Ciąża po ciąży - czyli kiedy jest właściwy czas na kolejne dziecko?

Kiedy jest właściwy czas na kolejne dziecko?
Ciąża po ciąży - czyli kiedy jest właściwy czas na kolejne dziecko?
fot. istock.com
24.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

Ciąża to olbrzymi wysiłek i obciążenie dla organizmu kobiety. W trackie ciąży ciało kobiety zmienia się - między innymi objętość krwi zwiększa się o połowę, a co za tym idzie zwiększa się ilość krwi przepompowywanej przez serce. Także płuca i nerki muszą stać się bardziej wydolne, by zaspokoić potrzeby kobiety i dziecka. Biodra ciężarnej stają się szersze, a ruchomość kości miednicy względem siebie ograniczona. Ciążowy brzuch zmienia środek ciężkości kobiety. Nasila się krzywizna lędźwiowo-krzyżowa oraz wzrasta napięcie mięśni przykręgosłupowych. Macica powiększa się czternastokrotnie! Zmienia się gospodarka hormonalna, która wpływa na niemal każdy element funkcjonowania organizmu. 

Ile powinien wynosić odstęp między ciążami?

Wszystkie składniki odżywcze dostarczane drogą pokarmową mają zaspokajać potrzeby rosnącego dziecka, a dopiero w drugiej kolejności kobiety. Wysiłek, jaki podejmuje organizm przyszłej kobiety ciężarnej jest olbrzymi. Wszystkie te zmiany i procesy odbijają się na zdrowiu kobiety, która po porodzie potrzebuje czasu na pełną regenerację.

Eksperci twierdzą, że czas, jaki kobiety powinny odczekać, zanim zdecydują się na kolejną ciąże to co najmniej 18 miesięcy, ale nie więcej niż 60 miesięcy. Po cesarskim cieciu, chociaż cały organizm wraca do formy w podobnym czasie, lekarze zalecają, by poczekać co najmniej dwa lata. Okazuje się jednak, że aż u 30% kobiet okres pomiędzy kolejnymi ciążami jest zbyt krótki. C, co niesie za sobą wiele zagrożeń. Zwiększa się ryzyko odklejenia łożyska, poronienia, przedwczesnego porodu, wystąpienia anemii, stanu przedrzucawkowego i poporodowej depresji. Krótki odstęp między ciążami to wyższe ryzyko osteoporozy wywołanej niedoborem wapnia, białka i witaminy D w organizmie. 

fot. istock.com

Dwie ciąże w krótkim odstępie czasu mogą grozić nadmiernym przyrostem wagi. Dzieje się  tak dlatego, że młoda mama nie zdążyła jeszcze schudnąć po pierwszym dziecku, w związku z tym może pojawić się ryzyko powikłań takich jak: cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, przedwczesny poród czy cesarskie cięcie. Duży przyrost wagi wiąże się też z większą niewygodą (bóle pleców, obrzęki) oraz trudnym powrotem do sylwetki sprzed ciąży.  

W przypadku wczesnego zajścia w ciążę po cesarskim cięciu wzrasta ilość możliwych komplikacji, np. problemy z zagnieżdżeniem zarodka oraz z łożyskiem (może przodować lub się odklejać). Istnieje też ryzyko rozejścia się blizny po cesarskim cieciu czy pęknięcia ściany macicy w trakcie ciąży lub podczas porodu.

Wiele mam nie chce rezygnować z karmienia maluszka naturalnym mlekiem. Zachodząc w druga ciążę powinnaś ograniczyć karmienie piersią i  zadbać o prawidłową dietę, bogatą w świeże warzywa, przyprawy ziołowe, ziarna słonecznika, pestki dyni, migdały, świeże ryby (najlepiej przyrządzić je na parze), szynkę dobrej jakości, pieczone mięsa, świeże pieczywo, płatki owsiane i jęczmienne, świeże soki jednodniowe, woda mineralna, naturalne twarożki, świeże i suszone owoce oraz gorzką czekoladę. Kiedy dziecko ssie pierś, w organizmie matki uwalnia się oksytocyna – hormon, który pobudza macicę do skurczów.

Podwójne obciążenie

Kolejna ciąża w krótkim czasie może być trudniejsza, jeśli po pierwszej nie zdążyłaś wystarczająco zadbać o formę i dietę. Zmęczenie może znacznie pogarszać samopoczucie przyszłej mamy, a ciążowe dolegliwości przy małym dziecku mogą być bardziej kłopotliwe np. mdłości. W drugiej ciąży kobieta ma mniej szansy na odpoczynek, gdyż są obowiązki przy maluszku. Opieka nad dzieckiem może przysporzyć ciężarnej więcej kłopotów i stresów. Ze względu na obciążenie kręgosłupa także powinno się ograniczyć noszenie ciężarów w tym starszego dziecka.

Także zaraz po porodzie każde z dzieci będzie potrzebowało bardzo intensywnej opieki. To wszystko bardzo męczy, szczególnie niedoświadczonych rodziców, i może generować małżeńskie konflikty.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Joanna (Ocena: 5) 26.06.2024 17:59
parom starającym się o potomstwo polecam żel wspomagający poczęcie PreFert
odpowiedz
Polecane dla Ciebie