To kłamstwo, że płodność drastycznie spada po 35. roku życia!

Ten mit, powielany przez media i popkulturę, bazuje na danych sprzed stuleci.
To kłamstwo, że płodność drastycznie spada po 35. roku życia!
fot. istock.com
08.02.2024
Katarzyna Lemanowicz

Na pewno nie raz słyszałaś, że kończąc te magiczne 30 lat, (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś) koniecznie powinnaś pomyśleć o dziecku, bo to ostatni dzwonek. Wiele pań zaczyna panikować, że teraz będzie miała problem z zajściem w ciążę, bo postawiła najpierw na karierę lub nie znalazła jeszcze odpowiedniego partnera. W wielu filmach, serialach artykułach występują odwołania, że po 35 roku życia płodność drastycznie spada, a więc nie warto czekać. W 2001 roku American Society Reproductive Medicine rozpoczęła słynną kampanię, w której przekonywała, że szanse na zajście w ciążę u 30-letniej kobiety wynoszą 20%., ale w wieku 40 lat spadają do zaledwie 5%.

Płodność - kiedy jest najlepszy moment na dziecko?

Jak się okazuje statystki, na które wszyscy się powołują, dotyczącą XVIII wieku! Co oczywiste, ówczesna medycyna jeszcze nie była tak rozwinięta, a kobiety miały zazwyczaj po 6-7 dzieci i faktycznie po 30 bywały już niepłodne. Tak więc dane te są absurdalnie nieaktualne, a mit o niepłodności kobiet po 35 roku życia można włożyć dziś między bajki. Naukowcy zapewniają, że płodność kobiety to kwestia indywidualna. Oczywiście z wiekiem zmienia się płodność, nie jest to jednak aż tak drastyczny spadek szans, jak uważa się powszechnie.

fot. istock.com

Jean Twenge, profesor psychologii z Uniwersytetu Stanowego San Diego podkreśla, iż przekonanie, że kobieta po 35. rok życia ma tylko 30% szans to mit. Warto wiedzieć, iż różnica w płodności między 20- i 30-latkami wynosi jedynie kilka procent. "To ważne, aby każdy pamiętał, że jest jakiś deadline, że odkładanie macierzyństwa na po czterdziestce może być ryzykowne. Ale pomiędzy 35. a 40. rokiem życia płodność jest naprawdę na wysokim poziomie i nie różni się tak bardzo od zdolności reprodukcyjnych 30-latki" - podsumowała Jean Twenge. Profesor zauważa także, że dojrzałe macierzyństwo ma swoje plusy, np. dojrzałe kobiety mają ustabilizowaną pracę i lepszą sytuację finansową.

Brzmi optymistycznie! Warto jednak uświadomić sobie, że mimo iż biologiczny zegar nie jest aż tak bezlitosny, nie zmienia to faktu, że po 35. roku życia zwiększa się możliwość wystąpienia komplikacji w trakcie ciąży, a także wad u płodu.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Noemi (Ocena: 5) 20.02.2024 18:07
Są bardzo dobre środki wspomagające poczęcie. My używaliśmy żelu PreFert podczas współżycia.
odpowiedz
Sara (Ocena: 5) 20.02.2024 17:49
Kontrola płodności jest możliwa także w domu dzięki certyfikowanemu komputerowi cyklu Cyclotest MyWay
odpowiedz
Polecane dla Ciebie