Absurdalne zabobony dotyczące ciąży, w które wierzą polskie mamy

Przedstawiamy przejrzyste kompendium pseudonaukowej wiedzy, o której raz na zawsze powinnaś zapomnieć!
Absurdalne zabobony dotyczące ciąży, w które wierzą polskie mamy
fot. istock.com
23.12.2021
Katarzyna Lemanowicz

Najbardziej absurdalne zabobony, w które nie warto wierzyć

#1 Dziewczynki kradną matkom urodę

To nieprawda, że jeśli kobieta w ciąży wygląda niekorzystnie, urodzi dziewczynkę, która zabiera jej wdzięk. Za różnice w wyglądzie odpowiadają hormony i nieodpowiednia dieta.

#2 Leworęczność dziecka to efekt ciążowych zmartwień

Owszem, lęki i zmartwienia mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu i samopoczucie mamy, ale z całą pewnością nie wpływają na to, którą ręką będzie pisała twoja pociecha.

Zobacz więcej: Zaplanuj płeć swojego dziecka - niektórzy twierdzą, że jest to możliwe!

#3 Spiczasty brzuch gwarantuje narodziny chłopca

Zdaniem lekarzy kształt brzucha zależy od ułożenia płodu, szerokości miednicy oraz ogólnej kondycji ciężarnej. W żadnym wypadku nie stanowi jednak o płci dziecka!

#4 Brzydcy ludzie rzucają urok na dziecko

Czy to prawda, że jeśli mama patrzy na brzydkich ludzi, jej dziecko będzie nieurodziwe? Zdecydowanie nie! Wszystko jest uwarunkowane genetycznie, a maluch odziedzicza wygląd po dziadkach i rodzicach.

Zabobony dotyczące ciąży

fot. istock.com

#5 Piegi zwiastują dziewczynkę

Piegi u ciężarnej są efektem wzmożonej pracy hormonów. To, jakiej płci dziecko nosi pod sercem, nie ma na to żadnego wpływu.

#6 Korale na szyi matki duszą dziecko

To wierutne kłamstwo, że noszenie naszyjników spowoduje owinięcie pępowiny wokół szyi maluszka. Ewentualny problem tego rodzaju nie ma nic wspólnego z biżuterią, a jeśli się zdarzy, lekarze potrafią sobie z nim poradzić.

Zobacz więcej: Statystyczna Polka rodzi pierwsze dziecko w wieku 29 lat!

#7 Łóżeczko kupione przed rozwiązaniem przynosi pecha

Przygotowanie pokoju maluszka jeszcze przed narodzinami z pewnością nic nie zapeszy! Współczesne kobiety, dzięki badaniom USG, mogą wiedzieć bardzo wiele na temat stanu zdrowia swojej pociechy i w razie jakichkolwiek komplikacji wspólnie z lekarzem podjąć stosowne działania.

#8 Stosowanie depilatora pozbawia dziecko włosów

To jeden z najbardziej absurdalnych mitów ciążowych! Nasze prababki wierzyły też, że przytulanie włochatego psa sprawi, że dziecko będzie nadmiernie owłosione.

#9 Farba do włosów farbuje płód

Rzecz jasna to, czy mama w czasie ciąży farbuje włosy, nie ma wpływu na kolor czupryny jej potomka. Rude włosy to wyłącznie kwestia genów!

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
sabinka (Ocena: 5) 12.10.2022 22:49
Dziewczyny, wiecie, że podczas okresu nie trzeba rezygnować z seksu? Wystarczy używać kubeczka menstruacyjnego Beppy Cup 😉
odpowiedz
gosia (Ocena: 5) 12.10.2022 22:21
Dobrze mieć w domu pomocne urządzenie do kontroli cyklu. Każde odstępstwo od normy nie jest normalne, jeśli trwa za długo. O wszystkich problemach trzeba informować swojego ginekologa. Mój polecił mi kontrolę cyklu, bo nie chciałam tabletek antykoncepcyjnych. Nie miałam problemów z dyskomfortem podczas seksu, ale znam takie przypadki. Czasem samo "przechodziło" a czasem były konieczne specjalne ćwiczenia. Ja natomiast mam problem z nieregularnymi miesiączkami, dlatego muszę prowadzić zapisy cyklu. Na razie jestem zadowolona z termometru owulacyjnego cyclotest mysense. To mi wystarcza, tym bardziej, że zapisy pokazuję u ginekologa na wizytach. Tak czy inaczej każda samokontrola powinna być konsultowana ze specjalistą.
odpowiedz
naturalna (Ocena: 5) 05.08.2022 17:31
Zabobony to są wtedy, jak kobieta uważa, że do ginekologa nie musi chodzić, bo przecież ją nic nie boli...A to na początku - pytanie o wiek to po co ? poniżej 18 r.ż. nie można mieć wiedzy o dniach płodnych ??? Co do piersi masa kobiet nie bada ich sobie. Do lekarza mało która chodzi z problemem, a przecież to bardzo ważne.Nie ma co czekać na to, żeby jakaś zmiana powstała, jakieś guzki, itp. Samobadanie może przynieść wiele pożytecznego, szybko można zauważyć najmniejszą zmianę. Warto mieć pomocną rękawicę do samobadania Femiglowe, polecam
odpowiedz
basia (Ocena: 5) 07.07.2022 14:41
Chciałabym bezproblemowo zajść w drugą ciążę, ale po pierwszym dziecku wiem, że może być ciężko. Mam bardzo nieregularne cykle, więc jedyne co to w domu robię zapisy na tym monitorze afrodyta smart i do lekarza chodzę z zapisami płodności. Może też mam nastawienie nieodpowiednie, że się stresuję za wczasu...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.06.2022 18:23
Przede wszystkim istotna jest kontrola płodności na co dzien i przy mooich nieregularnych cyklach pomaga mi komputer cyklu cyclotest myway
odpowiedz
Polecane dla Ciebie