczyny?

Eksperci twierdzą, że czas, jaki kobiety powinny odczekać, zanim zdecydują się na kolejną ciąże to co najmniej 18 miesięcy, ale nie więcej niż 60 miesięcy. Po cesarskim cieciu, chociaż cały organizm wraca do formy w podobnym czasie, lekarze zalecają, by poczekać co najmniej dwa lata. Okazuje się jednak, że aż u 30% kobiet okres pomiędzy kolejnymi ciążami jest zbyt krótki. C, co niesie za sobą wiele zagrożeń. Zwiększa się ryzyko odklejenia łożyska, poronienia, przedwczesnego porodu, wystąpienia anemii, stanu przedrzucawkowego i poporodowej depresji. Krótki odstęp między ciążami to wyższe ryzyko osteoporozy wywołanej niedoborem wapnia, białka i witaminy D w organizmie. 

Planowanie ciąży

fot. istock.com

Dwie ciąże w krótkim odstępie czasu mogą grozić nadmiernym przyrostem wagi. Dzieje się  tak dlatego, że młoda mama nie zdążyła jeszcze schudnąć po pierwszym dziecku, w związku z tym może pojawić się ryzyko powikłań takich jak: cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, przedwczesny poród czy cesarskie cięcie. Duży przyrost wagi wiąże się też z większą niewygodą (bóle pleców, obrzęki) oraz trudnym powrotem do sylwetki sprzed ciąży.  

W przypadku wczesnego zajścia w ciążę po cesarskim cięciu wzrasta ilość możliwych komplikacji, np. problemy z zagnieżdżeniem zarodka oraz z łożyskiem (może przodować lub się odklejać). Istnieje też ryzyko rozejścia się blizny po cesarskim cieciu czy pęknięcia ściany macicy w trakcie ciąży lub podczas porodu.

Wiele mam nie chce rezygnować z karmienia maluszka naturalnym mlekiem. Zachodząc w druga ciążę powinnaś ograniczyć karmienie piersią i  zadbać o prawidłową dietę, bogatą w świeże warzywa, przyprawy ziołowe, ziarna słonecznika, pestki dyni, migdały, świeże ryby (najlepiej przyrządzić je na parze), szynkę dobrej jakości, pieczone mięsa, świeże pieczywo, płatki owsiane i jęczmienne, świeże soki jednodniowe, woda mineralna, naturalne twarożki, świeże i suszone owoce oraz gorzką czekoladę. Kiedy dziecko ssie pierś, w organizmie matki uwalnia się oksytocyna – hormon, który pobudza macicę do skurczów.

Podwójne obciążenie

Kolejna ciąża w krótkim czasie może być trudniejsza, jeśli po pierwszej nie zdążyłaś wystarczająco zadbać o formę i dietę. Zmęczenie może znacznie pogarszać samopoczucie przyszłej mamy, a ciążowe dolegliwości przy małym dziecku mogą być bardziej kłopotliwe np. mdłości. W drugiej ciąży kobieta ma mniej szansy na odpoczynek, gdyż są obowiązki przy maluszku. Opieka nad dzieckiem może przysporzyć ciężarnej więcej kłopotów i stresów. Ze względu na obciążenie kręgosłupa także powinno się ograniczyć noszenie ciężarów w tym starszego dziecka.

Także zaraz po porodzie każde z dzieci będzie potrzebowało bardzo intensywnej opieki. To wszystko bardzo męczy, szczególnie niedoświadczonych rodziców, i może generować małżeńskie konflikty.

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
mummy (Ocena: 5) 19.11.2021 11:54
Znajoma planowała ciążę, ale najpierw kupił komputer cyklu. Pokazała mi i teraz zaczynamy starać się z facetem o dziecko, ten komputer kupiłam to jest Cyclotest MyWay. Także polecam wszystkim przyszłym mamom
odpowiedz
marcysia (Ocena: 5) 26.10.2021 00:49
Osobiście uważam, że podstawa to kontrola poziomu lh, w domu można wykonywać zapisy na afrodycie smart. Również badania z krwi trzeba robić laboratoryjne pod kontem reszty hormonów. Mając taką wiedzę, można w każdym momencie podjąć decyzję o planowaniu dziecka
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.08.2021 00:57
gotowość zależy od stanu zdrowia kobiety i możliwości. Płodnośc można kontrolowac na termometrze owulacyjnym MySense
odpowiedz
karina (Ocena: 5) 20.08.2021 14:25
No jedni chcą małą różnicę wieku między dziećmi, inni patrzą pod kątem finansowym. Różne są sytuacje. Kobieta musi być zdrowa i gotowa. Jak zabezpieczamy się po porodzie mechanicznie, to w zasadzie zawsze można przystąpić do starań, gorzej jak zdecydujemy się na pigułki, to już trzeba odczekać. Uważam, że mechaniczna ochrona jest najlepsza, bo nas nie ogranicza co do wyboru. Osobiście używam błony dopochwowej Caya i jestem zadowolona.. Wkrótce właśnie będziemy starać się o drugie dziecko.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie