Pigułki czy prezerwatywy? Obalamy mity!

Statystyki pokazują, że najczęściej wybieranymi przez polskie pary formami antykoncepcji są prezerwatywa i hormonalna pigułka jednoskładnikowa. Co o nich wiemy?
Pigułki czy prezerwatywy? Obalamy mity!
fot. istock.com
15.02.2024
Katarzyna Lemanowicz

Okazuje się, że niewiele, bo zaledwie tyle, ile podpowie nam dr Google. Na licznych forach internetowych, poświęconych tematom seksu, roi się od sprzecznych informacji o antykoncepcji. Większość z nich wydaje się być wręcz absurdalna. Niestety Polacy wstydzą się zgłosić do specjalisty z nurtującymi, intymnymi pytaniami, a ich wiedza na temat seksu oparta jest często na anonimowych wpisach z Internetu.

Mity na temat tabletek antykoncepcyjnych i prezerwatyw

88%  Polaków zasięga porad zdrowotnych na forach internetowych, zamiast pójść z problemem do prawdziwego lekarza. Pytania z pozoru proste doczekują się niedorzecznych odpowiedzi.

MIT 1: Prezerwatywa daje 100% pewności zabezpieczenia przed ciążą

Niestety nie. Każdy z obecnych na rynku środków antykoncepcyjnych nie działa w 100% przypadków. W przypadku prezerwatywy, wiele zależy od tego jak się ją użytkuje. Jeżeli stosuje się zalecenia producenta oraz zwraca się uwagę na sposób przechowywania, współczynnik zawodności prezerwatywy jest niski, około 2-4 przypadki zajścia w ciążę na 100 kobiet. Ważne jest też miejsce zakupu prezerwatyw. Najlepsza będzie apteka, gdzie gwarantowane jest odpowiednie przechowywanie produktu.

MIT 2: Prezerwatywa może być skuteczna przy jej ponownym użyciu

Nie! Jest to środek jednorazowego użytku! Co więcej, by zachować jego najwyższą skuteczność, nie powinno się używać tej samej prezerwatywy do seksu oralnego, a później pochwowego. Może ulec uszkodzeniu, często niewidocznemu na pierwszy rzut oka.

MIT 3: Używanie lubrykantów wspólnie z prezerwatywą może obniżyć jej skuteczność

To prawda, jednak wszystko zależy od składu lubrykantu. Oliwka, wazelina czy inne nawilżające środki na bazie tłuszczy rozpuszczają lateks, z którego wykonana jest prezerwatywa. Jeżeli potrzebujemy dodatkowego nawilżenia, warto sięgnąć po prezerwatywy z dodatkową warstwą lubrykantu bądź żele zrobione na bazie wody.

MIT 4: Zażywanie pigułek antykoncepcyjnych skutkuje m.in. otyłością, wahaniem nastroju oraz spadkiem libido

fot. istock.com

Nieprawda. Lekarz powinien dobrać pigułki indywidualnie do każdej pacjentki. Dobrze dobrane nie powinny mieć skutków ubocznych. Mogą one wystąpić w 1-2 tygodniu przyjmowania leku. Należy uważnie obserwować swoje ciało i zachowanie, a gdy zmiany wydają się niepokojące udać się do ginekologa na konsultacje i ewentualną zmianę rodzaju przyjmowanych środków.

MIT 5: Długotrwałe przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych powoduje problemy z zajściem w ciąże po ich odstawieniu

Nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby bezpośredni wpływ pigułek antykoncepcyjnych na płodność. Jeżeli stosuje się do zalecanych przerw oraz podejmie decyzję o dziecku w odpowiednim wieku, nie powinno się mieć problemów z zajściem w ciążę. Mit ten powstał na podstawie przypadków kobiet, które w wieku ok. 40 lat decydują się na dziecko. Późne próby zajścia w ciążę zawsze sprawiają więcej trudności, co związane jest z mniejszą liczbą produkowanych jajeczek w organizmie kobiety.

Ciąża - jak podjąć decyzję?

Ciąża powinna być świadomą decyzją dwojga partnerów. Do czasu podjęcia wspólnej decyzji o dziecku ważne jest odpowiednie dobranie i stosowanie środków antykoncepcyjnych. Każda para, która chce zabezpieczyć się przed ciążą, powinna wziąć pod uwagę wszystkie uwarunkowania zdrowotne, a także indywidualne uczucie komfortu stosowania danej metody. Jedne pary preferują prezerwatywę i nie mają nic przeciwko niegodnościom wynikającym z jej stosowania, inne nie wyobrażają sobie innego zabezpieczenia jak pigułka. Podstawą wyboru jest wiedza na temat specyfiki i skuteczności danego środka oraz świadomość na temat swojego stanu zdrowia. Lekarze ginekolodzy powinni częściej rozmawiać na ten temat ze swoimi pacjentkami. Nabrałyby wtedy odwagi na zadawanie krępujących pytań, które pomogą im w sposób świadomy i odpowiedzialny wybrać odpowiednią dla nich metodę antykoncepcji.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.02.2024 15:29
Niehormonalne metody też są skuteczne - ja wyznaczam dni płodne za pomocą testu owulacyjnego Afrodyta Smart
odpowiedz
Sabina (Ocena: 5) 19.02.2024 17:49
Seks to przyjemność, ale trzeba zachować również rozsądek związany z antykoncepcją - polecam diafragmę dopochwową Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie