Zastanawiasz się, jak długo jeszcze możesz zwlekać z zajściem w ciążę?

Zrób proste badanie krwi, jeśli czujesz, że twój zegar biologiczny tyka...
Zastanawiasz się, jak długo jeszcze możesz zwlekać z zajściem w ciążę?
fot. istock.com
18.01.2024
Katarzyna Lemanowicz
  • Jestem 37-letnią matką trójki dzieci. Chcę jeszcze jedno dziecko, ale do tej pory po miesiącach prób nie udało mi się zajść w ciążę. Zastanawiam się, czy jestem już za stara, aby mieć kolejne dziecko. Czyżby moje płodne lata się skończy? 
  • Mam 35 lat i nie mam stałego partnera, zastanawiam się czy lada-moment nie będzie za późno na dziecko. Rozważam zamrożenie jajeczek, ale wolałabym zupełnie naturalnie zajść w ciążę. Może nie jest dla mnie wcale tak późno?
  • Jestem u szczytu kariery zawodowej, na ten moment nie myślę o dziecku, jednak jestem po trzydziestce. Kiedyś chciałabym mieć dziecko i boję: czy za parę lat będę mogła zajść w ciążę?

Okazuje się proste badanie krwi może być w stanie odpowiedzieć na wątpliwości wielu kobiet: Jak dużo czasu na urodzenie dziecka mi pozostało?

Kiedy jest odpowiedni moment na dziecko?

Kobiety rodzą się z określoną liczba komórek jajowych. Liczba ta wynosi około od 1 do 2 milionów! W okresie dojrzewania, liczba ta spada do około 300 tysięcy. I niestety w wieku 30 lat, kiedy większość kobiet dopiero jest gotowa na założenie rodzin, liczba ta drastycznie spada o 90%.

fot. istock.com

Prosty "test na dziecko"

Stężenia hormonu anty-Mullerowskiego (AMH), jest badaniem, które pozwala oszacować jak długo jeszcze kobieta będzie w stanie zajść w ciążę. Badania wykazały, że stężenie AMH może pozwolić określić potencjał komórek jajowych, czyli sprawdzić jaki jest "zapas" tych komórek. Stężenie AMH spada wraz z upływem czasu, przed wystąpieniem menopauzy spadek ten jest najbardziej widoczny, a po menopauzie poziom AMH zazwyczaj jest niewykrywalny. 

Prosty test można wykonać z krwi. Do tej pory badanie było głównie stosowane w klinikach niepłodności. Ale badanie może wykonać każda kobieta, koszt takiego badania to ok. 150 zł.

Warto zaznaczyć, że test pozwala oszacować, czy zostało więcej czy mniej jajeczek. Jednak badanie nie mierzy ich jakości, dlatego wysoki wynik nie gwarantuje płodności. Badanie ma być jedynie wskazówką, a nie wyznacznikiem życiowych decyzji. Niepokojąco niski wynik, może sugerować by jak najszybciej rozpocząć starania o dziecko lub rozważyć zamrożenie jajeczek.

 

Przeczytaj również:

 

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Marlena (Ocena: 5) 15.02.2024 21:37
A to trzeba mieć dzieci? Nie! Można cieszyć się seksem i zabezpieczać się mechanicznie - polecam wkładkę dopochwową Caya
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.02.2024 21:25
Stała kontrola i zapisy cyklu pomagają w planowaniu potomstwa, dlatego warto mieć komputer cyklu Cyclotest MyWay
odpowiedz
Polecane dla Ciebie