Jakie sygnały wysyła twój organizm, żeby ci powiedzieć o ciąży?

Niektóre objawy pojawiają się wcześniej niż „brak miesiączki”. Zobacz, jakie są zaskakujące symptomy wyjątkowego stanu, w którym rozwija się nowe życie!
Jakie sygnały wysyła twój organizm, żeby ci powiedzieć o ciąży?
fot. istock.com
09.11.2023
Katarzyna Lemanowicz

Domowy test ciążowy: Kobiety wykonują go w dniu spodziewanej miesiączki, wtedy jest po prostu wiarygodny, wykonany wcześniej, może być negatywny i nie pokazać dwóch kreseczek. Jeśli test ciążowy da pozytywny wynik, to znaczy, że jesteś w ciąży. Podobno testy mylą się tylko w jedną stronę. Test ciążowy z moczu pokaże dwie kreseczki, gdy jesteś w normalnej ciąży, gdy jesteś w ciąży pozamacicznej i gdy jesteś w ciąży bezzarodkowej (tzw. puste jako płodowe). Dlatego pozytywny wynik testu ciążowego musi być potwierdzony w gabinecie ginekologicznym przez badanie USG dopochwowe, które pokaże, czy zarodek jest żywy i czy jest na swoim miejscu. Na podstawie obrazu z USG lekarz określi, jakie są rokowania ciąży. Czas oczekiwania na dzień spodziewanej miesiączki bywa długi, a niektóre kobiety odczuwają inne objawy swojego odmiennego stanu.

Co poza brakiem miesiączki może wskazywać na to, że jesteś w ciąży?

Pamiętaj, że nie musisz odczuwać tych wszystkich objawów jednocześnie, czasem możesz zauważyć u siebie jeden z nich, ale niekoniecznie będzie oznaczał ciążę. Jedne kobiety są bardziej wrażliwe i szybko zauważają nowe zmiany, drugie nie i często bywa, jak u tej mamy piszącej na forum internetowym: „Z reguły jest tak, że każda z nas przechodzi ciążę inaczej. U mnie na początku przebiegała-bezobjawowo. Zero mdłości i gdyby nie to, że wystąpił brak miesiączki, to za pewne szybko bym się nie zorientowała. Zmęczenie i senność wystąpiło później (…)”.

Upławy: Początek ciąży dla wielu kobiet oznacza pojawienie się upławów, to bezzapachowa, mleczna wydzielina z dróg rodnych. Jeśli prowadzisz obserwację swojego cyklu miesiączkowego, to wiesz, że po owulacji a przed miesiączką ilość śluzu zmniejsza się, a kilka dni przed okresem możesz odczuwać suchość pochwy. Kiedy jesteś w ciąży, w tym właśnie czasie suchość pochwy nie występuje, a wręcz przeciwnie, śluzu jest więcej. To zjawisko naturalne i jest związane z działaniem estrogenów, ich poziom gwałtownie rośnie. Upławy mogą też świadczyć o infekcji intymniej, zwłaszcza jeśli są „serowate” lub mają jakąś barwę (np. brązową lub żółtawą), wtedy zazwyczaj pojawia się też świąd lub ból okolic intymnych.

fot. istock.com

Infekcje pochwy: Bywa, że na początku ciąży pojawia się infekcja. To również związane jest z estrogenami. Środowisko pochwy zmienia swoje pH z kwaśnego na zasadowy, a to sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów. Okolice intymne są bardziej wrażliwe, ogromne znacznie ma noszenie bawełnianej bielizny i prawidłowa higiena okolic pochwy. Infekcja może być związana z upławami, które pojawiają się na początku ciąży. Wizyty u lekarza nie należy odkładać! Infekcja intymna może być bardzo niebezpieczna dla rozwijającej się ciąży. Wiele kobiet profilaktycznie zażywa probiotyki zawierające kwas mlekowy, zapytaj o to swojego lekarza.

Zaparcia: Bardzo często pojawiają się w ciąży, u niektórych kobiet występują już w pierwszych tygodniach, a u innych pojawiają się później. Zaparcia spowodowane są zwiększonym poziomem progesteronu, który po prostu spowalnia trawienie. Niestety zaparcia nie zawsze ustępują, w czasie ciąży przykra dolegliwość może się jeszcze nasilić, ponieważ powiększająca się macica naciska na jelita i odbyt, a to znów powoduje zaparcia. Jakim im zapobiegać? Należy jeść produkty bogate w błonnik, niektórym kobietom pomaga wypicie na czczo wody z miodem lub cytryną lub wody, w której przez noc moczyły się suszone śliwki.

Senność: Wiele kobiet skarży się na nadmierną senność. Jej pojawienie się jest związane ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą na początku ciąży. Senności bardzo często towarzyszy ból głowy, wrażliwość na światło słoneczne, hałas, a nawet zawroty głowy i duszności.  Zazwyczaj senność jest objawem przejściowym, jednak, jeśli jest nasilona, a ty dodatkowo odczuwasz ciągłe zmęczenie, może to świadczyć o anemii. Należy wykonać badania krwi.

Na początku ciąży niektóre przyszłe mamy odczuwają dodatkowo ślinotok, wzdęcia, nudności, wymioty a nawet mają problem z krwawiącymi dziąsłami lub pojawia się krwawienie z nosa. Cześć z tych dolegliwości mija w kolejnych miesiącach ciąży. Pierwsze tygodnie potrafią być bardzo męczące. Wszystkim przyszłym mamom życzymy spokojnych 9 miesięcy i dobrego porodu!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.11.2023 19:34
Jak macie problem po porodzie ze skurczeniem pochwy to z ręką na sercu polecam rozszerzacze Femila
odpowiedz
Werka (Ocena: 5) 16.11.2023 10:25
Wyznaczanie dni płodnych za pomocą testera owulacyjnego Afrodyta pomaga w zaplanowaniu potomstwa
odpowiedz
Ewela (Ocena: 5) 09.11.2023 13:16
Ciąży póki co nie planuje ale dobrze wiedzieć jakie mogą być jej sygnały. Zaparcia tam czy siak mam i deski myjącej uspa używam, stosuje domowe sposoby a w ostateczności jak trzeba to i do lekarza pójdę.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie