Kiedy jest najlepszy moment na urodzenie pierwszego dziecka?

Zajście w ciążę to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej kobiety. Nie powinna być podejmowana pod presją ani pochopnie.
Kiedy jest najlepszy moment na urodzenie pierwszego dziecka?
fot. istock.com
26.09.2023
Katarzyna Lemanowicz

Kobiety, które myślą o zajściu w ciążę, często powołują się na instynkt macierzyński. Przekonują wtedy, że są gotowe na dziecko. Jednak zdaniem francuskich naukowców z Uniwersytetu Saint-Etienne instynkt macierzyński nie jest tak wiarygodny. Co zatem sprawia, że kobieta czuje nieodpartą potrzebę zajścia w ciążę? I jak sprawdzić, czy na pewno jest na to gotowa?

Kiedy jest najlepszy moment na urodzenie pierwszego dziecka?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy kobieta powinna zajść w ciążę – zależy to od wielu czynników. W dzisiejszych czasach kobiety coraz częściej odkładają decyzję o macierzyństwie. Z ogólnoeuropejskich badań wiemy, że średni wiek, w którym polskie kobiety decydują się na dziecko, podniósł się o trzy lata. Połowa Europejek uważa, że najlepszy wiek na urodzenie pierwszego dziecka to 25-29 lat. Zgadza się z tym ok. 63 proc. Polek. W naszym kraju przybywa także kobiet, które zostają matkami w wieku 30-34 lat.

Żyjemy w czasach, w których mamy poczucie, że wszystko trzeba mieć pod kontrolą. Żyjąc w biegu, dążymy do tego, aby wszystko szło zgodnie z przyjętym planem, jednak ciąża jest tym aspektem życia, który czasami bywa spontaniczny. I mimo że w takiej sytuacji kobieta może mieć wątpliwości – czy da radę, czy nie zmieni to jej planów – okazuje się, że gdy dziecko pojawia się na świecie, życie toczy się dalej, tylko nieco inaczej.

fot. istock.com

Najważniejsze jest, czy ty i partner chcecie mieć dziecko. Porozmawiajcie o swoich planach. Powinniście wspólnie przeanalizować, czy z różnych powodów jesteście w stanie powiększyć waszą rodzinę. Pamiętaj, że każdy rodzic musiał kiedyś zadebiutować w nowej roli.

Niezależnie od tego, czy powiększenie rodziny było planowane, czy też było niespodzianką, para dorosłych ludzi, którzy tworzą związek, naprawdę jest w stanie dostosować się do zmiany w życiu, jaką jest pojawienie się nowego członka rodziny. Dziecko to przede wszystkim ogrom miłości i radości, dzięki któremu prędzej czy później po prostu zaczniecie żyć według nowego planu.

Jak pogodzić macierzyństwo z pracą?

Przed podjęciem decyzji o macierzyństwie powinniście rozważyć takie kwestie jak finanse, warunki materialne, życiowe priorytety, gotowość do wprowadzenia zmian itp. Istotne będzie także pogodzenie macierzyństwa z pracą. Nie obwiniaj się, że urodzenie dziecka niekorzystnie wpłynie na twoją karierę zawodową. Macierzyństwo jest czymś naturalnym i na pewno poradzisz sobie z pogodzeniem życia zawodowego i rodzinnego, zwłaszcza jeżeli odpowiednio się do tego przygotujesz.

Porozmawiaj ze swoim partnerem o waszej pracy, urlopach, wzajemnym wsparciu. Nie bójcie się zadawać sobie pytań i tego, że nie zawsze znajdziecie na nie odpowiedzi. Na tym etapie zbliżacie się do siebie jako przyszli rodzice.

Dlaczego chcę mieć dziecko?

Musicie sobie również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chcecie mieć dziecko. Może to być chęć dzielenia się z kimś tym co mamy, chęć zostawienia po sobie trwałego śladu, chęć kochania kogoś i opiekowania się kimś, kto jest od nas słabszy i zależny, ale także chęć spełnienia oczekiwań społecznych lub podporządkowanie się presji bliskich. Zbadanie motywacji, jaka kryje się za chęcią posiadania dziecka, wydaje się sprawą bardzo istotną. Zadbaj o to, by w tak ważnej i osobistej sprawie, jak powołanie na świat dziecka, zachować autonomię w decydowaniu – oczywiście z uwzględnieniem opinii partnera.

Kobiety przed zajściem w ciążę często powstrzymują liczne obawy – o to, czy sobie poradzą, jak będzie wyglądało ich życie, gdy pojawi się dziecko, czy nie ucierpi na tym ich relacja z partnerem, a niektóre młode kobiety martwią się również o to, jak po ciąży będzie wyglądało ich ciało. To naturalne, że pojawiają się wątpliwości, ale miliony kobiet na świecie są matkami, dlatego nie bój się – na pewno dasz sobie radę, szczególnie jeśli planujecie dziecko i przygotowujecie się do nowej roli.

Decyzja o dziecku - czy warto zwlekać?

„W kwestii dzieci nic na siłę, najlepiej zdać się na intuicję. Ja bardzo chciałam mieć dziecko, ale się bałam – że sobie nie poradzę i przede wszystkim panicznie bałam się porodu. A okazało się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują i teraz żałuję, że tak długo odkładałam decyzję o macierzyństwie. Dziecko daje mnóstwo szczęścia i radości, są przy nim też obowiązki, ale naprawdę wspaniale być mamą” – pisze jedna z internautek.

I na koniec mała podpowiedź – jeśli masz stałego, odpowiedzialnego partnera, dobrą sytuację finansową, a czas beztroskiego imprezowania za sobą – to znak, że możecie myśleć o dziecku. Wkrótce odkryjesz, że odkładanie tego na później nie ma sensu. Bo z pewnością jesteś już gotowa.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Paulina (Ocena: 5) 27.09.2023 21:10
Wiele par ma problem ze spłodzeniem potomstwa. Polecam żel wspomagający poczęcie PreFert
odpowiedz
Zyta (Ocena: 5) 27.09.2023 20:41
U mnie jeszcze nie nastąpił. Podczas seksu używam błony dopochwowej Caya żeby nie zajść w ciążę
odpowiedz
Polecane dla Ciebie