Polaków nie stać na to, by mieć dzieci?

Niski przyrost naturalny to jeden z głównych problemów naszego państwa. A lepiej nie będzie!
Polaków nie stać na to, by mieć dzieci?
fot. istock.com
07.04.2022
Katarzyna Lemanowicz

Aż 3 miliony Polaków w grupie wiekowej 16-34 marzy o tym, by mieć dzieci, ale nie mogą sobie na to pozwolić. Dlaczego? Wszystko przez kiepskie warunki materialne.

Jak podawane jest w najnowszych badaniach 45% kobiet i 43% mężczyzn przyznaje, że nie mogą zdecydować się na powiększenie rodziny, gdyż nie mają na to pieniędzy lub odpowiednich warunków mieszkaniowych.

Polaków nie stać na to, by mieć dzieci?

Dlatego Polki rodzą swoje pierwsze dziecko średnio w wieku 29 lat. Biorąc pod uwagę biologiczne uwarunkowania, najlepszy moment na zostanie matką  to wiek 25 lat. Dlaczego więc decydujemy się na ten poważny krok tak późno?

Do czynników ekonomicznych dochodzą też inne, bardziej `życiowe`. Część kobiet odkłada decyzję o dziecku z powodu kariery lub trudności ze znalezieniem odpowiedniego partnera (19%). Aż 20% z kolei boryka się z problemem bezpłodności, która stała się już chorobą cywilizacyjną.

Są też tacy, którzy rodzicami nie chcą być z czystej wygody i umiłowania beztroskiego życia, a to skończyłoby się wraz z pojawieniem się niemowlęcia. Bywają też takie sytuacje, w których jedno z partnerów marzy o dziecku, a drugie kategorycznie odmawia.

Zobacz więcej: 4 rzeczy, które zwiększą twoją płodność

Bycie rodzicem to wielka odpowiedzialność, dlatego decyzja o powiększeniu rodziny powinna być świadoma i odpowiedzialna. Jednak jak tak dalej pójdzie, to w przyszłości polskie place zabaw będą wiały pustkami, co niekorzystnie wpłynie na sytuację w naszym kraju.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie